Bylinky
Yucca je vysoká, stále zelená palma z čeledi liliovitých, rostoucí v extrémních pouštních podmínkách. Kmen pouštních indiánů používá Yuccu k léčení prakticky všech chorob a tito lidé se dožívají výrazně vyššího věku než ostatní populace, která Yuccu nepoužívá. To byl důvod, proč se o Yuccu začali zajímat vědci
V repertoáru léčivek se pampeliška ocitla relativně nedávno. Čínské herbáře se o ni zmiňují až v 7. stol našeho letopočtu, ale v Evropě se objevila v herbáři až r. 1485. Mnozí ji považují za nepříjemný plevel, léčí ale široký okruh neduhů. Na Západě se oddělují listy a kořeny, v Číně používají ale rostlinu celou. Kvete v dubnu a květnu na loukách a polích a vyznačuje se – mimo jiné - dvěma vynikajícími vlastnostmi.
Tak nám konečně přišlo jaro a to znamená, že nastavá sezóna sbírání různých léčivých bylin. Ta první, která nás všechny na jaře těší svou krásnou žlutou barvou, je podběl lékařský. Odvar z květů pomáhá při dráždivém kašli a kataru a při kašli spojeném s nachlazením nebo chřipkou. Odvar z listů je vhodný při rýmě, chřipce a astmatu. Čerstvé listy se hodí do salátů.
Peruánská liána Uncaria tomentosa neboli Vilcacora je "zázračnou" bylinou, která se v poslední době stala předmětem výzkumu mnoha světových lékařských kapacit. Je známa po celém světě jako Uňa de Gato nebo Cat´s Claw (kočičí dráp).
Staří Egypťané objevili léčivou sílu aloe vera již dávno předtím, než se dostala k vládě královna Kleopatra. Chladivý, zklidňující gel z vnitřní části listů aloe byl používán při léčení popálenin a k hojení menších ran. Je také základem šťávy tišící zažívací potíže.
Kdo z nás by alespoň jednou za rok nečetl o povážlivě se zvyšujícím procentu spoluobčanů postižených metlou posledního tisíciletí, cukrovkou. Je to nemoc, která sice nebolí, o to je však zákeřnější.
Noni je označení plodů a případně celé rostliny Morinda Citrifolia, patřící do čeledi Rubiceae. Roste na ostrovech pro nás evropany velmi exotických - na Hawai a na Tahiti. Polynésané využívali od pradávna výtažků z kořene a z plodů k léčení těžkých chorob a také k omlazování.
Příroda si sama vytváří rovnováhu. Když na jednom místě dojde k jejímu porušení, příroda „zařídí“, že to špatné je smeteno, uklizeno, zbouráno, odplaveno. Terén se zase zacelí, vyčistí. V novinách čteme o povodních, zemětřeseních, větrných smrštích apod.
Růže existovaly již před mnoha miliony let, ještě dříve než člověk. Byly nalezeny zkameněliny růží, které se jen málo podobaly těm dnešním, jak je známe ze zahrad a parků. V historii se růžím připisovaly téměř neomezené léčivé účinky.
Kořen Smilaxu lékařského (Smilax officinalis Sarsaparilla veracruz) obsahuje zejména steroidní saponiny, rhynchophyllin, hirsutin, mitraphylin, beta sitosterol a glykosidy, vápník, měď, železo, jód, mangan, draslík, křemík sodík, síru vitaminy B-komplexu, vitaminy A, C a D.