"Dříve se kouřením zabývali především onkologové, dnes je ale zřejmé, že jeho vliv na stav a fungování cév je také důležitý," říká Štěpán Svačina, přednosta III. interní kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice. Kupříkladu typickým pacientem, který je hospitalizován na kardiologii s prvním infarktem, je zhruba padesátiletý muž-kuřák.
Cigaretový kouř tedy není jen příčinou nádorového bujení, ale je také jedním z faktorů, které vedou k ucpávání cév, čili ateroskleróze. A tu nejčastěji způsobuje takzvaný metabolický syndrom. Ten - zjednodušeně řečeno - označuje pět hlavních příznaků, které vedou k rozvoji cukrovky, ucpávání cév a následně k srdečnímu infarktu či mozkové mrtvici. Vedle kouření patří k příznakům vysoká hladina cholesterolu, cukrů a triglyceridů v krvi a spolu s tím vysoký krevní tlak.
Cigaretový kouř ovlivňuje i inzulín
Syndrom upozorňuje na nebezpečný druh obezity, při kterém se tuk ukládá v oblasti břicha. Pokud tělo dlouhodobě dostává více energie, než vydá, přebytečnou energii nejen uloží v podobě tukových polštářů, ale navíc přestane tuky a cukry správně zpracovávat. Z tukové tkáně, která obepíná pas, se dostávají škodlivé látky do vnitřních orgánů těla a buňky přestávají reagovat na inzulín. Právě nesprávné fungování inzulínu způsobuje vysoký krevní tlak a ovlivňuje hladinu krevních tuků (tedy cholesterolu a triglyceridů).
Jak se ukazuje, na správné fungování inzulínu má vliv i kouření. Proto je kupříkladu pražské Centrum léčby závislosti na tabáku nově součástí Centra preventivní kardiologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Zanechání kouření je totiž spolu se snížením váhy a změnou stravovacích návyků jednou z možností, jak si prodloužit život.
Většina kuřáků by raději přestala
Jak říká vedoucí centra a specialista na problematikou kouření Eva Králíková, v Česku kouří asi 30 procent dospělé populace, přitom ale 70 procent z nich, tedy asi jeden a půl miliónu lidí, si přeje přestat. Bez léčby se to daří jen málokterému z nich. To je také důvod, proč v letošním roce vzniklo celkem šest center léčby závislosti na tabáku. Zatím jsou již ve zmiňované Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, Fakultní nemocnici Motol v Praze, Fakultní nemocnici Plzeň, Fakultní nemocnici Olomouc a Fakultní nemocnici Brno. Otevření dalších tří se chystá do konce letošního roku.
V centrech jsou jednak odborníci na problematiku kouření, ale také ti, kteří mají zkušenosti s léčbou závislosti jako psychiatři a psychologové. Zároveň je zde lékař, který se zabývá nemocemi srdce a cév vedoucími k infarktům a mozkovým mrtvicím.
Pokud si opravdu přejete přestat kouřit a souhlasíte s plánem léčby, objednejte se na úvodní návštěvu. Zde bude stanovena míra závislosti na nikotinu a také další vyšetření, jako je měření tlaku, pulsu, výšky, hmotnosti, obvodu pasu, případně tělesného tuku a plicních funkcí. Lékaři zjistí, jaké nemoci vás ohrožují, a posoudí i intenzitu kouření. Případně doporučí léky k potlačení abstinenčních návyků či náhradní nikotinovou léčbu. Tu si v centru můžete koupit s třicetiprocentní slevou. Léčba je jinak zcela zdarma.
Na dalších návštěvách se mohou opakovat některá vyšetření. Můžete se také setkávat s lidmi, kteří mají podobné problémy, a hledat řešení, jak změnit své denní návyky. Při dalších kontrolních návštěvách se měří například množství vydechovaného oxidu uhelnatého. Lékař s vámi bude hovořit o abstinenčních příznacích a poradí, jak se s nimi vyrovnat. Pokud se vám podaří rok nekouřit, jste považováni za abstinenta. Úspěšnost léčby je asi 25 procent.
Kde najdete centra Léčby závislosti na tabáku
Brno:
Fakultní nemocnice Brno-Bohunice Klinika plicních nemocí a tuberkulózy Jihlavská 20, Brno Telefon: 532 231 111
Olomouc:
Fakultní nemocnice Olomouc Klinika plicních nemocí a tuberkulózy I. P. Pavlova 6, Olomouc Telefon: 588 441 111
Plzeň:
Fakultní nemocnice Plzeň Klinika TRN Třída Dr. E. Beneše 13, Plzeň Telefon: 377 401 111
Praha 2:
Referenční centrum léčby závislosti na tabáku III. interní klinika 1. LF UK a VFN Poliklinika VFN Karlovo náměstí 32, 120 00 Praha 2 Telefon: 224 966 608 (telefonické objednávání denně 8 - 10 h)
MUDr. Eva Králíková, CSc., MUDr. Lenka Štěpánková, MUDr. Kamila Zimová
Praha 5:
Fakultní nemocnice Motol Pneumologická klinika V Úvalu 84, Praha 5 Telefon: 224 431 111
Další informace získáte na telefonním čísle 844 600 500 každý všední den od 12 do 20 hodin. Za cenu místního tarifu se můžete o svých potížích se závislostí poradit se speciálně vyškolenými mediky.
Můžeš Nikolo a nemusíš. Většinou si na tom člověk vytvoří závislost, že tím řeší stres, nervozitu apod takže za mě jinak cigarety návykové nejsou
Mně s tím pomohl manžel a ně ty ovocné jednorázovky objednává přes vapoo.cz
ajsd jfa fjhs fjs hfdsjfsd
Ahoj, chtěl jsem se zeptat na něco ohledně alkoholu. Je mi 42 a pivo a víno mi dycky chutnalo. Hlavně pivo. Skoro každý den sem si dal večer pár piv,... (zkráceno)