Bylinky
Bylinky jsou nedílnou součástí různých pokrmů, některé mají i léčivé vlastnosti. Stává se vám, že v obchodě často nenajdete čerstvé bylinky, které zrovna potřebujete? Jsou ve špatné kondici a navíc nepřiměřeně drahé? Tak to je nejvyšší čas uvažovat o pěstování bylinek doma. Přísun čerstvých bylinek vlastní produkce tak můžete mít po celý rok a zvládnete to i v malém bytě.
Kontryhel nebo-li Alchemilla vulgaris se používá k léčbě různých zdravotních problémů, je však známý především jako "ženská bylina", která léčí celou řadu ženských potíží.
Bližší popis této známé rostliny určitě není nutný. Od května do září sbíráme květy za slunečného dne. Nikoho nepřekvapím tvrzením, že heřmánek je „všelékem“, zvláště pro malé děti. V každé rodině by měl být dítěti podáván heřmánkový čaj především při křečích a bolestech v bříšku. Pomáhá při nadýmání, průjmu, vyrážkách, bolestech žaludku, při poruchách menstruace, vynechání měsíčků a různých jiných bolestech břicha, při nespavosti, horečce, bolesti ran a zubů, při zánětu nadvarlat.
Podzim patří mezi nejbarevnější roční období. Vnímání přírodních krás vám, ale může překazit nachlazení a rýma, které číhají na každém rohu. Jak se říká: Léčená rýma trvá týden, neléčená sedm dní. A s nosem neustále zabořeným do kapesníku si moc radosti neužijete.
Sléz přehlížený (malva neglecta wallr.) má malé listy a roste při plotech, okrajích cest, při starých zdech a na rumištích, vždy však jen v blízkosti obývaných prostorů. Kdybychom jej někdy nalezli dále od obce, potom je vcelku jisté, že tam bylo kdysi hospodářství nebo dům.
Bolí vás zub? Zakousněte se do hřebíčku!
Je to starý a osvědčený lidový recept, jak utlumit jednu z nejnepříjemnějších bolestí - bolest zubů a dásní. A jak nám dokáže hřebíček ještě pomoci, o tom více v článku.
Krása na pohled. Levandulové sytě fialové květy jsou pastvou pro oči a to tahle "KRÁSKA" ještě navíc příjemně voní a dokáže nám pomoci s mnoha problémy. Levandule se u nás k léčebným účelům pěstuje, ale také se dováží, proto není problém bylinu koupit např. v lékárně.
Právě kvete jedna úžasná a generacemi ověřená bylina.. černý bez. Znáte jeho mnohostranné léčivé účinky? Víte, jak ho používat? Umíte si připravit sirup z jeho květů?
Čistí tělo od jedu, snižuje krevní tlak, podporuje trávení, zklidňuje a omlazuje pleť. Navíc zúrodňuje kompost a urychluje zrání. První písemné zmínky o pampelišce pocházejí ze sedmého století v Číně. Podrobnější záznamy zanechal středověk: mniši vyráběli z pampelišek např. víno, které pročišťuje játra, má diuretické účinky a působí jako antirevmatikum. Z pražených kořenů bohatých na minerály se po staletí připravovala káva coby nápoj posilující zubní sklovinu a stavbu kostí.
Tento strom je nejen nádherný na pohled a je neodmyslitelnou součástí přírody kolem nás, ale má také celou řadu pozitivních účinků na naše zdraví. Bříza je posvátným a léčivým stromem už od nepaměti. Jestliže máte problémy s klouby, trpíte kožními nemocemi a vaše ledviny nejsou v nejlepší kondici, právě ona by se mohla stát jedním z vašich nejlepších přátel.