Minerální vody jsou považovány za symbol zdraví. Není to tak dávno, co je bylo možné pít z elegantních malých džbánečků jen na lázeňských kolonádách. Dnes si postavíte na stůl jedenapůllitrovou láhev a během dne vypijete klidně i dvě. Tři litry tekutin, to je přece to, co lékaři doporučují.
Jenže pozor. Lékaři také říkají, že minerálek by člověk neměl vypít více než půl až litr denně. A to jen těch, které neobsahují moc minerálů. Jinak hrozí, že se budou v těle (cévách, játrech, ledvinách) nebezpečně hromadit.
Minerálky však mají jednu nespornou výhodu: minerály rozpuštěné ve vodě jsou pro lidský organismus dobře vstřebatelné. To se naopak nedá s jistotou říci o různých preparátech s obsahem minerálů, které se prodávají jako doplňky stravy v lékárnách.
Správné poměry
Nízký a navíc pro zdravý organismus výhodný obsah minerálů má v první řadě minerálka Korunní. Podobně je na tom podle testů Státního zdravotního ústavu Mattoni.
Rozhodování o tom, která minerálka je pro vás nejvhodnější, je ale hotová věda. Pokud se podíváte na složení minerálních vod, zjistíte, že každá z nich má jiné složení minerálů. Navíc je obsahují v různých poměrech (viz tabulka).
Některé minerály je totiž nutné přijímat v určitém vzájemném poměru, který zaručuje jejich správné vstřebávání v lidském organismu. Jedná se například o kombinaci hořčíku s vápníkem, jejichž poměr by měl být 1:2 nebo sodíku s draslíkem (2 až 3:1).
Kofein odvádí vodu
Zcela vyhnout se mají minerálkám podle lékařů zejména lidé s vysokým krevním tlakem, onemocněním srdce, jater a ledvin. Vody s vyšším podílem minerálů mohou být naopak vhodné pro ženy v menopauze a těsně po ní. Ty jsou totiž ohroženy osteoporózou z nedostatku vápníku. Vybírat by však měly minerálky nejen s dostatkem vápníku, ale i hořčíku, který jeho vstřebávání výrazně ovlivňuje. I v tomto případě je nutné kombinovat minerálky s jinými tekutinami.
Čím tedy minerálky nahradit? Nejlepší jsou nápoje s minimálním množstvím minerálů - tedy obyčejná voda. A také ovocné čaje a ředěné stoprocentní ovocné šťávy. Tekutiny je možné získávat i z ovoce a zeleniny s vysokým obsahem vody (rajčata, okurky, meloun).
K doplňování tekutin není vhodná káva a všechny další nápoje s kofeinem, a samozřejmě také alkohol, protože organismus odvodňují. Slazené limonády a energetické nápoje odborníci nedoporučují, neboť až na výjimky mají vysoký obsah cukru. Kyselina fosforečná v kole ještě přispívá k odvádění vápníku z těla.
Light není řešením
Chcete-li být opravdu ke svému zdraví co nejšetrnější, tak si rozhodně nekupujte slazené minerálky obsahující zbytečné kalorie. Řešením nejsou ani druhy light s různými příchutěmi. Zjednodušeně řečeno, obsahují plno "chemie". Tedy takzvaných éček - barviv, ochucovadel či umělých sladidel. Ta jsou sice v nápojích v množství, které by nemělo dospělému člověku uškodit, ale pro tělo je to zbytečná zátěž. Chcete-li zlepšit chuť vody či minerálky, vymačkejte si do ní citrón nebo pomeranč.
Pokud ochuceným minerálkám neodoláte, vybírejte aspoň ty nápoje, které obsahují pouze přírodní ochucovadla a barviva. Z cukrů je pro organismus výhodnější fruktóza nebo takzvaný invertovaný cukr - což je směs glukózy a fruktózy.
