Kosmetika
S blížícím se létem mnoho dívek a mladých mužů touží po propíchnutí a ozdobě některé své části těla neboli piercing. Předtím, než si necháte udělat piercing, seznamte se s riziky těchto akcí. Pozor na infekci!
Počet nádorů kůže stoupl v Česku od roku 1970 třikrát. Lidé totiž stále ještě nepochopili, že opalování je nezdravé a dnes už i nemoderní. Kromě nádorového bujení podporuje také stárnutí kůže. Ochránit kůži před sluncem bývá doslova životně důležité. Rakovina kůže je v současnosti nejčastějším nádorových onemocněním.
Stává se, že v ordinaci potřebujeme vybavit pacientku lékem, který působí přes kůži na vyrovnání hormonálních pochodů v těle a současně hlídá hladinu vápníku v krvi - preventivně proti nástupu tzv. osteoporózy - řídnutí kostí.
Co bychom měli vědět o kůži. Hebká, do bronzova opálená pokožka je pro mnoho lidí symbolem zdraví a krásy. Ovšem i zde platí pravidlo: všeho s mírou! Málokdo asi tuší, jak význmanou roli hraje kuže v našem živote. Její celková plocha je 2m2 a je tudíž největším lidským orgánem.
Není pravda, že zastřihávání konečků vlasů nebo stříhání dohola má vliv na hustotu a růst vlasů. Tvar a funkce vlasových cibulek jsou dány geneticky a stříhání růst vlasů nepodpoří. Totéž platí i o vousech či chloupcích na nohou. Není tedy třeba se bát, že pokud si budete holit nohy, budou chlupy hustší.
Také byste chtěla být majitelkou dokonale dlouhých, hustých řas a podmanivého pohledu, na který muži nezapomínají? Myslíte si, že dokonale nalíčené oči jsou výsadou filmových hvězd a výsledkem hodinové práce maskérů? Omyl!
Konečně jsme se dočkaly! Začínají nás zahřívat první jarní paprsky a tak odkládáme zimníky, svélkáme svetry a punčochy, zouváme kozačky a těšíme se na tu příjemnější část roku, která se určitě ponese ve znamení slunce, tepla, moře, pestrých šatů a plavek.
Pravidelné mytí vlasů není na škodu. Naopak, předcházíte tím některým nemocem pokožky. Třeba seborheické dermatitidě, což je kožní onemocnění charakterizované tvorbou ložisek s nažloutlými, mastnými šupinami. Při mechanickém působení na vlasy během mytí se pouze usnadňuje uvolnění vlasů, které se již chystaly vypadnout.
Problémy s ušima jsou často zaviněny jejich špatným čištěním. Chybný nebo příliš usilovný postup může kromě bolesti a hučení vést až k silné nevolnosti. Víte, jak si čistit uši? Zjednodušeně řečeno - nejméně toho zkazíte, když si je nebudete čistit vůbec.
Nedostatek kvalitního vlasového porostu a vypadávání vlasů v raném dospělém věku zejména u mužů je předmětem zkoumání z různých pohledů již dlouho. A zdá se, že už je "jasno". Na vině jsou holiči.