Archiv zpráv
Celiakie je trvalá nesnášenlivost lepku, při které vzniká poškození sliznice tenkého střeva u vnímavých jedinců. Pro vznik tohoto onemocnění je potřeba exogenní faktor lepek (gluten).
Výživové „pravdy“ na nás číhají na každém kroku. Díky tomu, že více než 50 % Čechů má nadváhu či obezitu, každý druhý zvýšenou hladinu cholesterolu, diabetiků je již v tuto chvíli tři čtvrtě miliónu, budou informace o výživě neustále v centru dění.
Sodík je pro tělo velmi důležitá minerální látka, pokud je však v těle přítomen v nadměrném množství, působí zdravotní problémy. Negativní působení sodíku je spojováno především s vysokým krevním tlakem neboli hypertenzí.
Pro zdraví dítěte je velmi důležitá rovnováha mezi výživou tedy energetickým příjmem a pohybovou nebo sportovní aktivitou, tedy energetickým výdejem. Nadbytek energie a nedostatek pohybu vede k nadváze a poté k obezitě.
Slunečními spáleninami jsou ohroženi především světlovlasí lidé s modrýma očima, jejichž kůže obsahuje jen malé množství ochranného kožního pigmentu melaninu. Avšak při nadměrném vystavení slunečnímu ultra fialovému záření může být ohrožen každý.
Máta peprná patří mezi nejznámější léčivky. Pěstuje se téměř po celém světě. Její příbuzné jsou máta dlouholistá a máta vodní. Je to mrazuvzdorná byllinná trvalka. Dorůstá do výšky osmdesát centimetrů a neomezeně se rozrůstá všude kolem.
Ječné zrno, malý vřídek na očním víčku (obvykle na mazové žlázce oční řasy), způsobuje jeho bolestivost a otok. Ječné zrno se zpravidla objevuje, jste-li vyčerpaní nebo unavení, a proto obzvlášť náchylní k infikcím. Domácí léčivé prostředky dokážou bolest zmírnit a uspíšit léčbu.
„Trávicí ústrojí novorozence je před porodem sterilní a matka je prvním zdrojem mikrobiálního osídlení novorozeného dítěte, které je ovlivněno několika faktory. Záleží již na způsobu porodu. Důležitý je kontakt novorozence s porodními cestami a jejich okolím.
Hlavní úlohou potravy je dodávka dostatečného množství živin pro metabolické potřeby organismu, jejím prostřednictvím lze však také významným způsobem ovlivnit zdraví.
Při zkoumání genetické skladby viru H5N1 - ptačí chřipka, bylo zjištěno, že všechny jeho součásti jsou ptačího původu, tedy že virus neobsahuje žádný lidský genetický materiál. Viry nalezené ve Vietnamu a Thajsku jsou díky genetické skladbě odolné proti jinak funkčním antivirotikům - amantadinu a rimantadinu.