Zdravá výživa
Článek přináší kompilaci starších i nových pohledů na vegetariánství, pomáhá tříbit postoj k této otázce a podává i autorčin postoj a zkušenost.
Původně byly určeny pro atlety a rekonvalescenty. Dnes patří k módním trendům, jejichž prodej vzrostl od roku 1998 o 500%, ve Spojených státech se jich každý rok prodá přes 170 milionů. Móda tekutých akumulátorů se rozšířila hlavně mezi mladými lidmi, kteří ji používají jako zázračný nápoj na zahnání únavy, pro lepší náladu i paměť.
Vždy, když vezmu obal od potravinových polotovarů a přečtu si složení, velice se podivím, proč se ve většině výrobků označují suroviny „Éčkovým“ kódem. Pomalu a jistě mi začalo připadat, že se nám výrobci snaží zatajit pravé složení dané potraviny.
Pokusím se dokončit výčet skupin přídatných látek, jinak také označovaných jako E-kódy, které definuje náš zákon o potravinách a potravinářských výrobcích.
Naše strava je tvořena mnoha a mnoha různými potravinami. Pestrost naší stravy je základním kamenem pro udržení optimálního zdraví a kondice. Avšak není to jen pestrost, ale i výživná hodnota, která vede ke zkvalitnění života.
Tak jako profesionální trenéři definovali základní principy efektivního aerobního tréninku, stejně tak moderní dietologové definovali základní pravidla zdravé výživy. Těmito základními pravidly jsou : Rozmanitost, přiměřenost a prospěšnost.
Na vzrůstající počet duševních nemocí mohou mít vliv i změny ve stravování. V posledních 50 letech se jí méně syrových potravin a více nasycených tuků a cukru. Britští odborníci to spojují s nárůstem zejména depresí a poruch paměti.
Ze zdravotního hlediska je lepší dávat přednost tmavému, tedy celozrnnému pečivu, před bílým. Je však třeba pozorně vybírat, protože ne každé tmavé pečivo je skutečně "tmavé".
Pokud budeme českou kuchyni reprezentovanou knedlíky, masem a omáčkou srovnávat s hamburgerem, zjistíme, že jsou na tom podobně. Knedlík - to je vlastně taková houska. Maso - to je jako karbanátek. A v Česku se pije pivo, zatímco v USA kola.
Ženám, které často jedí sóju, zřejmě hrozí menší riziko vzniku rakoviny prsu. Tvrdí to tým složený z vědců několika amerických univerzit. Jejich výzkum se zaměřil na osmnáct oblastí světa a porovnával výskyt tohoto druhu zhoubné nemoci. Ze závěrů vyplynulo, že u kavkazských žen je riziko o čtrnáct procent nižší než ve zbytku světa.