Je to každý rok stejné. Po dlouhé zimě přichází předjaří a po něm jaro s typickou jarní únavou. Kde však je základ tohoto, každé jaro se opakujícího, procesu? No přirozeně, že v řádu našeho těla a matky přírody z níž jsme vznikly a kterou, až se usilovně snažíme, nikdy nezapřeme. Podívejme se tedy společně na to, jak tělu tento regenerační proces usnadnit a snížit jeho vlivy.
Pod pojmem "detoxikace" si různé skupiny odborníků představují něco jiného. Pro někoho je tou nejlepší metodou půst, pro jiné redukce toxického přetížení pomocí tzv. detoxikačního programu. V tuto chvíli bych se tedy chtěl věnovat té druhé možnosti, kterou je detoxikační program.
Tělo je od přírody připraveno se vypořádat s hrozbami, které jsou součástí našeho každodenního života: s bakteriemi, viry či s nadměrnou fyzickou zátěží. Současný svět však připravuje pro náš organismus větší zátěž, než kterou je schopen zpracovat. A proto se močí, stolicí, potem i dechem náš organismus denně zbavuje obrovského množství odpadu. Stále častěji se jedná o odpady, kter¨é lze nazvat tzv. toxické: pesticidy, potravinářské přísady, léky, chemikálie, které inhalujeme ze znečištěné atmosféry či z prostředků používaných v domácnostech. Proto je velmi důležité povzbuzovat naše přirozené regenerační procesy (detoxikační mechanismy) k optimální funkci. Seznámíme Podívejme se nejdříve na jednotlivé tělesné detoxikační systémy, jako jsou játra, plíce, kůže, ledviny, střeva a lymfatický systém.
Játra očišťují krev od všech jedovatých složek (od alkoholu po pesticidy), vychytávají toxiny, přeměňují jejich chemickou strukturu tak, že se stávají rozpustné ve vodě, a potom je vyměšují do žluče. Žluč dále přenáší odpadní produkty z jater do střev, jimiž jsou vylučovány z těla.
Pokud jsou játra přetěžována, můžete trpět otoky, pocity na zvracení, špatným trávením, potaženým jazykem atd.
Jednou z nejdůležitějších úloh ledvin je filtrace krve a výroba moči, která odvádí toxiny a odpadní látky vzniklé rozpadem bílkovin. Dále řídí vodní hospodářství organismu, krevní kyselost a navracejí zpět do krve všechny hodnotné živiny, které je potřeba uchovat pro další využití.
Když jsou ledviny přetěžovány, může se to projevit tmavě zbarvenou, zkalenou močí, malým množstvím moče, silně zapáchající močí, bolestí při močení.
Plíce jsou tvořeny miliony drobných vzduchových váčků s celkovou plochou cca 50 metrů čtverečných. Na této celé ploše probíhá výměna plynů. Při dýchání vstupuje kyslík do krve a zbylé odpadní látky - voda a oxid uhličitý jsou odstraňovány při výdechu. Pokud se člověk pohybuje v silně znečištěném ovzduší např. oxidem uhelnatým z výfukových plynů aut, nikotinem z cigaretového kouře či formaldehydem ze stavebních materiálů či tkanin - plíce se musí vypořádat i s těmito škodlivinami, což není vůbec jednoduché a málokdy to plíce zcela zvládnou.
Jsou-li plíce přetěžovány, poznáme to díky: vodnaté rýmě, neprůchodnosti dutin, dlouhodobým kýcháním a chronickým kašlem.
Síť lymfatických cév filtruje tekutinu v tělesných tkáních a zabraňuje vniknutí toxinu do krve. Lymfa (míza) se zvolna pohybuje po celém těle. Při průchodu mízní uzlinou jsou z lymfy odfiltrovány cizí látky a toxiny. Přímo v uzlinách se tyto cizí látky (infekce) a jedovaté látky střetávají s našimi imunitními mechanismy, které zabraňují těmto látkám návrat do krve. Proto když např. bojuje naše tělo s chřipkou, máme zduřelé lymfatické uzliny.
Pokud je lymfatický systém přetěžován, zjistíme to např. pokud trpíte častými chřipkovými onemocněními a nachlazením, únavou, černými kruhy pod očima, celulitidou.
Kůže je největším lidským orgánem (cca 1,5 metrů čtverečních). Její pot a mazové žlázy vyměšují a odstraňují toxiny, které nemohou být z těla odstraněny jinou cestou. Je-li tento systém přetížen, způsobuje to: celulitidu, pupínky, puchýřky, akné, překrvenou-skvrnitou kůži.
Střeva štěpí a vstřebávají potravu a vodu do krevního oběhu. Dále nás zbavují odpadních látek vzniklých při trávení a metabolismu jater. Dobře fungující trávicí systém odvádí velmi rychle odpad z těla. Pokud však potrava obsahuje velké množství průmyslově zpracovaných potravin, vede mnohdy k zácpě a tím k delší přítomnosti toxinů v našem těle.
Přetížení střev poznáme: zácpou, nadýmáním, větry.
Podstatou detoxikace je pozvolný, bezpečný a efektivní program. Jedině tak můžeme důkladně pročistit naše tělo od všech toxinů a nežádoucích látek. Nejedná se však o žádnou nereálnou dietu. Detoxikace je pouze „velkým úklidem“. Ovšem přesto to znamená podřídit se po určitou dobu (ideální je měsíční detoxikační program) určitým pravidlům a trochu na sobě pracovat.
Detoxikační kalendář nabízí různé denní variace, přesto ty základní stavební kameny tohoto kalendáře by měly vycházet z následujícího:
Na hubnutí se mi osvědčili doplňky stravy s obsahem kofeinu, ten nakopne metabolismus a dodá energii. Někdy stačí klasická káva. Podle mě se ale hodí... (zkráceno)
Je to určitě lepší, protože nevíš co bude tvému miminku vyhovovat. To Um s colostrem je od značky Colvia, tak se můžeš podívat :-)
Děkuji za trochu inspirace, budu ráda, když tu přibude i od dalších uživatelů nějaké nápady pro svačinky. Vidíš jogurty bych také mohla dávat :-)
Taky kupuju jen Bobíka - je výborný a hlavně má dobré složení bez éček.
Ahoj co dáváte svým dětem na svačinky i do školy prosím? Přijde mi, že dětem chystám pořád to stejné dokola :-(.