Příčina nočních můr
Američtí vědci zjistili, že poruchu spánku, při které lidé hlasitě prožívají děsivé sny, zhoršuje pojídání čokolády. Tato porucha se často projevuje kopáním, poskakováním, bušením pěstí i vybíháním z lůžka. Odborníci však veřejnost ujišťují, že důkazy o spojitosti čokolády s divokým charakterem spánku jsou pouze ojedinělé. Zajímavý jev doložil lékař Robert Vorona z nemocnice v americkém Norfolku. Ten prohlašuje, že kofein obsažený v čokoládě může u lidí vyvolávat trhavé pohyby.
Štěpán Svačina: Občas se tvrdí, že maso vyvolává spíše aktivitu, zatímco sladkosti útlum. Tohle je ale zcela určitě nesmysl. Nikdy nebyl prokázán žádný vztah mezi konzumací konkrétního jídla a psychickými změnami.
Milan Kvapil: To už věděla moje babička. Říkala - nejez na noc, budeš mít těžké sny. Dlouho se ví, že malý kousek čokolády pomáhá k navození rychlého a spíše libého spánku. Výzkumníci zřejmě v zájmu toho, aby dokázali svou pravdu čistě vědeckými metodami, uložili pokusným objektům sníst nejméně půl kila čokolády. To bych pak taky špatně spal. Už jenom z vědomí, kolik nebohých domorodců se někde muselo dřít, aby takový kus vyrobili.
Gen zločinnosti
Badatelé z londýnské King's College zjistili, že u agresívních osob sehrává velkou roli jeden určitý gen, který dává lidem do vínku neposlušnost a agresivitu. Jeho účinky zkoumali pouze u mužů. Dotyčný gen kontroluje aktivitu enzymu zvaného monoaminoxidáza A (MAOA). Tento enzym narušuje činnost neuropřenašečů, neboli chemických látek ovlivňujících náladu a pocity. Vědci zjistili, že muži s genem omezujícím produkci MAOA jsou náchylní k asociálnímu chování a násilí. Naopak u jedinců s genem podporujícím produkci MAOA se asociální chování málokdy vyskytuje.
Štěpán Svačina: Takových genů je popsána řada, jde však maximálně o určitý trend, jeden konkrétní gen neznamená nic absolutního.
Milan Kvapil: Tohle je velmi nebezpečná zpráva. Přiznejme, že si nikdo neví rady s patrně pravdivým jádrem. Zdá se, že patologické sklony k zločinnému chování se významnou měrou dědí. Je to problém, protože, pokud se s takovými zprávami bude zacházet neopatrně, může to vést k velmi závažným společenským předsudkům.
Zničí rakovinu?
Konzumací brokolice by se prý mohlo předcházet žaludečním vředům a rakovině žaludku. Jednou z látek, kterou brokolice obsahuje, je i sulforafan. Ten údajně dokáže zničit baktérii Helicobacter pylori, která je považována za původce různých onemocnění žaludku, například vředů a rakoviny. Podle týmu výzkumníků z Univerzity Johna Hopkinse v Baltimoru a francouzského Národního vědeckého a výzkumného střediska bude nyní důležité zjistit, zda se lidé mohou konzumací brokolice skutečně vyléčit z nákazy touto baktérií.
Štěpán Svačina: Brokolice obsahuje látky, které zřejmě opravdu mají protirakovinný účinek. U člověka však takový pozitivní vliv nebyl exaktně prokázán.
Milan Kvapil: Brokolici mám rád, ale že bych ji chtěl jíst třikrát denně, to sotva.
Vážná hudba podporuje apetyt
Tóny například Mozartových, Bachových a Beethovenových skladeb dokážou v návštěvnících restaurací navodit pocit většího bohatství a podněcují je k utrácení. "Když slyšíte určité hudební dílo, probouzí to ve vás různé pocity," říká Adrian North, docent psychologie Leicesterské univerzity v Anglii, která výzkum provedla. "Pokud posloucháte vážnou hudbu, vnímáte její důmyslnost a bohatství, a proto se při poslechu cítíte tak trošku snobsky. V restauraci to má pak ten důsledek, že utrácíte o něco více peněz." Lidé, kterým k jídlu hrála vážná hudba, toho snědli víc. Za večeři průměrně vydali přes 24 liber, tedy zhruba 1200 korun. Jestliže však v restauraci z reproduktorů hrála hudba Britney Spears, útrata byla v průměru o více než dvě libry nižší.
Štěpán Svačina: To je zcela určitě nesmysl.
Milan Kvapil: Myslím, že tomu tak není. To by ve Spojených státech musela většina národa poslouchat klasiky. (mag)
Na hubnutí se mi osvědčili doplňky stravy s obsahem kofeinu, ten nakopne metabolismus a dodá energii. Někdy stačí klasická káva. Podle mě se ale hodí... (zkráceno)
Je to určitě lepší, protože nevíš co bude tvému miminku vyhovovat. To Um s colostrem je od značky Colvia, tak se můžeš podívat :-)
Děkuji za trochu inspirace, budu ráda, když tu přibude i od dalších uživatelů nějaké nápady pro svačinky. Vidíš jogurty bych také mohla dávat :-)
Taky kupuju jen Bobíka - je výborný a hlavně má dobré složení bez éček.
Ahoj co dáváte svým dětem na svačinky i do školy prosím? Přijde mi, že dětem chystám pořád to stejné dokola :-(.