Ochránit kůži před sluncem bývá doslova životně důležité. Rakovina kůže je v současnosti nejčastějším nádorových onemocněním. Tvoří celou čtvrtinu všech onkologických chorob. Pět až sedm procent nádorů kůže je diagnostikováno jako melanom, tedy zhoubná a velmi nebezpečná forma. V pokročilých stádiích totiž rychle rozsévá metastázy do celého těla. Proto by měl každý, kdo na pokožce zjistí rostoucí skvrnu, okamžitě navštívit lékaře. Ve chvíli, kdy zaznamená změnu barvy a tvaru mateřského znaménka (nebo jeho krvácení), musí neprodleně učinit totéž. Ohroženější jsou zejména lidé se světlou pletí, která rychle rudne.
Pokožku lze chránit především krémy s UV filtry. Pohltí více než 95 procent nejškodlivějšího UVB záření a některé i část UVA záření. Zatímco UVB záření způsobuje spálení, což může vyvolat rakovinu kůže, UVA urychluje stárnutí a poškozování kožních buněk.
Správná volba
Namazat se opalovacím krémem nemusí stačit. Aby krém opravdu zabránil spálení, musíte ho použít správně a také vybrat ten, který je pro vás vhodný. To mnoho lidí neumí, což bohužel zjistí až ve chvíli, kdy se vracejí z pláže spálení do ruda. Přitom už dvě spálení za život stačí, aby byla kůže nevratně poškozena.
Jak dlouho můžete být na začátku sezóny poprvé bez obav na slunci, zjistíte například podle údajů, které jsou součástí předpovědi počasí. Ty uvádějí bezpečnou dobu prvního pobytu na slunci v závislosti na fototypu.
Její délku si můžete pro orientaci sami zjistit. Dejme tomu, že kolem poledne vaše nechráněná pokožka, poprvé vystavená slunci, zčervená už po čtvrt hodině. To pak znamená, že namažete-li se například opalovacím krémem s faktorem osm, můžete poprvé na slunci strávit osminásobek oné čtvrthodiny, tedy dvě hodiny. Poté je ovšem načase odejít do stínu, nikoliv nanést další vrstvu krému.
Posléze, v průběhu léta pak pamatujte na to, že spálit se můžete i v době, kdy si myslíte, že jste ochráněni. Je totiž důležité vrstvu krému pravidelně obnovovat. Může se totiž setřít po koupání, při utírání ručníkem či důsledkem pocení.
Nejvíce ohrožení jsou třicátníci a čtyřicátníci
Nárůst počtu případů rakoviny kůže je přímo raketový: zatímco v roce 1970 byly podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky zaznamenány necelé čtyři tisíce případů, v současnosti diagnostikují lékaři ročně okolo patnácti tisíc onemocnění.
Jednou z příčin je paradoxně lepší ekonomická situace, která umožňuje většímu počtu Čechů jezdit na dovolenou za sluncem. Nebezpečné je především opalování "bez přípravy", kdy je kůže hned při prvních vycházkách na pláž vystavena ostrému slunci. Vyspělé evropské země zažily podobný boom už v 60. letech minulého století - tehdy k teplým mořím začalo pravidelně jezdit stále více obyvatel severní a střední Evropy.
Nejohroženější je generace dnešních třicátníků a čtyřicátníků. Ta totiž vyrůstala v době, kdy platilo, že zdravé dítě je opálené dítě. Průmysl opalovacích krémů byl ještě v plenkách, ochranné prostředky se příliš nepoužívaly a o nebezpečí souvisejícím se slunečním zářením se nemluvilo.
Dnešní věda přitom klade do souvislosti množství slunečního záření, které lidské tělo především v dětství absorbovalo, a počet znamének na kůži. Mateřská znaménka jsou z hlediska možného vzniku rakoviny kůže jedním z rizikových faktorů. I když zhoubný nádor nemusí vždy vzniknout z nich, pravděpodobnost, že člověk onemocní rakovinou kůže, roste v souvislosti s jejich počtem.
Bohužel mýtus opálení jako znaku zdraví a krásy dodnes přetrvává nejen v Česku, ale i v zemích, kde se o jeho škodlivosti diskutuje mnohem déle. Přestože podle výzkumu Královského fondu pro výzkum rakoviny (Imperial Cancer Research Fund) sedm z deseti Britů souhlasí s tím, že opalování je rizikové, stejný počet jich tvrdí, že opálení lidé vypadají zdravě.
Proto se lze jen dohadovat, jak budou vypadat onkologické statistiky v příštích letech. Třeba až se přes třicítku přehoupne ta část mladé generace, která nebezpečí opalování stále ignoruje. A to i navzdory varování před zářením v kombinaci s oslabenou ozónovou vrstvou.
Odborná spolupráce: Petr Arenberger, přednosta dermatologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Praha
Jaký jste fototyp?
Po pobytu na jarním poledním slunci jednu hodinu:
I. fototyp: Pokožka vždy zrudne, nikdy neztmavne.
II. fototyp: Kůže zrudne, pigmentuje (zbarvuje se do hněda) jen málo.
III. fototyp: Jen někdy kůže zrudne, pigmentuje dobře.
IV. fototyp: Kůže nerudne, vždy ztmavne.
Jak se chránit před slunečním zářením
Holky, já mám značku Astrid moc ráda a kupuju od nich veškerou kosmetiku na pleť. Produkty mají super, jemné a účinné a navíc za dobré ceny.
Mě jako jediný pomohl pryskyřicový šampon REPOLAR ABICARE a zbavil mě i svědivé pokožky. Takže ho vyzkoušej určitě i pomůže :-).
Moc děkuji za doporučení - na značku deNatura čtu všude samé dobré recenze, proto jsem si sérum od nich hned objednala.
Dobrý večer, holky poradíte - jaký odličovací gel a pleťová voda je ideální na hodně suchou pleť?
Super odličovací produkty má Astrid Hyaluron, jde o čistící gel a pleťovou vodu.