Zdravá výživa
Pivo obsahuje hořké chmelové látky, které člověka uklidňují a také pivo podporují sekreci žluči, čímž příznivě ovlivňují trávení. Klidný a spokojený člověk lépe vychutná a stráví jídlo. Pivo také povzbuzuje chuť k jídlu.
Kupujete levnější jogurty, sýry nebo šunku? Pak dáváte tělu zároveň řádnou porci takzvaných "éček" - většinou bramborového škrobu, náhražky za dražší maso nebo mléko. Dnes se už bez náhražek neobejdou tisíce potravin.
Výživové „pravdy“ na nás číhají na každém kroku. Díky tomu, že více než 50 % Čechů má nadváhu či obezitu, každý druhý zvýšenou hladinu cholesterolu, diabetiků je již v tuto chvíli tři čtvrtě miliónu, budou informace o výživě neustále v centru dění.
Nejenom Francie, ale i Itálie je zemí plnou zajímavých sýrů. Parmezán,
ten jedině pravý Parmigiano Reggiano, zná asi každý, kdo někdy ochutnal italskou kuchyni. Ovšem škála skutečných sýrových skvostů je daleko pestřejší.
Odrůdy třešní a višní, které se dají jíst za syrova, jsou dobrým zdrojem draslíku; ten pomáhá udržovat pravidelný rytmus srdce a zdravou pokožku. Navíc obsahují nezanedbatelné množství vitaminu C.
"Pod pojmem zdravá výživa si představuji vyvážené stravování, které člověku přinese dobrý pocit, prodlouží mu život a prodlouží mu ho kvalitně," říká RNDr. Ludmila Oliveriusová, CSc., která se už dlouhá léta zabývá vazbami zdraví, výživy a životního stylu.
V Kalifornii nastupuje nový trend: některé luxusní restaurace přestaly z ekologických důvodů nabízet balenou vodu. Místo ní či minerálních vod v lahvích si hosté mohou dát vodu z vodovodu.
Očistná dieta – je to „hladovka“? Není to hladovka „absolutní“. Většinou se používá režim trvající několik dní, v jehož průběhu se uplatní radikální změna jídelníčku spolu se zásadním snížením příjmu energie.
Z hlediska výživnosti obsahuje domácí i průmyslově vyráběná majonéza jen málo bílkovin a sacharidů. Díky vaječnému žloutku a rostlinnému oleji, ze kterých se připravuje, však obsahuje vitamin E.
V průběhu života se potravou, nápoji a vzduchem do organizmu dostává neuvěřitelné množství škodlivin – kolik, to záleží v jakém prostředí žijete a pracujete, co jíte, zda berete nějaké léky a dokonce – nebo možná – hlavně – zda máte „plnou pusu“ amalgámových plomb.