Umíte přiznat chybu? Je pro vás chyba osobní tragédií, nebo poučením? A je možné se chybám vyhnout?
Malé chyby jsou nejčastěji spojeny s nesoustředěním, s nedostatečnou koncentrací pozornosti. Závažnější pak s logickým myšlením.
Zvláštní kategorií jsou pak životní nebo, jak říkáme, osudové chyby: důležitá rozhodnutí, která při zpětném hodnocení vnímáte jako chybná. Mezi ně se řadí nesprávný výběr životního partnera, zadlužení nad své možnosti nebo třeba přijetí úplatku. Podívejme se, jak se lidé vyrovnávají se svými chybami.
Bezchybní
Pokud patříte do kategorie "bezchybných", je pro vás chyba opravdovou katastrofou. Jste přesvědčení, že je to jasný znak neschopnosti. Pokud někdo upozorní na váš omyl, nenávidíte jeho i sebe. Slovo chyba máte spojeno se slovem viník. Někdo by měl být potrestán. Toto nesmyslné hodnocení si můžete přinést jak z rodiny, tak ze školy. Přehnaně nároční rodiče vám možná připravili životní peklo. Máte ale přesto určitou naději. Jste totiž dospělí a každá zralá osobnost je schopna změnit postoje, včetně postoje k chybám. Je třeba ale chtít. Změna chápání může trvat delší dobu, ale zbavení se břímě bezchybnosti za to stojí.
Nepoučitelní
Setkat se lze i s opačným přístupem. Pokud patříte k "nepoučitelným", pak vás chyby tolik netrápí. Znovu radostně děláte špatná rozhodnutí a dál chodíte pozdě na schůzky. Chybu vnímáte jako logický důsledek okolností, s nimiž přeci nemůžete nic udělat.
Například zastavíte na zákazu zastavení. Vrátíte se a máte botičku. Pokud jste "nepoučitelný", logicky si zdůvodníte, že nikde nebylo ani jedno místo k zaparkování. Policistům pak vyčtete, že by se měli věnovat závažné kriminalitě a ne parkování. A příští týden v naivní víře, že se vám to nemůže stát dvakrát, zastavíte na zákazu o ulici dál...
Netrapte se minulostí
Opravdu platí, že jen ten, kdo nic nedělá, nic nezkazí. Snažte se chyb využívat jako signál pro změnu. Poučte se z nich, ale netrapte se tím, co už změnit nelze.
Chyby mají význam pro budoucnost, minulost nezměníte. Samozřejmě se ale nezbavíte vzpomínek a otázek. Občas si povzdechnete: kdybych tenkrát... Ano, vyrovnat se s životními chybami je ještě mnohem těžší. Ale princip zůstává. Začněte znovu a přestaňte se pořád ohlížet!
Autor je psycholog (zdroj: ihned.cz)
Silonky zásadně oblékám jako první kus oblečení a na ně pak teprve boxerky nebo trenky. Ponožky si taky přeci navlékáte na silonky a ne naopak.
dbsvkidj svj shdv
Dobrý den nevím jestli my někdo odpoví ale zkusím to.Mam problém že mám úzkost černé myšlenky kterých se bojím trošku to rozepišu Před měsícem sem... (zkráceno)
jwbdefjwe fkj wkef hwef
jwbdefjwe fkj wkef hwef