Víte, jak si čistit uši? Zjednodušeně řečeno - nejméně toho zkazíte, když si je nebudete čistit vůbec. Radí to Jan Paska, primář ORL oddělení pražské Nemocnice Na Homolce. Ucho totiž má víceméně samočisticí funkci. Maz se ve zvukovodu přirozeně pohybuje směrem ven. Pak stačí ucho například při koupání jen vytřít ručníkem. Vatové tyčinky, které se prodávají v drogériích, ale také neuškodí, protože jsou poměrně tlusté a nedostanou se moc hluboko.
Pokud si ucho čistíte sirkou nebo třeba pletací jehlicí - jak je v některých rodinách zvykem - můžete si nečistoty v podstatě natlačit až na konec zevního zvukovodu. Tam potom vznikne špunt, který zvukovod ucpe. Kromě toho, že budete hůře slyšet, hrozí, že špunt bude tlačit na bubínek. To následně ovlivní rovnovážné centrum, což pravděpodobně vyvolá například zvracení nebo točení hlavy. Člověku je prostě podobně špatně, jako kdyby se zatočil na kolotoči. Ucpané ucho může velmi bolet. Zvláště ve chvíli, kdy se do zvukovodu dostane voda. Špunt nabobtná a tlačí na bubínek.
"V uchu je specifická, velice tenká a citlivá kůže. Bolest je proto veliká, pacient nemůže ani spát," vysvětluje Jan Paska.
S ucpaným uchem je rozhodně nejlepší jít ihned k lékaři. Různé olejíčky či jiné pokusy o domácí vypláchnutí nemají smysl a mohou spíše uškodit.
"Zvukovod se navíc může ucpat i něčím jiným než mazem," říká Jan Paska. On nebo jeho kolegové už v uchu našli i komára nebo pavoučka. "Když se hmyz ve zvukovodu hýbe, způsobuje to opravdu velké utrpení."
Najednou slyšíte hůř
Některým lidem maz v uchu například kvůli zúžení zvukovodu zůstává, což brání správné funkci bubínku. Není-li pak maz odborně odstraněn, mohou se utvořit mazové zátky, sluch se zhorší a dochází až k zánětu zvukovodu. Lidé, kterým maz trvale zůstává ve zvukovodu, by měli čas od času navštívit lékaře ORL. Ten jim maz odborně odstraní.
Neléčený či prudký zánět zvukovodu může přecházet až na boltec, který je potom překrvený a zduřený. Při opakovaných zánětech dochází u nejtěžších pacientů až k deformoci chrupavky. V některých případech je těžké určit, zda pacient onemocněl zánětem zvukovodu nebo zánětem středního ucha. Hlavním ukazatelem pak je, jestli špatně slyší. Zánět středního ucha se mimo jiné projevuje zhoršením sluchu, zatímco u zvukovodu je větším příznakem spíše bolest. Záněty se však nezřídka objevují současně.
Střední ucho bolí i dospělé
Záněty středního ucha bývají mylně považovány za ryze dětskou nemoc. Opravdu se nejčastěji objevují u malých dětí, ale trpět jím mohou i dospělí. Většinou se jedná o komplikaci rýmy či jiného virového zánětu horních cest dýchacích, kdy infekce z nosohltanu projde Eustachovou trubicí do středního ucha. Porušení průchodnosti Eustachovy trubice způsobí špatnou ventilaci středního ucha, následkem podtlaku a zánětu je vyloučena tekutina do středouší. Zvýšený podtlak v uchu zapříčiní pocit zalehnutí uší. Vedle akutního zánětu středního ucha existuje také zánět chronický, ten však na rozdíl od akutního nemusí vůbec bolet.
Propíchnutí bubínku
Akutní zánět naopak bolí velice, pacient cítí, že má zalehnuté uši a špatně slyší. Jednou z možností léčby je takzvané propíchnutí bubínku. Při umrtvení se vypustí hromadící se tekutina, která pak vytéká několik hodin. Nemocnému je hned lépe a zabrání se možným komplikacím i samovolnému prasknutí bubínku. Někdy je přitom nutné užívat antibiotika.
Ale proč se při zánětu středního ucha bubínek někdy propichuje a jindy ne? Důvod je jednoduchý. Propíchnutí ucha bolí, takže by si - teoreticky řečeno - mohl pacient stěžovat či lékaře dokonce žalovat. To se na západ od našich hranic čas od času skutečně děje. Proto tamní a dnes už i někteří čeští lékaři záněty někdy léčí jen antibiotiky.
Podle Jana Pasky to však není ideální: "Propíchnutí ucha přináší okamžitou úlevu. Škodlivý sekret odteče a ucho má možnost se samo vyléčit i bez antibiotik, jejichž nadměrné užívání je škodlivé. Vyvolává totiž rezistenci vůči bakteriím a oslabuje imunitní systém organismu."
Vakcína ochrání jen před částí zánětů
Novou očkovací látku omezující riziko vzniku onemocnění zánětem středního ucha, jímž trpí především děti, vyvinuli vědci z Univerzity obrany v Hradci Králové. Jak vysvětluje Petr Janoušek z ORL oddělení Nemocnice Na Homolce, vakcína bude chránit jen před malou částí zánětů, které jsou způsobeny bakteriemi. Většina zánětů je virového původu. Zjednodušeně řečeno jde o takovou rýmu v uchu. Nezaberou na ni antibiotika a vakcína před ní také neochrání.
Co způsobuje bolesti ucha
* Ušní onemocnění (zánět zevního zvukovodu, zánět středního ucha, úraz ucha, nádor v uchu).
* Zánět příušní žlázy, například příušnice, děti jsou proti tomu už očkované. To ale neznamená, že je nemohou dostat, vakcína není stoprocentně účinná.
* Problémy stomatologického charakteru (záněty při kořeni zubu a jeho okolí, obtížné prořezávání zubů moudrosti).
* Bolesti v krku (po operaci krčních mandlí, angína).
* Onemocnění čelistního kloubu (záněty, zranění a další). (ihned.cz)
Holky, já mám značku Astrid moc ráda a kupuju od nich veškerou kosmetiku na pleť. Produkty mají super, jemné a účinné a navíc za dobré ceny.
Mě jako jediný pomohl pryskyřicový šampon REPOLAR ABICARE a zbavil mě i svědivé pokožky. Takže ho vyzkoušej určitě i pomůže :-).
Moc děkuji za doporučení - na značku deNatura čtu všude samé dobré recenze, proto jsem si sérum od nich hned objednala.
Dobrý večer, holky poradíte - jaký odličovací gel a pleťová voda je ideální na hodně suchou pleť?
Super odličovací produkty má Astrid Hyaluron, jde o čistící gel a pleťovou vodu.