Nemoci, které dříve tížily zpravidla jen dospělé, lékaři dnes stále častěji vidí u dětí. Jedním z hlavních viníků těchto problémů je obezita a s ní úzce spojený špatný jídelníček a nedostatek pohybu. Je možné, že lidi jsou neustálým opakováním zásad zdravého života unaveni, ale při pohledu na poslední údaje o zdraví dětí, získávají na významu.
Příkladem je vysoký krevní tlak. Ten dříve nebýval u dětí problém, respektive u jednoho až dvou procent dětí. Z posledních průzkumů ale vyplývá, že zejména u dospívajících dětí postihuje až devět procent z nich.
Vysoké hladiny cholesterolu bývaly také spojovány s dospělými. Nyní však odborníci z Fóra zdravé výživy (www.fzv.cz) během průzkumu dětí v České republice zjistili, že vyhovující hladiny cholesterolu má jen 54 procent z nich. Některé z nich si vysoké hladiny cholesterolu nesou již v genech po svých rodičích.
Podobné je to i cukrovkou, která se dělí na dva typy. Prvnímu typu se také říká "dětská" (jde o nedostatek inzulínu) a druhému typu diabetu "stařecká" (inzulínu je dostatek, ale tkáně na něj nereagují). Ovšem statistiky ukazují, že v posledních letech se u dětí desetinásobně zvýšil výskyt cukrovky právě druhého typu, tedy stařecké.
Obézních dětí bude přibývat
Podle posledních údajů mělo nadváhu sedm procent českých dětí a vysloveně obézních bylo kolem šesti procent. Takže zhruba 13 procent českých dětí bojovalo s nadbytečnými kilogramy. Nelze se utěšovat srovnáním s dalšími evropskými státy, kde je obézních dětí ještě více. Například v Itálii, ve Španělsku a Řecku je obézních kolem 30 procent dětí. Kdo byl v těchto zemích na dovolené, určitě tento viditelný problém zaznamenal.
Paradoxem je, že právě tyto zmíněné země mají lidé často spojené se zdravou stravou. Počet obézních dětí se v nich během pouhých deseti let zdvojnásobil. A podobný trend očekávají odborníci i v Česku.
Co dětem k nadbytečným kilogramům pomáhá? Bohužel jsou to i sami dospělí, kteří svým nezdravým způsobem života děti velmi ovlivňují. V tomto "obezogenním" prostředí se dětem nabízejí jídla s vysokou energetickou hodnotou, umožňuje se jim trávit mnoho času u počítače a televize a také se nevytváří dostatek příležitostí ke sportu.
Rodiče nevědí, co děti jedí
Špatné stravovací návyky jsou důsledkem již zmíněných problémů s cholesterolem, vysokým krevním tlakem, cukrovkou, a tím pádem i obezitou. Odborníci upozorňují, že české děti se stravují rok od roku hůře. Jedí mnoho uzenin, tučného masa, sušenek, smetanových zmrzlin, brambůrek, potravin z rychlého občerstvení a podobně.
Ukazuje se také, že rodiče nemají pod kontrolou, co jejich děti zejména ve všední den jedí a pijí. Bohužel ani sami rodiče mnohokrát nevědí, jaké potraviny jsou pro děti vhodné, a některé špatné návyky sami podporují.
Stejně tak jako spěchající rodiče ráno nesnídají, nedávají jídlo často ani dětem. Některé z nich dokonce ani dostatečně nepijí. Jako příklad "normální neškodné večeře" uvádějí někteří rodiče párek. Argumentují tím, že je přece dietní. Jenže párek (i dietní) obsahuje hodně živočišných tuků, které přispívají k ukládání špatného cholesterolu. To vše přispívá k dřívějšímu vzniku nemocí srdce a cév.
V džusech, které bývají často považované za zdravé, zase bývá vysoký podíl cukru nebo jiného sladidla, které podporuje návyk chuti na sladké. Snědí-li děti sladkosti, pak velmi často odmítají další jídlo.
Děti se hůře léčí
Je vůbec možné děti od zvyšujícího se rizika nemoci srdce a cév ochránit? Všechny faktory, které tyto nemoci ovlivňují, se u dětí podle slov odborníků špatně léčí. Léčba obe-zity je úspěšná jen v 10 až 30 procentech, léčba vysokého tlaku a cukrovky je velmi obtížná kvůli vedlejším účinkům léků a špatné spolupráci s dospívajícími.
Tyto problémy si pak tedy mohou nést do dospělosti, pokud se proti nim nezasáhne. Rodina má na zdraví svých dětí zásadní vliv. Rodiče mohou dát dětem dobrý příklad - jíst zdravé věci a pravidelně, trávit volný čas fyzickou aktivitou. Děti jsou obrazem svých rodičů. Pokud ti budou jíst nevhodné věci, budou je děti následovat. A tím dříve je postihnou kardiovaskulární potíže, mezi něž patří ischemická choroba srdeční, infarkt myokardu, ischemická choroba dolních končetin či cévní mozková příhoda.
Odborná spolupráce:
Doc. MUDr. Zuzana Urbanová, CSc.
Klinika dětského a dorostového lékařství 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, předsedkyně Fóra zdravé výživy
Nové bezplatné poradenství o výživě dětí
U dospělých musí výživa dodat důležité látky pro udržení zdraví, pravidelnou obnovu organismu a pro všechny metabolické pochody. U dětí platí totéž, ale navíc potřebují výživu k vývoji a růstu. Pro jednotlivé věkové skupiny dětí existují stejně jako pro dospělé tabulky doporučených hodnot energie, množství základních živin a dalších látek. Od začátku listopadu se mohou rodiče poradit o výživě svého dítěte v novém bezplatném poradenském centru "Výživa dětí" na internetové stránce www.vyzivadeti.cz nebo na informační lince 800 230 000, každý všední den od 9 do 17 hodin. Aby bylo poradenství kvalitní, měli by rodiče nejdříve vyplnit dotazník stravovacích zvyklostí dítěte. Je možné jej poslat přes internet nebo jej získat v ordinacích pediatrů a poslat poštou na adresu P.O.Box 50, Sportovní 22, 101 00, Praha 10 či vyplnit po telefonu na infolince.
zdroj: ihned.cz
Na hubnutí se mi osvědčili doplňky stravy s obsahem kofeinu, ten nakopne metabolismus a dodá energii. Někdy stačí klasická káva. Podle mě se ale hodí... (zkráceno)
Je to určitě lepší, protože nevíš co bude tvému miminku vyhovovat. To Um s colostrem je od značky Colvia, tak se můžeš podívat :-)
Děkuji za trochu inspirace, budu ráda, když tu přibude i od dalších uživatelů nějaké nápady pro svačinky. Vidíš jogurty bych také mohla dávat :-)
Taky kupuju jen Bobíka - je výborný a hlavně má dobré složení bez éček.
Ahoj co dáváte svým dětem na svačinky i do školy prosím? Přijde mi, že dětem chystám pořád to stejné dokola :-(.