Rozhodli jste se, že půjdete své fyzičce naproti, a hned po první návštěvě fitness centra vás bolí každý sval v těle? Pokud na pohyb nejste zvyklí, je bolest svalů na místě, nicméně by vás neměla zcela ochromit. Cítíte-li však nesnesitelné bolesti svalů, kdy je pro vás i běžný pohyb naprosto nepředstavitelný, pravděpodobně trpíte svalovou horečkou. Jaké jsou její příznaky a v čem spočívá prevence?
Svalová horečka, lidově zvaná svalovice, může pěkně potrápit nejen začínajícího sportovce, ale také ty více zkušené. Objevuje se den nebo maximálně 48 hodin po sportovním výkonu či fyzické zátěži.
Svalová horečka vás může postihnout po různých sportovních aktivitách, jako je například běh, posilování, kruhový trénink či cyklistika. A co ji způsobuje? Odborníci se jednoznačně shodují, že za vznik svalové horečky mohou drobná poranění svalových vláken. Pokud vyvinete nadměrnou či na svoje poměry nezvyklou námahu, objeví se ve svalové tkáni mikroskopické trhlinky.
Příznaky svalové horečky jsou velmi bolestivé a místy by se daly přirovnat ke chřipce. Zásadní rozdíl mezi klasickou svalovou únavou po tréninku a svalovou horečkou je míra bolesti. Pokud vás po tréninku bolí svaly a druhý den pociťujete zlepšení, pravděpodobně se o svalovici nejedná. Jestliže vás ale trápí stupňující se a nesnesitelná bolest, která vám brání v běžném pohybu, měli byste zpozornět a případně vyhledat lékaře.
Mezi další příznaky svalové horečky patří:
ztuhlost svalů,
otoky a křeče,
snížená svalová síla,
únava organismu,
zimnice či zvýšená teplota.
Skvělým pomocníkem při léčbě svalové horečky je odpočinek. Ten si můžete dopřát kvalitním spánkem, plnohodnotnou stravou a v ideálním případě i vynecháním tréninků. Organismus potřebuje dostatečný čas pro regeneraci, a pokud se při první příležitosti znovu vrhnete do fitka s vidinou, že svaly rozhýbete, můžete si naopak ublížit. Svalová horečka by měla nejpozději do týdne pominout. Do té doby můžete vyzkoušet například saunu, bylinkové mastičky či obklady nebo lehkou a uvolňující masáž.
Svalové horečce rozhodně lze předcházet. Základem je odhadnout a dobře rozvrhnout svoje síly. Zároveň nezapomeňte do svého cvičebního rituálu zařadit i protahování, a to jak před tréninkem, tak i po něm. Díky protahování můžete zabránit případnému zranění, ale také například bolesti kloubů. Nacházíte-li se teprve na začátku své fitness cesty, rozhodně svoje svaly nepřetěžujte a zátěž zvyšujte postupně, ideálně ve spolupráci s odborníkem.
Před použitím léčivých přípravků si vždy pečlivě přečtěte příbalovou informaci. O případných rizicích a nežádoucích účincích se poraďte s lékařem nebo lékárníkem. Používejte pouze v souladu s uvedenými pokyny. Nesprávné použití může mít škodlivé následky. Pokud příznaky přetrvávají, obraťte se na lékaře.
Žádné informace uvedené na těchto webových stránkách nejsou určeny pro účely diagnostikování ani předepisování léků. V případě záležitostí spojených s péčí o zdraví se obraťte na svého lékaře.
Škoda těch vynaložených peněz. Žádný výsledek, ale mínus 3000 korun...
Dozvěděla jsem se, že paní Chudová zemřela, mému manželovi nepomohla, ale i přesto jí děkuji, že se o to pokusila, tenkrát jsem věřila, že z toho... (zkráceno)
Ahoj Zuzi. Je mi moc líto, že nečtu lepší zprávu. Ani nevíš, jak moc bych si to přála.... Je to tak hnusná potvora, že se to ani vypovědět nedá.... (zkráceno)
22.3. 2023 jsem si zlomila obě ramínka v pravo dobré postaveni. V Jakém rozsahu mohu rehabilitovat abych si jeste vice neublizila. Zdrsvim Lenka
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je u Menierovi choroby možné, že mi nejdříve zalehne ucho a až za tři/čtyři dny dostanu prudkou závrať se... (zkráceno)