aneb vliv probiotik na výskyt infekcí u starších osob
S postupným stárnutím organismu dochází ke změnám tělesných i psychických funkcí v závislosti na tělesné kondici, na přítomnosti chorob či nutnosti užívání léků. Tyto změny jsou způsobeny zpomalením metabolických pochodů a zhoršením schopnosti regenerace. Také imunitní funkce se s přibývajícím věkem mohou zhoršovat, především při nutnosti dlouhodobého užívání léků. „Tak se může měnit střevní mikroflóra a společně se zpomalenou obnovou buněk sliznice trávicího traktu mohou vést ke zvýšenému riziku vzniku počínajících nádorových změn ve větší míře než v mladších věkových skupinách,“ říká doc. MUDr Pavel Kohout, PhD a dodává: „Senioři jsou vzhledem ke zhoršování imunitních funkcí a častému užívání velkého množství léků ohroženou kategorií ve smyslu náchylnosti k infekčním onemocněním. Probiotika mohou pomocí ovlivnění střevní mikroflóry zvýšit obranyschopnost seniorů.“
Funkce imunitního systému může být u seniorů zhoršená i v závislosti na změnách střevní mikroflóry. Udržování správné střevní mikrobiální flóry je klíčem k dobrému zdraví. Z tohoto důvodu by měly být součástí stravy (nejenom seniorů) potraviny, které se podílejí na udržení zdravé střevní mikroflóry – především rozpustná i nerozpustná vláknina, případně potraviny obsahující živé mikrobiální kultury. „V případě rizika změny střevní mikroflóry a komplikací z toho vyplývajících je plně indikována konzumace probiotik – a to buď ve formě potravinových doplňků nebo tzv. funkčních potravinách. Probiotika jsou živé mikroorganismy, které svým působením mohou zvýšit odolnost člověka vůči infekci a pomoci při zotavování se z infekce. Probiotika jsou přidávána do některých mléčných výrobků, např. jogurtů – podstatné je množství mikrobů ve výrobku, pro který jsou srovnatelné některé tyto funkční potraviny s potravinovými doplňky ve formě kapslí či tablet,“ vysvětluje Doc. MUDr Pavel Kohout, PhD.
Probiotika mají pozitivní vliv na lidské zdraví tím, že stabilizují střevní mikroflóru. Pomáhají proti střevním potížím – zácpám, průjmům a při potížích s nadýmáním a špatným trávením. Mohou pozitivně ovlivnit také slizniční i systémovou imunitu, případně alergie (vč. astmatu a atopického ekzému). Probiotika pomáhají snížit riziko vzniku infekcí močových cest a pohlavního ústrojí a nacházejí uplatnění i při léčbě střevních zánětů různého původu. Probiotika zmírňují nežádoucí účinky antibiotik, mohou zmírnit zažívací potíže způsobené chemoterapií a radioterapií. Probiotika snižují hladinu sérového cholesterolu a příznivě působí při osteoporóze, jelikož usnadňují vstřebávání vápníku. Probiotika celkově zlepšují odolnost organismu tím, že příznivě působí na naši střevní mikroflóru.
SPP je multidisciplinární sdružení pracovníků různých oborů, kteří se zabývají výzkumem a aplikací probiotik a prebiotik. SPP usiluje v oblasti probiotik a prebiotik o vědecký přístup a vzájemnou informovanost spoluprací odborníků, publikační činností a odbornými akcemi různého zaměření (sympozia, konference, semináře apod.). SPP usiluje, aby všechny aktivity byly podloženy vědeckými poznatky.
Taky od nich tento doplněk od Woykoff kupuju. Na imunitu fakt funguje a dá se užívát dlouhodobě.
Alaptid!! Je to opravdu takový zázrak, třeba zubní pasta za 700,- Kč. Je to normální?? Pište prosím zkušenosti.
Výborný, čistě přírodní je doplněk PMS Harmony. Ideální je ho brát před menstruací a v průběhu menstruace a funguje skvěle.
Dobrý večer, holky - měsíc beru kolagen a čekala jsem velké benefity, které značka slibuje, ale nedostavilo se nic a navíc je celkem drahý. Máte... (zkráceno)
Beru 6 týdnů, výrazné zlepšení zdravotního stavu, brnění a pálení dolních končetin téměř v normě. Kombinuji s posilovacím cvičením celého těla -... (zkráceno)