Archiv zpráv
Kdysi jsem měl problém, utvořit si efektivní tréninkový program na posílení břišních svalů. Klasické opakování leh-sedů je nejen zdravotně nebezpečnou zátěží na záda, ale především je šíleně nudné. Tehdy se mi do ruky dostala kniha pana Kurfürsta, jemuž tímto vyjadřuji velikou úctu, neboť je obrovský praktik a budóka.
Počátkem 90.tých let se z rekreačního běhu na lyžích a ledovcové turistiky vyvinulo nové sportovní odvětví, které bylo v USA nazváno Pole Walking. Jednalo se o prvotní formu současného Nordic Walking, které se rozšiřuje i mezi obyčejné turisty a rekreační sportovce.
Proud se žene rychle dopředu, času není nazbyt. Příď gumového člunu naráží do masy vody, a každý z posádky cítí její sílu. O zlomek vteřiny později letí příď do výše i se svým osazenstvem. Tak krásně se vznáší nad hladinou, nechává strhávat víry proudů a tančí po vlnách. To je rafting – adrenalin, který přináší divoká voda.
Moderní doba má jednu obrovskou zvláštnost – dokáže nadchnout obrovské množství lidí pro naprosto „šílený“ druh sportu. Squash sice vznikl někdy kolem roku 1880 v Anglii, ale stejně jako mnoho jiných věcí, dokázal předběhnout dobu. Teprve v současnosti totiž existují materiály, které dovolují hrát kvalitní squashovou hru.
Podtitulek toho článku by mohl být – trocha inspirace pro trenéry. Průpravná cvičení pro všeobecný rozvoj jsou cvičení, která mají ověřit základní pohybové, postřehové, silové či jiné fyzické předpoklady daného cvičence.
U mnoho rekreačních běžců jejich výkonnost kolísá přirozeně intenzitou tréninku. A ta se většinou odvíjí od ročního období. Bohužel, mnoho běžců si zvykne na běhání své tradiční trasy a po určité době ji dokáže zaběhnout za svůj nejlepší čas, ale výkonnost se tím již dále nerozvíjí – tělo se nemusí přizpůsobovat nové zátěži.
Jak si vytvořit tréninkový plán? Otázka, na níž dnes a denně hledá odpověď mnoho rekreačně sportujících lidiček. Chtěl bych předem upozornit, že tento seriál nemá za účel předložit Vám „zaručený“ tréninkový plán pro Vás.
V minulém díle jsem vysvětlil obecně platné principy a základní pojmy. Dnes bych se věnoval samotné stavbě a cílům, které by měl tréninkový plán sledovat.
Silové schopnosti se obecně definují jako schopnosti překonávat, či udržovat vnější odpor svalovou kontrakcí. Silové schopnosti rozlišujeme statické a dynamické.
Vždy, když vezmu obal od potravinových polotovarů a přečtu si složení, velice se podivím, proč se ve většině výrobků označují suroviny „Éčkovým“ kódem. Pomalu a jistě mi začalo připadat, že se nám výrobci snaží zatajit pravé složení dané potraviny.