Doplňky stravy
![Jak Vám pomůže vláknina při detoxikaci?]()
Příjem vlákniny je pro tělo nezbytný. Málokdo z nás si její potřebu uvědomuje. Vlákninu dělíme na rozpustnou a nerozpustnou. Obě varianty jsou pro naše tělo důležité.
Nerozpustnou vlákninu hledejme především v ovoci, zelenině, houbách, ořechách a celozrnných potravinách. Je prevencí proti zácpě, rakovině střev a zmírňuje hemeroidy. V tlustém střevě se rozpouští vláknina rozpustná. Obsahuje ji například hrášek, fazole, ječmen a sója.
![Jak vám potravinové doplňky mohou pomáhat](http://www.abecedazdravi.cz/pictures/zpravodajstvi_indexpics/small_0k4sm24q9s_standard.jpg)
Multivitaminové a multiminerální potravinové doplňky se často používají jako pojistka proti nedostatku nutričních látek, ale současný výzkum nabízí dobré důvody pro užívání potravinových doplňků a léčivých rostlin, a to preventivně i pro léčení.
![Suchá kůže - jak léčit přírodou](http://www.abecedazdravi.cz/pictures/zpravodajstvi_indexpics/ikona_ud628sse61_standard.jpg)
Pokud kožní mazové žlázky nevylučují dostatek tuku (sebum), který má chránit kůži před infekcí a atmosférickými vlivy, začne kůže vysychat, olupuje se, tvoří šupinky a někdy se rozbolaví. Dodržování některých jednoduchých pravidela používání vhodných přírodních prostředků a léčebných postupů může tento problém odstranit, nebo alespoň zmírnit.
![Reakce Dr. Petra Fořta na mediální diskusi o účinnosti doplňků stravy](http://www.abecedazdravi.cz/pictures/zpravodajstvi_indexpics/ikona_c561n16l8q_standard.jpg)
Miliardy za „léky“ s nejasným účinkem - aneb Ministerstvo zdravotnictví začne sledovat, zda výrobci doplňků stravy nelžou. Toto je titul článku, zveřejněného v MF Dnes 22.října 2007 (Lenka Petrášová a Lenka Veselá).
![Koenzym Q10 - podle čeho se orientovat při výběru](http://www.abecedazdravi.cz/pictures/zpravodajstvi_indexpics/ikona_79cwkrl1la_standard.jpg)
Co je koenzym Q10? Koenzym Q10 (Q10) je látka podobná vitamínům. Je životně důležitý pro zdravé fungování lidského těla. Q10 je částečně přijímán potravou a částečně je produkován přímo v organismu.
![SENIOŘI A STÁRNUTÍ ORGANISMU](http://www.abecedazdravi.cz/pictures/zpravodajstvi_indexpics/ikona_9v46gv6ik5_standard.jpg)
S postupným stárnutím organismu dochází ke změnám tělesných i psychických funkcí v závislosti na tělesné kondici, na přítomnosti chorob či nutnosti užívání léků. Tyto změny jsou způsobeny zpomalením metabolických pochodů a zhoršením schopnosti regenerace.
![Sodík a sůl – vliv na organizmus](http://www.abecedazdravi.cz/pictures/zpravodajstvi_indexpics/ikonka_zkyzeqeyn2_standard.jpg)
Sodík je pro tělo velmi důležitá minerální látka, pokud je však v těle přítomen v nadměrném množství, působí zdravotní problémy. Negativní působení sodíku je spojováno především s vysokým krevním tlakem neboli hypertenzí.
![Probiotika jako prevence i lék](http://www.abecedazdravi.cz/pictures/zpravodajstvi_indexpics/ikona_28v8z37252_standard.jpg)
Hlavní úlohou potravy je dodávka dostatečného množství živin pro metabolické potřeby organismu, jejím prostřednictvím lze však také významným způsobem ovlivnit zdraví.
![Některé kombinace léků jsou životu nebezpečné](http://www.abecedazdravi.cz/pictures/zpravodajstvi_indexpics/ikonka_s7pc7jfwz9_standard.jpg)
Předávkování nebo naopak snížená účinnost. Takový výsledek může mít současné užívání dvou nebo více léků, které se navzájem nežádoucím způsobem ovlivňují. Nevhodné kombinace mohou člověka ohrozit nejen na zdraví, ale také na životě.
![Polovina všech antibiotik je v Česku předepisována špatně](http://www.abecedazdravi.cz/pictures/zpravodajstvi_indexpics/ikonka_tm7503l3z2_standard.jpg)
Při bolestech krku nebo dlouhotrvajícím kašli hodně lidí sáhne po antibioticích. Dělají to i lékaři a přitom je to chyba. Antibiotika totiž nepůsobí proti virům, které většinu potíží projevujících se rýmou či kašlem způsobují.