Kdyby se počítalo, jaká zranění trápí sportovce nejčastěji, prvenství by získal utržený meniskus, natržené kolenní vazy, "vyhozené" rameno či "podvrtnutý" kotník - poranění hlezna. "Při sportu ale poměrně často dochází také k závažným poraněním například páteře nebo dokonce k úrazům ohrožujícím život," říká Libor Paša, primář Úrazové nemocnice v Brně, jemuž prošla rukama celá řada vrcholových sportovců.
Doktor Paša je také lékařem ženské basketbalové reprezentace či basketbalistek Gambrinusu Sika Brno. To, že minulý rok získaly basketbalistky historicky první evropské zlato, je do značné míry i jeho zásluha.
"Jedna z opor týmu Iva Večeřová si během zápasu přetrhla přední zkřížený vaz, takže finále bylo opravdu infarktové," popisuje lékař. Ihned po návratu do republiky podstoupila reprezentantka artroskopické vyšetření kolenního kloubu, při kterém byla současně provedena plastika předního zkříženého vazu. "Díky intenzívní rehabilitaci, která následovala, je Iva již nyní v plném tréninkovém procesu," dodává.
Dříve domů
Podobné úrazy úspěšně napravuje metoda zvaná artroskopie. Když totiž lékaři využijí její přednosti a vyhnou se tak otevřené operaci, může pacient odkráčet brzy "po svých". U méně závažných zásahů třeba ještě ten samý den. Pokrok v medicíně se tak nevyhýbá ani ortopedii a traumatologii (úrazové chirurgii). Dříve se artroskopie užívala jen k ošetření kolenního kloubu (menisků a odstranění volných tělísek), postupně se však touto metodou operují i další klouby jako je rameno, loket, zápěstí, hlezno i kyčel.
Při artroskopické operaci se užívají speciální technologie a materiály. Samotný zákrok se provádí dvěma až třemi drobnými vpichy. Do kloubu je zavedena optika, pomocí které lze přes videokameru sledovat celý kloub. Sonda je veliká asi pět milimetrů. Lékaři tak dokážou operovat v kloubech s přesností na milimetry, což je pro funkci kloubu velmi důležité.
Funkce kloubu je zachována
K samotné artroskopické operaci se používají speciální nástroje, kterými lze poškozenou tkáň precizně ošetřit. Při úrazu, kdy dojde ke zpřetrhání vazů v koleni nebo vykloubení ramene, se používají speciální implantáty ve tvaru šroubků nebo speciálních kotviček, pomocí kterých je možné fixovat poraněnou tkáň k sobě, například odtržené kloubní pouzdro nebo vaz ke kosti.
Fixační implantáty jsou vyrobeny buď z titanu, nebo z materiálu, který se v průběhu několika let vstřebá, a je tak zcela odbourán. Operace trvají podle závažnosti od zhruba 30 minut do dvou hodin. Pohyblivost a "funkce" kloubů je pak zcela zachována.
"Díky nejnovějším technologiím lze dnes rozšířit spektrum stavů, která se dají ošetřit artroskopicky. Přínos artroskopie je pro mé svěřence obrovský," říká Petr Nepraš z Kliniky ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí Fakultní nemocnice v Plzni, který léčí mnohé sportovce. Jeho pacientem jsou hokejisté Martin Straka, Jaroslav Modrý či Dušan Salfický, házenkář Alois Mráz nebo tenistka Barbora Strýcová.
Nejen pro profesionály
Jakou šanci má na artroskopickou metodu pacient, který není vrcholový sportovec? V akutních případech je kvalita ošetření stejná pro všechny pacienty bez rozdílu. Nejde-li o akutní případy, může být čekací doba na artroskopickou operaci delší, záleží na situaci. Pacient nemusí připlácet, vše hradí zdravotní pojišťovna.
Artroskopické operace mají, stejně jako všechny operační techniky, své limity. Záleží na konkrétním zranění, k jaké metodě se operující lékař přikloní. Například v případě rozsáhlých nitrokloubních zlomenin je samozřejmě klasická operace nejvhodnější. Pokud je to alespoň trochu možné, volí lékař šetrnější a méně zatěžující artroskopii.
[*]
Výhody artroskopické metody
Pro pacienta znamená artroskopie na rozdíl od klasické otevřené operace minimální zatížení organismu, které se projeví menšími bolestmi po operaci. Dalším příznivým faktem je, že pacient může být velmi brzy po operaci propuštěn domů. Do práce, případně ke sportu se vrací podstatně dříve, než po klasickém otevřeném zákroku. V současné době je v každém kraji, někdy i v okresech, specializované centrum, které je schopné artroskopické operace nabídnout. Více informací najdete na stránkách www.artroskopickaoperace.cz.
Co vše se dá artroskopicky ošetřit
Díky nejnovějším technologiím je možné používat artroskopickou techniku kromě ošetření kolenního kloubu (menisků a odstranění volných tělísek) i na kloub ramenní, loketní, hlezno, kyčel i zápěstí. Artroskopicky je dnes možné provést například náhradu zkřížených vazů kolena, ošetření menisků i chrupavky, stabilizaci ramenního kloubu nebo odstranit volná tělíska z kloubu kyčelního. Operační technologie s užitím radiofrekvenční sondy umožňují omezení krvácení v kloubu a zahlazení nerovností na kloubním povrchu - nerovnosti se působením impulsů "vypaří". (zdroj: ihned.cz)
Moc prosím, dcera si zlomila 8zebro,vlevo,proč ji rentgenovali pravou stranu? není to omylem?
Dobrý den nevím v jakých intervalech se mají aplikovat injekce iscador qu 5 mg jestli každý den či obden
Od narození (1964) vedu normální život s diagnózou oslabení páteře formou spina bifida, přesněji meningomyelocele lumbalis th12. Až do doby cca 15... (zkráceno)
Od narození (1964) vedu normální život s diagnózou oslabení páteře formou spina bifida, přesněji meningomyelocele lumbalis th12. Až do doby cca 15... (zkráceno)
Opravdu pomůže, tak pokud na tom budu stejně, tak Ti budu nesmírně vděčná, protože jsem z toho už zoufalá.