https://www.pexels.com/cs-cz/foto/zeny-profesionalni-bolest-zubar-4971505/
Bolest, která neustupuje, nepříjemný zápach z úst a tmavnoucí zub – to jsou první varovné signály, že váš chrup napadla zubní gangréna. Nejedná se přitom o obyčejný zubní kaz, ale o vážnou infekci, která dokáže bez odborného zásahu ohrozit nejen váš úsměv, ale i celkové zdraví. Podíváme se na příčiny vzniku tohoto zákeřného onemocnění, typické příznaky i možnosti léčby, které zachrání váš chrup.
Gangréna zubu představuje závažnou infekci, která napadá vnitřní část zubu – zubní dřeň. Na rozdíl od běžného kazu, který poškozuje především vnější vrstvy, gangréna útočí právě hluboko uvnitř zubní dřeně, kde se nachází nervová zakončení a cévy. Dochází tak k odumírání tkáně, což vede k rozpadu nervu a postupnému černání zubu.
Nejčastěji se s tímto problémem setkáváme u zanedbaných kazů, které pronikly až do dřeně, nebo u zubů, které utrpěly úraz. Bakterie se v takovém případě dostávají do zmíněné zubní dřeně, kde nacházejí ideální podmínky pro množení a způsobují zánět, který postupně hnisá.
Imunitní systém se snaží infekci zastavit, ale v uzavřeném prostoru kořenového kanálku často bojuje proti velké přesile.
Pokud se infekce včas neodstraní, tkáň dřeně postupně odumírá. Ve chvíli, kdy v zubu nastane úplná nekróza a bakterie dál tvoří hnilobné plyny a toxiny, vzniká gangréna zubu.
Sklovina |
– nejtvrdší vrstva zubu – chrání zub před mechanickým poškozením a bakteriemi |
Zubovina |
– tvoří většinu hmoty zubu – citlivá na bolest a podněty (teplo, chlad) |
Zubní dřeň |
– měkká tkáň uvnitř zubu – obsahuje nervy a cévy – právě zde vzniká gangréna |
Dáseň |
– měkká tkáň chránící krček zubu – důležitá pro zdraví celé ústní dutiny |
Kořenové kanálky |
– vedou nervy a cévy od špičky kořene do dřeně – hlavní cesta pro šíření infekce |
Čelistní kost |
– kostní lůžko, ve kterém zub pevně drží |
Toto zákeřné onemocnění zubů si zpravidla najde způsob, jak o sobě dát vědět. První příznaky mohou připomínat běžnou citlivost zubu – zub reaguje na teplé či studené nápoje, sladkosti nebo tlak při kousání. Tato fáze však rychle přechází do stadia, kdy bolest nabývá na intenzitě a stává se pulzující. Často přichází v noci a ustupuje jen obtížně i po užití běžných prášků na bolest.
Jakmile dřeň zcela odumře, bolest může náhle ustoupit – co je ale paradoxně ještě horší zpráva. Ticho před bouří, které předchází rozvoji hnisavého zánětu pod zubem.
Dalším znakem je zápach z úst. Často výrazný, nasládlý a nepříjemně hnilobný dech, který vás nezaměnitelně upozorní, že se v ústech děje něco vážného.
Zvenku si někdy můžete všimnout dokonce otoku v oblasti čelisti nebo zarudnutí dásní v okolí postiženého zubu. U pokročilé gangrény se objevuje i hnisavý výtok z dásňového váčku, případně zvýšená teplota nebo zduření mízních uzlin.
Může dojít i ke ztmavnutí postiženého zubu do šedé až černé barvy.
Infikovaná tkáň v zubu se stává živnou půdou pro bakterie, které se postupně šíří do okolních tkání. Nejprve zasáhne přilehlé dásně, pak čelistní kost, a ve vážných případech se dokonce infekce dostává krevním řečištěm do celého těla.
Záněty šířící se z gangrenózního zubu už několikrát v historii vedly dokonce k úmrtí. Ačkoli to dnes už nehrozí, určitě je nutné ihned vyhledat lékaře – zvýšené riziko komplikací je zejména u lidí s oslabenou imunitou nebo neléčenými chronickými nemocemi.
Léčba spočívá v důkladném vyčištění kořeninových kanálků zubu. Zubař odstraní odumřelou zubní dřeň a další infikované tkáně, následně vnitřek zubu dezinfikuje a výplní speciálním materiálem zabraňujícím návratu infekce.
V některých případech už zub nelze zachránit a musí ven – zejména pokud infekce zasáhla kost nebo pokud struktura zubu už nevydrží další ošetření.
Moderní zubní lékařství dnes už většinou zvládne zachránit i silně poškozený zub – ovšem jen pokud pacient dorazí včas. Každý týden otálení znamená další šanci pro bakterie, aby se zakously hlouběji.
Jako u většiny zdravotních komplikací, i zde platí, že je nejdůležitější prevence. Pravidelné prohlídky u zubaře (obvykle dvakrát ročně) dokážou odhalit začínající kazy dříve, než se stihnou rozvinout do stadia gangrény. Neméně důležitou roli hraje domácí péče o chrup:
důsledné čištění zubů dvakrát denně
používání mezizubních kartáčků nebo dentální nitě
omezení konzumace sladkých a kyselých nápojů a potravin
okamžité řešení i drobných bolestí či citlivosti zubů
Tip: Nemáte zubaře? Navštivte třeba zubní kliniku clinic-plus.cz v Praze-Vršovice.
Moc prosím, dcera si zlomila 8zebro,vlevo,proč ji rentgenovali pravou stranu? není to omylem?
Dobrý den nevím v jakých intervalech se mají aplikovat injekce iscador qu 5 mg jestli každý den či obden
Od narození (1964) vedu normální život s diagnózou oslabení páteře formou spina bifida, přesněji meningomyelocele lumbalis th12. Až do doby cca 15... (zkráceno)
Od narození (1964) vedu normální život s diagnózou oslabení páteře formou spina bifida, přesněji meningomyelocele lumbalis th12. Až do doby cca 15... (zkráceno)
Opravdu pomůže, tak pokud na tom budu stejně, tak Ti budu nesmírně vděčná, protože jsem z toho už zoufalá.