Odborná spolupráce:
Mgr. Pavel Suchánek, odborník na výživu z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM)
Jak se liší jednotlivé minerálky
Kolik minerálů mají jednotlivé minerální vody a jaký příjem doporučuje Státní zdravotní ústav
Parametry Mg Ca Mg/Ca Na/K Celková minera (mg / l ) (mg / l) poměr poměr lizace (mg / l)
doporučená denní dávka 300-400 800-1500 1:2 3:1 nelze přesně určit*
doporučený příjem z tekutin 20-30 40-80 1:2 3:1 nelze přesně určit*
Korunní 30,5 78 1:2,5 4:1 970
Excelsior 15,6 25,5 1:1,6 8:1 290
Hanácká kyselka 107,1 185,2 1:1,7 17:1 2995
Hanácká kyselka Pro Vital 71,4 270 1:3,8 17:1 2533
Magnesia 234 37,7 6,2:1 1:5 1870
Mattoni 24,9 87,6 1:3,5 neuvádí K 962
Ondrášovka 19,6 184 1:9,4 19:1 963,4
Poděbradka 48,4 142,2 1:2,9 7:1 2052
Poděbradka Pro linie 67,4 165,6 1:2,5 8:1 2720
Pokud je nevhodný poměr hořčíku (Mg) a vápníku (Ca), může při dlouhodobé spotřebě dojít ke špatnému vstřebávání vápníku. Velký obsah vápníku oproti hořčíku zase může zvyšovat riziko rakoviny žaludku. Velký obsah sodíku (Na) není vhodný pro lidi s nemocemi srdce a cév. Obecně je množství sodíku ve stravě obyvatel Česka vysoké. Čím je méně draslíku (K) oproti sodíku, tím je vyšší riziko vzniku vysokého krevního tlaku. *Celková mineralizace by měla být co nejnižší. Je třeba ale myslet i na správný poměr minerálů. Zdroj: Státní zdravotní ústav, HN
Zapamatujte si
* Tekutiny je vhodné přijímat během celého dne v menších dávkách a ne nárazově ve větším množství.
* Pocit žízně je prvním příznakem nedostatku tekutin v organismu. Pít bychom měli tak, abychom tomuto projevu zabránili.
* Někteří lidé pocit žízně skoro vůbec nemají. Ti si musí množství tekutin přijímaných během dne opravdu hlídat. Týká se to častěji žen a také starších lidí.
* Za běžných podmínek by měl dospělý člověk vypít dva až tři litry tekutin. Při vyšším výdeji energie a pocení (sport, horké počasí) je třeba množství nápojů ještě zvýšit.
* K pití jsou nejvhodnější stolní vody, ovocné čaje, ředěné džusy a ovocné šťávy. Vhodné jsou i polévky či zelenina a ovoce s vysokým obsahem vody. Naopak káva a alkohol se do množství tekutin nepočítají, protože organismus odvodňují.
* Pro mnohé může být překvapením, že vhodná je i voda z vodovodu. Ta sice může odrazovat svou chutí, zdravotně je ovšem nezávadná. Je také dobrým zdrojem minerálních látek, nehrozí však, že jich do těla dostanete víc, než je vhodné.
Na hubnutí se mi osvědčili doplňky stravy s obsahem kofeinu, ten nakopne metabolismus a dodá energii. Někdy stačí klasická káva. Podle mě se ale hodí... (zkráceno)
Je to určitě lepší, protože nevíš co bude tvému miminku vyhovovat. To Um s colostrem je od značky Colvia, tak se můžeš podívat :-)
Děkuji za trochu inspirace, budu ráda, když tu přibude i od dalších uživatelů nějaké nápady pro svačinky. Vidíš jogurty bych také mohla dávat :-)
Taky kupuju jen Bobíka - je výborný a hlavně má dobré složení bez éček.
Ahoj co dáváte svým dětem na svačinky i do školy prosím? Přijde mi, že dětem chystám pořád to stejné dokola :-(.