Přestat s kouřením není nikdy pozdě, ale bohužel závislost na kouření je jedním z nejobtížněji přemožitelných návyků. Celá řada přírodních doplňků může zvýšit vaše šance na úspěch, pomoci vám vyrovnat se s touhou po obláčku dýmu a snížit úzkostné stavy, které někdy ukončení tohoto návyku provázejí.
Kouření je návyk se závažnými následky, i když se nepovažuje za nemoc. V těch minutách, kdy kuřák kouří svoji cigaretu, doutník nebo dýmku, jeho tlak stoupá, tep se zrychluje a hodnoty kyslíku v krvi klesají. Po několikaměsíčním kouření se mohou objevit příznaky, jako je kaše!, únava, zduření sliznic a někdy i dušnost. Dlouhodobě může vést kouření k rakovině plic, onemocnění srdce, chronické bronchitidě i k mozkovým příhodám.
• trvalý kašel nebo chronická bronchitida, někdy pneumonie
• chrapot, bolesti v krku, zápach z úst a zažloutlé zuby
• předčasné šedivění, ztráta vlasu a tvorba vrásek
• u některých mužů snížení potence
Abstinenční příznaky
• úzkostné stavy, deprese, touha po cigaretě, nutkání k jídlu, nervozita a podrážděnost
• ospalost, únava, bolest hlavy, zácpa a produktivní kašel
Navzdory dobře dokumentovaným rizikům pokračují miliony lidí v kouření, protože je to nesmírně silná závislost. Nikotin z tabáku má fyzické účinky nejen v celém těle, ale téměř přímo vstupuje do mozku, kde dočasně působí zlepšení nálady a potlačuje pocity úzkosti. Také společenský rituál zapalované cigarety může být určitým způsobem uklidňující. Když přestanete kouřit, hladina nikotinu poklesne a to může vyvolávat nervozitu a různé fyzické potíže.
Pokusíte-li se přestat kouřit, mohou vám některé doplňky pomoci uklidnit napjaté nervy a neovladatelnou touhu si znovu zapálit. Lze je užívat měsíce i roky a můžete je kombinovat i s jinými prostředky proti kouření, například s nikotinovou žvýkací gumou nebo náplastí. Pod lékařským dohledem lze užívat i léky proti depresi. Začněte tím, že budete užívat více vitaminů B a vitaminu C, které bývají u kuřáků vyčerpány. Vitamin B udržuje zdravé nervy a může zmenšit úzkostné stavy. Vitamin C je antioxidant - odstraňuje nestabilní molekuly kyslíku nazývané volné radikály, které vytváří i tabákový kouř. Může také zmírnit touhu po kouření a jiné abstinenční příznaky. Činnost vitaminu C podporuje vitamin E; společně snižují riziko srdečních a tepenných onemocnění způsobovaných volnými radikály. Řada dalších doplňků, ať už je užíváte samostatně nebo společně, může rovněž tlumit touhu po kouření jedním z nich je ovesný výtažek, který indičtí léčitelé užívají již po staletí k léčbě návyku na opium. Podle jedné studie významně snižoval touhu po cigaretách i dva měsíce potom, co jej sledovaní přestali užívat pravděpodobně proto, že ovlivňuje hodnoty chemických látek v mozku, které tento návyk způsobují. Výtažek ve formě džusu je určen těm, kteří nechtějí užívat alkoholovou tinkturu.
Léčivka kava může také účinně zklidňovat úzkosti způsobené vynecháním nikotinu, které zažene asi během měsíce. Těm, kdo chtějí přestat kouřit, může prospět také kyselina pantotenová - další z vitaminů B. Zvyšuje totiž tvorbu antistresových hormonů v nadledvinkách .
Lékořicový kořen a kořen pampelišky rovněž pomáhají zvládat touhu po nikotinu (je možno je žvýkat, je-li touha příliš silná); podobný efekt má i čaj z divizny Výtažek z unkárie lze používat ke stimulaci odstraňování toxinů z těla - nesmí se však užívat v těhotenství.
vitamin B komplex
dávkování: jednu tabletu dvakrát denně při jídle
doporučení: zvolte B-50 komplex obsahující 50 mcg vitaminu BI2 a biotinu, 400 mcg kyseliny listové a 50 mg ostatních vitaminů B
vitamin C
dávkování: 500 mg třikrát denně doporučení: objeví-li se průjem, snižte dávku
vitamin E
dávkování: 400 mg denně
pozor: užíváte-li léky proti srážení krve, poraďte se s lékařem
ovesný výtažek
dávkování: 1/2 lžičky tinktury čtyřikrát denně
připomínka: je to výtažek na alkoholické bázi, nazývaný také Avena sativa
kava
dávkování: 250 mg třikrát denně
doporučení: standardizovaný na obsah nejméně 30 procent kavalaktonů
kyselina pantotenová
dávkování: 500 mg dvakrát denně
doporučení: užívejte kalcium pantotenát - nejlevnější formu
Jezte hodně ovoce a zeleniny, abyste snížili škodlivé účinky tabákového kouře; vybírejte si hlavně zelenou listovou zeleninu, bobulové ovoce (hlavně borůvky) a všechny druhy ořechů, které pomáhají i v ochraně proti rakovině a zhoršování zraku.
Zvažte užívání nikotinové žvýkací gumy nebo náplasti, akupunkturu a hypnózu: to vše může snižovat touhu po cigaretě.
Cvičte, abyste zmírnili stres. Ostrá procházka je dobrým lékem proti touze po kouření, která obvykle trvá jen několik minut
Odborníci již dlouho vědí, že pijáci mají větší sklon ke kouření než abstinenti a že pití často slouží jako společenský impulz k zapálení cigarety. Podle nedávné americké studie alkohol skutečně může zvyšovat touhu po kouření.
Časopis Národního ústavu pro výzkum rakoviny v USA uvádí, že ti, kteří nekouří již déle než tři měsíce, mají menší sklon k recidivě než ti, kteří
přestali kouřit před kratší dobou; další důvod proč užívat doplňky a ostatní prostředky k překlenutí potíží.
Vzpružující pocit vyvolaný kouřením je způsobován složkami, napodobujícími účinky mozkové chemické látky acetylcholinu, která hraje roli v duševní bystrosti. Vyvážená strava a denní příjem účinného multivitaminu dokáže zvýšit přirozenou tvorbu acetylcholinu a snížit potřebu kouření.
Pasivní kouření je klasifikováno jako karcinogen A třídy - spolu s arzenikem, azbestem, benzenem a radonovým plynem.
Článek Jak přestat kouřit Autor: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr
Můžeš Nikolo a nemusíš. Většinou si na tom člověk vytvoří závislost, že tím řeší stres, nervozitu apod takže za mě jinak cigarety návykové nejsou
Mně s tím pomohl manžel a ně ty ovocné jednorázovky objednává přes vapoo.cz
ajsd jfa fjhs fjs hfdsjfsd
Ahoj, chtěl jsem se zeptat na něco ohledně alkoholu. Je mi 42 a pivo a víno mi dycky chutnalo. Hlavně pivo. Skoro každý den sem si dal večer pár piv,... (zkráceno)