Archiv zpráv
Růže existovaly již před mnoha miliony let, ještě dříve než člověk. Byly nalezeny zkameněliny růží, které se jen málo podobaly těm dnešním, jak je známe ze zahrad a parků. V historii se růžím připisovaly téměř neomezené léčivé účinky.
Kořen Smilaxu lékařského (Smilax officinalis Sarsaparilla veracruz) obsahuje zejména steroidní saponiny, rhynchophyllin, hirsutin, mitraphylin, beta sitosterol a glykosidy, vápník, měď, železo, jód, mangan, draslík, křemík sodík, síru vitaminy B-komplexu, vitaminy A, C a D.
Léčivá rostlina dub je nepřehlédnutelným fragmentem nejen naší přírody - a díky za něj. Jeho vlastnosti jsou po všech stránkách člověkem neobyčejně využitelné.
Když se podíváme na tuto problematiku očima dětského lékaře, který vidí děti pravidelně ve své poradně, pak musíme konstatovat, že opálené dítě je většinou zdravější, kdežto bledé dítě je více nemocné.
Rakovinou prsu onemocní přibližně každá osmá žena. Jednou z příčin vzniku rakoviny prsu je používání antiperspirantů. Většina výrobků pro osobní hygienu jsou tzv. antiperspiranty nebo deodoranty. Jděte domů a podívejte se na obal. Pokud je tam napsáno deodorant, mohlo by to být v pořádku, antiperspirant nikoli. Jak poznáte antiperspirant?
Všichni víme, že pít je nutné, a příjem tekutin že je velmi zásadní záležitost pro kvalitu života. Ovšem to, co je naprosto neprůhledné, jsou odpovědi na základní otázky: 1. kolik pít, 2. co pít, 3. kdy a jak pít.
Říká se jí celulitida, lékaři používají raději odborný výraz dermopanikulóza. Označení "pomerančová kůže" je poetičtější, ale vždy jde o jedno a totéž - o tuk, který se pod pokožkou hromadí jako sražený tvaroh. Výsledek? Ani sebelepší plavky nepřekryjí spoustu hrbolků - zejména na stehnech a hýždích, ale také na pažích - připomínajících kůru zralého pomeranče.
Delší období kojení snižuje riziko respiračních infekcí a zvyšuje inteligenci v dospělosti. Dle zveřejněných dvou studií doporučuje Americká lékařská asociace plné alespoň šestiměsíční kojení. Jedna práce byla přednesena na výročním zasedání Pediatric Academic Societies a American Academy of Pediatrics v Baltimoru
Parní lázně jsou celosvětovým fenoménem a jejich historie sahá daleko do minulosti. Používali je už Aztékové, Mayové, severoameričtí indiáni, staří Řekové i Římané. Plnily vždy funkci tělesné či duševní očisty, relaxace a společenského vyžití nebo rituálního spojení s nadpřirozenem.
Fytoterapie (z řeckých slov fyton, "rostlina", a therapeuein, "pečovat, léčit") dříve označována jako bylinářství, je využití léčivé síly rostlin. V západním světě dnes termín fytoterapeut většinou označuje lékaře, který je přesvědčen o účinnosti a bezpečnosti bylin.