Téměř každý člověk mívá občas bolesti hlavy, ale jen asi šest procent bolestivých stavů je skutečná migréna. Některé potravinové doplňky mohou být v prevenci i léčení bolesti hlavy stejně účinné, nebo dokonce účinnější než klasické léky.
Nejčastějším typem bolesti hlavy jsou tzv. tenzní nebo vazomotorické bolesti, tvořící téměř 90 procent bolestí hlavy. Bývají velmi silné a často se mohou vracet. Migréna je těžká pulzující bolest, která většinou postihuje jen jednu polovinu hlavy; záchvat může trvat hodiny nebo i dny a často mu předcházejí varovné příznaky.
Tenzní bolesti hlavy
. trvalá bolest celé hlavy nebo její části
. bolestivá místa na šíji a v horních zubech
Nakupené tenzní bolesti hlavy
. intenzivní pulzující bolesti na jedné straně hlavy, k níž dochází několikrát denně v období i několika měsíců
. intenzivní pulzující bolesti, nejdříve v blízkosti jednoho oka nebo ve spánku, pak v celé polovině hlavy či v celé hlavě
. nevolnost a zvracení, bolestivá světloplachost
. časné varovné příznaky - barevné mžitky před očima, vlnité obrysy, výpadky zorného pole, pocity chvění, zvonění v uších, závratě, pocení, mrazení, únava, otok tváře a podrážděnost
Většina bolestí hlavy je vyvolávána svalovým napětím (proto název tenzní). Přesná příčina bolesti hlavy není dosud známá, předpokládá se však, že podnětem k ní jsou spazmy tepen, které zásobují mozek krví. Může to souviset s nízkou hladinou serotoninu obsaženého v mozku. Migrény bývají dědičné onemocnění a ženy k nim bývají náchylnější než muži.
Vyvolávající faktory, které mohou být příčinou tenzích i migrenózních bolestí, jsou velmi rozmanité. Patří k nim určité druhy potravin, stres, nedostatek spánku, změny počasí nebo ostré světlo. Dalšími příčinami bolesti hlavy mohou být výkyvy hladiny krevního cukru, jaterní onemocnění, bolesti zubů, hormonální změny, chemické látky ze zevního prostředí, kouření a pobyt v zakouřených prostorách aj.
Doplňky dokážou zabránit počátečním příznakům bolesti hlavy, ale k potlačení rozvinutých bolestí hlavy jsou většinou nutná klasická analgetika. Každý, kdo trpí silnými bolestmi hlavy nebo migrénou, by měl dlouhodobě užívat hořčík a vápník k udržení zdravých céva snížení svalového napětí. Řimbaba dokáže snížit frekvenci a intenzitu bolestí hlavy, užíváte-li ji několik měsíců. 5-HTP, jedna z forem aminokyseliny triptofanu a základní stavební kámen serotoninu, může zabránit příznakům stejně účinně jako klasický lék: například nauzea (nevolnost s pocity na zvracení) vymizí asi během dvou týdnů, léčba však musí trvat několik měsíců.
Máte-li časté bolesti hlavy nebo migrény, může být riboflavin, jeden z vitaminů B, účinnější než řimbaba nebo 5-HTP. Vysoké dávky riboflavinu pravděpodobně zvyšují rezervy energie v mozkových buňkách. zkuste také pít heřmánkový čaj, všeobecné nervové tonikum ke zmírnění stresu a utišení bolestí hlavy. Pomoci vám může i kozlík (valeriana), který zlepšuje krevní oběh a uklidňuje úzkostné stavy, svalové napětí a bolesti. Bobule drmku léčí řadu menstruačních potíží včetně bolestí hlavy. Pampeliškový kořen může pomoci, mají-li příznaky souvislost se zácpou (působí jako mírné projímadlo) nebo s poruchami jaterní funkce.
Nepomůže-li žádný z těchto uvedených prostředků, zvažte přidání vitaminu C a kyseliny pantotenové. Oba vitaminy povzbuzují tvorbu hormonů, které pomáhají tělu zvládat nepříznivé účinky stresu.
. Při náhlém nástupu krutých bolestí hlavy, zvláště objeví-li se poprvé ve věku asi 35 let a později.
. Objeví-li se intenzivní bolesti hlavy po fyzické námaze.
. Je-li bolest hlavy provázena horečkou, ztuhlostí šíje, zmateností, ztrátou řeči nebo slabostí jedné poloviny těla.
. Je-li migréna stále častější a úpornější.
- Najděte a odstraňte vyvolávající faktory migrény nebo bolestí hlavy.
- Zkuste jógu ke zvládnutí stresu.
- Pijte šest až osm sklenic vody denně, hodně choďte a cvičte.
- Cvičte hluboké dýchání, které zvyšuje zásobení mozku kyslíkem.
- Zkuste jíst ovoce nebo zeleninu pětkrát denně.
Nové poznatky o bolesti hlavy
Podle nedávné belgické studie se při denním podávání 400 mg riboflavinu snížila frekvence (ne však závažnost a délka trvání) záchvatů chronické migrény asi o jednu třetinu. Studie uvádí, že riboflavin může být prospěšný u pacientů, kteří trpí průměrně čtyřmi záchvaty migrény měsíčně.
. Určité potraviny a nápoje, zvláště ty, které obsahují sloučeniny známé jako aminy, jsou nechvalně známé jako vyvolávající příčiny migrény. Trpíte-li migrénou, zkuste vynechat zralé sýry, cibuli, nakládanou zeleninu, ořechy, uzené maso, červené víno, pivo, kyselou smetanu, čerstvé kynuté pečivo, citrusové ovoce, rajčata, kofeinové nápoje a vejce. Často bývá za příčinu vyvolání záchvatu považována čokoláda, ale podle nových studií tomu tak není.
. Zařazení ryb bohatých na omega-3 mastné kyseliny může pomáhat v prevenci migrény. Omega-3 mastné kyseliny pozměňují chemické látky obsažené v krvi a snižují riziko cévních spazmů spojovaných s migrénou.
VÍTE, ŽE Léčení bolestí hlavy acylpyrinem nebo jinými analgetiky porušuje časem přirozenou schopnost organismu potlačovat bolest.
Autor: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr
Moc prosím, dcera si zlomila 8zebro,vlevo,proč ji rentgenovali pravou stranu? není to omylem?
Dobrý den nevím v jakých intervalech se mají aplikovat injekce iscador qu 5 mg jestli každý den či obden
Od narození (1964) vedu normální život s diagnózou oslabení páteře formou spina bifida, přesněji meningomyelocele lumbalis th12. Až do doby cca 15... (zkráceno)
Od narození (1964) vedu normální život s diagnózou oslabení páteře formou spina bifida, přesněji meningomyelocele lumbalis th12. Až do doby cca 15... (zkráceno)
Opravdu pomůže, tak pokud na tom budu stejně, tak Ti budu nesmírně vděčná, protože jsem z toho už zoufalá.