Co vše se točí kolem "RÝŽE"
Nutriční hodnoty rýže
100 gramů rýže obsahuje kolem 365kJ a 27 gramů sacharidů. Co se týče bílkovin, těch obsahuje zhruba 2 gramy a tuků jen 0,1 gram. Má velmi nízký obsah cholesterolu a sodíku.
Z minerálů z hlediska doporučeného denního příjmu dominují mangan a železo, ale rýže obsahuje i poměrně dost selenu. V dobrém množství jsou zastoupeny i fosfor, zinek, měď a vápník. Najdeme v ní i několik vitamínů, nejvíce ze skupiny B a vitamín E. Obsahuje také velmi dobré množství glukanu, což pozitivně ovlivňuje imunitu.
Klady rýže
Výhodou rýže je její relativně nízká cena a dobrá skladovatelnost. Dá se navíc připravit různými způsoby a její přípravě není skutečně náročná. Podstatnější však je, že má i několik výhod pro zdraví člověka. Rýže posiluje imunitní systém, pomáhá se zbavovat toxinů a působí na zdraví pokožky. Podle výzkumů zpomaluje proces stárnutí. Také však zlepšuje trávení, stabilizuje obsah cukru v krvi a ve správném množství může být prospěšná při hubnutí.
Je zdrojem rychlé energie, což se hodí třeba i po silovém tréninku.
Přehled druhů rýže
Jednotlivé typy se liší i podle místa pěstování a vhodnosti použití.
- Arborio pochází z Itálie a připravíte z ní pravé italské rizoto. Kulatá perličková zrnka se po uvaření spojí na krémovitou hmotu, protože vstřebávají hodně vody.
- Basmati má dlouhá zrna a výrazné oříškové aroma. Považuje se za výjimečně kvalitní typ. Připravují se z ní zejména jídla indické kuchyně.
- Carnaroli se podobá arborio. Bílá krátká zrnka se vařením ještě více zakulatí. Dobře vstřebává vodu a hodí se zejména pro přípravu rizota.
- Červená rýže, nazývaná také Bhútánská, má jemná zrnka, které již při vaření příjemně voní oříšky.
- Indiánská nebo „divoká rýže“ není pravá rýže. Dlouhá černohnědá semena patří americké vodní trávě. Mají vysoký obsah vitamínů skupiny B a přidávají se do rýže basmati. Černo-bílá směs vypadá efektně v salátech i jako příloha.
- Jasmínová rýže se podobá basmati, ale více se lepí. Má žlutohnědou barvu a výraznou květinovou vůni. Využijete ji zejména v čínské kuchyni.
- Nišiki se používá k přípravě pravého suši, protože je správné lepivá.
Pozitiva rýže
- Přestože pěstování rýže není pro naši oblast typické, její konzumaci ocení zejména celiatici. Rýže obecně patří mezi nejméně alergenní potraviny a dobře ji snášejí děti i dospělí s trávicími problémy.
- Jelikož existuje nespočet druhů rýže, buďte důsledné alespoň v tom, že upřednostníte přírodní a neloupanou rýži, čili natural. Obsahuje část slupek a klíčků, kde jsou uchovány všechny biologicky hodnotné živiny – vláknina, vitaminy skupiny B, vitamin E, draslík, hořčík, nenasycené mastné kyseliny.
- Rýže nenadýmá, proto je ideální pro děti, starší lidi a při žaludeční a žlučníkové dietě.
- Rýžový odvar pomáhá při vysokých teplotách a zánětech, zmírňuje průjem i zácpu, léčí trávicí a střevní potíže.
- Rýže mírně odvodňuje, zbavuje tělo škodlivin a je dobrou prevencí ledvinových kamenů.
- Rýži můžete bez obav jíst, i když si hlídáte hmotnost. Sto gramů surové rýže má průměrně 365 kJ, ale při vaření trojnásobně zvětší svůj objem. Na zasycení vám bohatě stačí i poloviční množství, například když ji zamícháte do zeleninového salátu.
Rýže a arsen
Není dobré stavět jídelníček pouze na rýži, což může být žádoucí například u celiakie, Ulcerózní kolitidy či Crohnovy choroby, kde se záměrně snažíme eliminovat lepek, případně vylučujeme potraviny obsahující nerozpustnou vlákninu.
Kde se arsen v rýži vzal? Rýže obsahuje speciální receptor, jenž z půdy, přetížené pesticidy a hnojivy, dokáže velmi dobře natahovat toxický arsen. A ten pak konzumujeme společně s rýží. Paradoxně jej nacházíme v rýži Natural, která si zachovává svou povrchovou strukturu, rýže Basmati či rýže jasmínová, vykazují arsenu méně, neboť přicházejí o svou vlákninovou slupku.
Naučme se ji připravovat tak, abychom eliminovali co největší množství toxických látek. Jak na to?
- rýži před samotnou přípravou několikrát spařme vroucí vodou
- na jeden hrnek rýže použijme alespoň 5 hrnků vody, kdy přebytečnou vodu po uvaření slijeme, čímž rovněž odstraníme podstatnou část arsenu, který se během varu vyplavil
- z jídelníčku vypusťme nesmyslné rýžové potraviny, jako jsou extrudované chleby, pokrmy obohacené rýžovou moukou, například i snídaňové cereálie, müsli tyčinky doplněné o malé kousky pufovaných rýžových kuliček
- upřednostňujme nákup bio rýže
- část rýže v jídelníčku nahraďme lehce stravitelnými bezlepkovými potravinami, jako jsou pohanka, jáhly, quinoa, amarant, brambory vařené ve slupce, batáty, luštěniny. Vše výše zmíněné lze zařadit taktéž do jídelníčku dětí.
Další články z rubriky
Sladké je velkým lákadlem. Přijde vhod na chuť, k zahnání stresu, hladu, mlsáme u televize i z nudy. Jenže mnohé laskominky v sobě mají ingredience, které našemu zdraví nesvědčí. Jednak po nich přibývají kila, levné přísady, které jen uměle vylepšují chuť, mají vliv na zuby, srdce, cévy, cholesterol atd. Jde mlsat zdravě? Ano!
Na světě se vypije více než 2 miliardy šálků kávy denně. Je ale káva zdraví prospěšná, nebo nikoliv? Kolik šálků denně si bez obav dopřát? A proč k přípravě kávy raději použít french press než kávovar?
Další články z rubriky Zdravá výživa...