Bylinky
S přicházejícím jarem na nás začínají ze všech koutů vykukovat všelijaké rostlinky, které v sobě nesou sílu nového ročního období. Jednou z nich, která je nám všem velmi dobře známá, je právě ta „neobyčejně obyčejná“ KOPŘIVA.
Růže není jen krásná květina, která nám udělá radost na zahrádce nebo ve váze. Růže v sobě skrývá i tajemství o kterých se teď dozvíte.
Ostropestřec mariánský pochází ze Středomoří, u nás se ve volné přírodě téměř nevyskytuje. Od dob Ježíše Krista se ostropestřec kvůli své trnitosti spojuje s historií ukřižování. Nazývá se proto „Kristova koruna“, ale pro bílé pruhy na listech také „mariánský bodlák“.
Podle pověsti ji přinesli do Británie Césarovi vojáci, protože si mysleli, že ji budou potřebovat, aby se s ní mohli šlehat a tak se zahřívat. Až do nedávné doby se švihání kopřivali udrželo jako lidový prostředek proti artritidě a revmatismu. Mladé kopřivy jsou bohaté na vitamíny a minerály. Má vysoký obsah vitaminu C
Hřebíčkovec vonný je asi 20 metrový stále zelený tropický strom, který má hustou, kuželovou a symetrickou korunu. Vyskytuje se na Madagaskaru, v Brazílii, Zanzibaru a Pembě.
Máta peprná patří mezi nejznámější léčivky. Pěstuje se téměř po celém světě. Její příbuzné jsou máta dlouholistá a máta vodní. Je to mrazuvzdorná byllinná trvalka. Dorůstá do výšky osmdesát centimetrů a neomezeně se rozrůstá všude kolem.
Léčivé bylinky lze zahrnout i do jídelníčku. V našem seznamu najdete použití dané rostliny při vaření i její údajné léčebné účinky. Bylinky se používají jen v nepatrném množství, a mají proto většinou malou výživnou hodnotu.
Bylinky jako koření i jako lék si opět získávají oblibu. Lidé znovu začínají objevovat hodnotu přírodních látek a léčivých prostředků a poukazovat na vedlejší účinky syntetických léků.
Šťáva z tmavě červených plodů brusinky se již dlouho používá jako domácí lék proti zánětu ledvin a jiným nemocím močového měchýře a močových cest, zejména v Severní Americe.
Zlepšení průtoku krve organismem se ale neprojevuje pouze v mozku, ale i takzvaných "okrajových" částech organismu: zlepšením zásobení krví v partii vnitřního ucha dochází k odstranění nepříjemného hučení v uších.