Deprese je dnes velmi časté onemocnění. U praktického lékaře si 15 pacientů z 1000 stěžuje na depresi a jeden pacient je z důvodu deprese hospitalizován. Současný výzkum odkryl úlohu, kterou mohou vedle klasické léčby hrát při léčení deprese i potravinové doplňky.
Deprese není jen pocit rozladěnosti a skleslosti; je to někdy zničující onemocnění ovlivňující život postiženého ve fyzické, psychické i citové oblasti. Ovlivňuje nejen sebeoceňování a vnímání jiných lidí, ale znesnadňuje i běžné životní aktivity. Existují různé formy deprese, od mírných depresivních stavů (známých také jako dystymie), střídajících se s radostně povznesenými stavy, až ke stavům hluboké beznaděje (manická deprese). Nejtěžší formou deprese je melancholie, která může vést k sebevražedným myšlenkám a k naprosté neschopnosti nemocného vykonávat jakoukoli činnost.
. trvale smutná a otupělá nálada
. ztráta potěšení z běžných aktivit včetně sexu
. poruchy spánku, pokles energie, únava
. špatná nebo naopak narůstající chuť k jídlu; váhový úbytek nebo přírůstek
. pocity viny, sebepodceňování a bezmoci
. nesnadné soustředění, podrážděnost, plačtivost
. nejrůznější chronické bolesti a potíže
. myšlenky na smrt a sebevraždu
Deprese nemají jednotnou příčinu; jednou z nich je podle odborníků nerovnováha hladin mozkových chemických látek - neurotransmiterů, chemických "poslíčků" vedoucích vzruch od jedné nervové buňky ke druhé. Depresivní epizoda může být vyvolána úmrtím drahé osoby, rozvodem, život ohrožující nemocí, ztrátou zaměstnání i jinými závažnými událostmi. Potravinové alergie, nedostatek různých živin a jiných nutričních látek, reakce na léčbu (například na beta-blokátory užívané v kardiologii), stres, nadměrné požívání alkoholu nebo drogy - to vše může přispět k depresi. Neschopnost zvládnout kritické situace nebo pocity viny mohou rovněž spolupůsobit. Charakteristickým typem deprese je sezónní deprese, postihující některé citlivé osoby v zimním období z nedostatku denního světla. Nedostatek slunce u nich vyvolává smutek, letargii a únavu, postižení se uzavírají do sebe a nevzpamatují se z deprese dříve, než se opět prodlouží den.
Těm, kteří užívají antidepresiva, mohou často pomáhat vitaminy a minerály. Můžete přidat i léčivé byliny nebo 5-HTP (hydroxytryptofan) - ne však obojí. Nesmíte však zvolit žádné kombinace s předepsanými léky bez porady s lékařem. Nikdy také bez jeho souhlasu nepřerušujte předepsané léčení deprese.
S depresí bývají spojeny nízké hodnoty vitaminu B a vitaminu C. Tyto vitaminy hrají roli při tvorbě neurotransmiterů v mozku a mohou zvyšovat účinnost antidepresivních léků. Vápník a hořčík uklidňují nervy a mohou zvláště pomáhat v případech, kdy deprese ruší spánek. Čaje a tinktury z meduňky a rozmarýnu rovněž uvolňují napětí a deprese.
Třezalka může být bezpečnou alternativou ke klasickým lékům pro léčbu deprese, které mívají vedlejší účinky. Nikdy se však nesmí užívat zároveň s léky proti depresi! U lidí nad 50 let bývá v boji proti depresím účinnější jinan dvojlaločný než některé klasické léky. 5-HTP je formou kyseliny tryptofanu, která zvyšuje hodnoty serotoninu v mozku a upravuje náladu. Trpíte-li úzkostnými stavy, můžete se souhlasem svého lékaře užívat kavu jako samostatný lék nebo společně s třezalkou, jinanem a 5-HTP.
- Pravidelně cvičte; je to nejlepší antidepresivum.
- Přestaňte kouřit, nepijte nadměrné množství kávy a alkoholu.
- Vyhledejte psychologickou poradnu. Mnohé současné léčebné techniky mohou pomoci přerušit bludný kruh depresivních pochodů.
Deprese - Krocan, losos a mléčné výrobky obsahují aminokyselinu tryptofan, proto jejich zařazení do jídelníčku při depresích může být prospěšné. Nízká hladina tryptofanu snižuje v mozku tvorbu neurotransmiteru serotoninu, který pomáhá regulovat náladu. Ženy mohou být na nedostatek tryptofanu zvláště citlivé.
Deprese -Ženy trpící depresemi mívají křehké kosti, protože nerovnováha chemických látek v mozku může být spojena s redukcí hustoty kostní tkáně. Toto zvýšené riziko osteoporózy lze vyrovnat užíváním 10 mcg vitaminu D denně, s mimořádnou dávkou vápníku a hořčíku.
Deprese - Asi u 30 procent nemocných užívajících antidepresiva jsou tyto léky neúčinné. Podle současné studie může pomoci kyselina listová. Po osmi týdnech užívání Prozacu (antidepresivum) jen asi 65 procent účastníků s nízkou hladinou kyseliny listové pociťovalo úlevu od deprese oproti 80 procentům těch, kteří měli dostatečnou hladinu této látky.
Deprese - Německá analýza výsledků 24 studií týkajících se užívání třezalkového výtažku zjistila, že se 50 až 80 procent pacientů s depresí zlepšilo při užívání této léčivky, což je srovnatelný výsledek s užíváním klasických antidepresivních léků.
Odkazy:
Článek Deprese - Autor: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr
Silonky zásadně oblékám jako první kus oblečení a na ně pak teprve boxerky nebo trenky. Ponožky si taky přeci navlékáte na silonky a ne naopak.
dbsvkidj svj shdv
Dobrý den nevím jestli my někdo odpoví ale zkusím to.Mam problém že mám úzkost černé myšlenky kterých se bojím trošku to rozepišu Před měsícem sem... (zkráceno)
jwbdefjwe fkj wkef hwef
jwbdefjwe fkj wkef hwef