Pokud kouříte krabičku cigaret denně, ukrojíte ze dne touto aktivitou asi dvě hodiny času. To je důležité si uvědomit zejména ve chvíli, kdy se rozhodnete s kouřením opravdu přestat. Cigaretu mnoho kuřáků spojuje s přestávkou v práci, popovídáním si s kolegy či naopak řešením důležitých problémů a stresových situací. Psychická závislost na kouření vzniká po určité době společného života s cigaretou. Rituály spojené s kouřením se totiž tolikrát opakují, až se nakonec stanou těžko postradatelnými. Pro tyto chvíle byste měli mít vymyšlený jiný program, respektive určitou strategii.
Kateřina Langrová, ředitelka České koalice proti tabáku, doporučuje lidem, kteří si nedokážou odpustit cigaretu po jídle, nahradit ji například sklenicí vody. Je také třeba připravit se na stresové situace. Kromě psychické závislosti je třeba vypořádat se i s návykem na nikotin. Fyzická závislost je totiž druhým faktorem ovlivňujícím potřebu kouření.
Silná vůle často nestačí
Návyk způsobuje nikotin, který je obsažen ve vdechovaném cigaretovém kouři. Probíhající chemická reakce v mozku kuřáka je podobná jako u závislosti na jiné návykové látky, jako je třeba heroin. Proto se mohou abstinenční příznaky při zanechání kouření projevit jako nutkavá touha po cigaretě, nervozita, špatná nálada až deprese, nespavost, podrážděnost, úzkost, neschopnost soustředění nebo zvýšená chuť k jídlu. Abstinenční příznaky se objevují řádově po hodinách a bývají individuální.
V Česku dnes kouří 29 procent dospělých lidí. Tři čtvrtiny z nich si podle průzkumů přejí zbavit se cigaret nadobro, ale s odborníkem se jich poradí stále málo. Většina těch, kteří se pokoušejí přestat kouřit sami, to nevydrží více než týden. Pro úspěch při odvykání kouření je totiž rozhodující silná motivace, ale účinnou pomocí je i moderní léčba.
Pouze pevná vůle tedy bohužel často nestačí. Závislost je pro řadu kuřáků natolik silná, že se při odvykání neobejdou bez pomoci či podpůrných prostředků. "Pro zanechání kouření je zásadní rozhodnutí přestat, ale je třeba se vybavit i informacemi," dodává Kateřina Langrová.
Náhražky nikotinu
Konec roku bývá již tradičně časem nejen k ohlédnutí se zpět za uplynulým rokem, ale i ke slibům na rok příští. V seznamu novoročních předsevzetí se tak často objevuje i "přestat kouřit". To potvrzují odborníci z Linky pro odvykání kouření, kterou provozuje Česká koalice proti tabáku v rámci projektu Centra léčby závislosti na tabáku. S dotazy se na linku obracejí nejen kuřáci, ale i jejich blízcí.
V současné době je v Česku již devět specializovaných Center pro léčbu závislosti na tabáku a téměř 50 poraden pro odvykání kouření (více informací na www.dokurte.cz). Ti, kdo se rozhodnou přestat kouřit, zde najdou odbornou pomoc.
Lékař v poradně může zájemcům pomoci překonat to nejhorší období, doporučí nejvhodnější léčbu, pacientům s velkou fyzickou závislostí na nikotinu pak lékař v Centru může předepsat i další léky.
Náhradní nikotinová léčba pomáhá překonávat abstinenční příznaky a zvyšuje úspěšnost odvykání dvakrát až třikrát. Nikotin lze do těla dostat náplastí, žvýkačkami, inhalátorem nebo tabletami. Jednotlivé druhy náhradní nikotinové léčby se mohou kombinovat, nesmí se překračovat doporučená dávka. Pokud se kuřák snáze vypořádá s fyzickou závislostí, má více prostoru a energie překonávat další překážky se závislostí spojené.
Odborníci upozorňují, že každý, komu se povede přestat kouřit, by si již za žádných okolností neměl znovu zapálit. V takovém případě se totiž v mozku probudí touha po droze, drogová (fyzická) závislost se obnoví a ten, kdo měsíce a možná i roky nekouřil, se opět stává kuřákem.
Tabákový kouř obsahuje 5000 chemikálií, z toho 61 prokázaných karcinogenů. Každým rokem umírá v České republice 18 tisíc kuřáků v důsledku svého kouření, na následky pasívního kouření zemře dalších 1500 lidí. Každý den tak mají cigarety na svědomí více než padesát lidí.
info
Linka pro odvykání kouření
Na Linku pro odvykání kouření 844 600 500 můžete volat každý všední den od 12 do 20 hodin z celé České republiky za cenu místního hovorného. Na lince pracuje 16 konzultantů, kteří informují o podstatě závislosti na tabáku, individuálně poradí, jak postupovat při odvykání, jaká léčba je k dispozici, kde je nejbližší poradna. Asi 85 procent volajících plánuje přestat kouřit, 14 procent již odvyká a jedno procento chce pouze snížit spotřebu cigaret. Telefonní linka je anonymní. Pokud byste se ale chtěli třeba pro případ dalšího volání či lepší komunikace identifikovat, můžete použít vybranou přezdívku.(zdroj: ihned.cz)
Můžeš Nikolo a nemusíš. Většinou si na tom člověk vytvoří závislost, že tím řeší stres, nervozitu apod takže za mě jinak cigarety návykové nejsou
Mně s tím pomohl manžel a ně ty ovocné jednorázovky objednává přes vapoo.cz
ajsd jfa fjhs fjs hfdsjfsd
Ahoj, chtěl jsem se zeptat na něco ohledně alkoholu. Je mi 42 a pivo a víno mi dycky chutnalo. Hlavně pivo. Skoro každý den sem si dal večer pár piv,... (zkráceno)