Bylinky
Krása této rostliny není jen v dřevnatém stříbrnozeleném keříku, ale i v fialových květech, které zkrášlí každou zahrádku a nádherně voní. Levandule se u nás k léčebným účelům pěstuje i dováží a není žádný problém ji zakoupit.
Hlavní účinnou látkou petržele jsou silice. Nejvýznamnější je apiol, v menším množství však obsahuje i terpeny, felandren, cymol a pinen.
Další významnou léčivou látkou jsou flavonoidy (apiin, polyacetylen).
Vřes je při snížené funkci ledvin výborným lékem na podporu vylučování kyseliny močové z těla, účinkuje, i když se už kyselina ukládá v kloubech. Kvůli vícero dobrým vlastnostem tvoří vřes přísadu do mnoha čajových směsí.
Odvar z ječné slámy používáme při koupelích nebo na obklady míst postižených lupenkou či těžšími formami ekzémů, nebo na koupele nohou při bolesti kloubů a při edémech v oblasti kotníku.
Krásné oranžové květy měsíčku lékařského jsou tak působivé s veselé, že je možné je zařadit mezi nejkrásnější květy. Zahrádky zdobí až do podzimu, ale většina zahradníků se ani neuvědomuje, jaká obrovská léčivá síla se v nich nachází.
Příroda působí na člověka a on zase působí na přírodu. Příroda obklopuje člověka a člověk prochází přírodou. Ať chce nebo nechce, musí s přírodou žít, musí na ni reagovat.
Z mnoha léčebných možností třezalky jsou na prvním místě nemoci jater a žlučníku, žaludeční vředy, velké množství žaludeční kyseliny, poruchy močových cest a pomočování dětí. Čaj z třezalky je velmi dobrý na nervy.
Léčivé účinky šípků, zpracování šípků. Preventivně působí proti infekcím a nachlazení, zpevňují cévy a pomáhají při bolestech žil a křečových žilách, pečují o dobré nervy a schopnost soustředění.
Když poprvé uvidíte plody Kustovnice čínské (Lycium chinense, čínsky kou-čchi), napadne vás možná, že je odněkud znáte. Příbuzná této rostliny Kustovnice cizí (Lycium barbarum) totiž roste i u nás na železničních náspech, stráních nebo v živých plotech. Kustovnice čínská. V Číně se kustovnice čínská užívala již kolem roku 100 našeho letopočtu. A od té doby jejich sláva neuhasla.
„Před heřmánkem smekni – před bezinkou klekni“ Tak toto přísloví znám ze starých bylinářů a je v něm hluboká pravda. Tato bylina je vynikající nejen pro zdraví, ale rovněž v ga stronomii. Často byl bez pro své četné terapeutické a profylaktické vlastnosti popisován, jako „úplná lékárnička“.