Dnešní ženy mají mnohem více možností, jak si poradit s nepříjemnými příznaky přechodu - menopauza. Klasická medicína to řeší hlavně tzv. substituční hormonální terapií, ale některé ženy zjišťují, že také přírodní léčba menopauzy uleví od potíží, jakými jsou návaly horka a noční poty.
U žen ve věku kolem padesáti let přestanou vaječníky uvolňovat vajíčka a menstruační cyklus ustane. Když se menstruace nedostaví šest měsíců, mluvíme o dokončené menopauze. Menopauza není nemoc, ale může mít některé velmi nepříjemné příznaky. Asi pět až deset let předtím, než má žena svou poslední menstruaci, může mít menstruační nepravidelnosti, návaly horka a podrážděnosti, po přechodu se může objevit suchost pochvy, úbytek kostní hmoty a zvýšené riziko onemocnění srdce.
• návaly horka
• noční pocení
• nepravidelná menstruace
• vysychání poševní sliznice
• podrážděnost nebo lehká deprese
jakmile vaječníky přestanou vyrábět hormony estrogen a progesteron, narůstají příznaky přechodu (menopauza) - riziko osteoporózy a sklerotických změn na srdci. Proto se některé ženy rozhodnou pro substituční hormonální terapii, ale obavy ze spojení dlouhodobé hormonální léčby s možností rakoviny prsu nebo prostě přesvědčení, že příroda má jít svou vlastní cestou, motivuje jiné ženy k tomu, aby zkusily přírodní prostředky. Přírodní léčba působí příznivě také u žen, které mají příznaky menopauzy, i když ještě menstruují (tento stav se nazývá perimenopauza). V tomto období se většina odborníků staví proti substituční hormonální léčbě.
Rozhodnete-li se pro přírodní prostředky, můžete použít léčivky uvedené v tabulce, abyste zvládly návaly a ostatní nepříjemné příznaky. Nejlépe působí užívání určitých kombinací. Nejprve zkuste ploštičník a drmek. Tyto léčivky pomáhají stabilizovat hladiny hormonů a tím snižovat frekvenci návalů, zmírňovat deprese a suchost pochvy. Sibiřský ženšen se pokládá za dobré ženské tonikum a může mít i jiné příznivé účinky.
Podle některých studií zvyšuje andělika - i když samostatně neovlivňuje příznaky menopauzy - účinnost jiných léčivek. Lékořice má rostlinné složky (fytoestrogeny), které účinkují podobně jako tělesné estrogeny. Kromě toho jsou užitečné i další látky, které mohou pomáhat v prevenci aterosklerotického onemocnění srdce a osteoporózy u žen po menopauze. Studie na téma menopauza rovněž ukázala, že sójové výrobky mohou chránit před vznikem sklerotických změn na srdci. Rovněž návaly horka a jiné příznaky menopauzy - přechodu jsou vzácné v zemích, kde je sója základní potravinou . Nesnášíte-li chuť sójových potravin, zkuste doplňky se sójovými izoflavony, složkou, o níž se předpokládá, že je odpovědná za ochranné účinky sóji. (Vzhledem k časté alergii zkoušejte sóju opatrně.)
Podle některých studií pomáhá vitamin E v prevenci srdečního onemocnění tím, že brání LDL (škodlivému) cholesterolu v přilnavosti k tepenným stěnám. Některé ženy udávají, že vysoké dávky vitaminu také zmírňují návaly. Vápník a hořčík jsou nezbytné pro udržení silných kostí, a působí tedy preventivně proti osteoporóze. Kombinujte je s vitaminem D, aby se dobře vstřebávaly. Vitamin E, vápník, hořčík a vitamin D můžete užívat i při hormonální substituční léčbě.
ploštičník
dávkování: 40 mg výtažku dvakrát denně
doporučení: standardizovaný na 2,5 procenta triterpenu
drmek
dávkování: 100 mg standardizovaného výtažku jednou denně
doporučení: obsah 0,5 procenta agnusidu
sibiřský ženšen
dávkování: 100 až 300 mg výtažku denně
doporučení: standardizovaný na obsah nejméně 0,8 procenta eleuterosidů
vápník/hořčík
dávkování: 500 mg vápníku a 250 mg hořčíku denně
doporučení: vyberte doplněk s obsahem 10 mcg vitaminu D
lékořice
dávkování: 200 mg standardizovaného výtažku třikrát denně
pozor: berete-li léky na snížení tlaku, poraďte se s lékařem
sójové izoflavony
dávkování: 50 mg denně
doporučení: vybírejte výrobky obsahující genistein a daidzein
vitamin E
dávkování: 250 mg dvakrát denně
pozor: užíváte-li léky proti srážení krve, poraďte se s lékařem
Podle studie o účinku sóji na průvodní jevy přechodu bylo zjištěno, že ženy, které denně jedí sóju, mají méně silné návaly horka a nočního pocení. Navíc vykazovaly o 10 procent pokles celkového cholesterolu, a pokles diastolického tlaku o 6 dílků. Účastnice testu si po dobu 6 měsíců denně přidávaly k potravě 2 lžíce sójových bílkovin v prášku.
Podle nedávné studie není rozdíl v hodnotě hustoty kostní tkáně, začne-li žena se substituční hormonální léčbou v menopauze ihned nebo až krátce po dosažení 60 let. Je to dobrá zpráva pro ty, kdo jsou v dobrém zdravotním stavu a chtějí k odstranění příznaků menopauzy, zkusit přírodní prostředky. Pokud chcete, můžete zkusit substituční hormonální léčbu ke snížení rizika osteoporózy později.
Vitamin C a flavonoidy mohou snížit těžké menstruační krvácení, ke kterému někdy před blížící se menopauzou dochází. Posilují vlásečnice, které se před menstruací a při ní zeslabují. Flavonoidy také mohou zvládat návaly a kolísání nálady. Někteří léčitelé doporučují užívat 500 mg vitaminu C spolu s 250 mg flavonoidů dvakrát denně.
Článek Menopauza Autor: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr
Moc prosím, dcera si zlomila 8zebro,vlevo,proč ji rentgenovali pravou stranu? není to omylem?
Dobrý den nevím v jakých intervalech se mají aplikovat injekce iscador qu 5 mg jestli každý den či obden
Od narození (1964) vedu normální život s diagnózou oslabení páteře formou spina bifida, přesněji meningomyelocele lumbalis th12. Až do doby cca 15... (zkráceno)
Od narození (1964) vedu normální život s diagnózou oslabení páteře formou spina bifida, přesněji meningomyelocele lumbalis th12. Až do doby cca 15... (zkráceno)
Opravdu pomůže, tak pokud na tom budu stejně, tak Ti budu nesmírně vděčná, protože jsem z toho už zoufalá.