Jsou různé. Obecně se dá říci, že se člověk nakazí viry nebo baktériemi, které později vyvolají infekci v trávicím traktu člověka. Velmi často k nákaze dochází díky nedostatečné hygieně, která se sice docela jednoduše řeší u dospělých, ale u malých dětí, které mají zvyk si neustále cpát ruku do pusy a mívají i tendence olizovat či ocucávat předměty ve svém okolí nebo se vrhat na neomyté ovoce nebo zeleninu, je to už problém. Také se ale může stát, že nákaza pochází z nějakého zkaženého jídla či nápoje a není vyloučena ani klasická kapénková infekce. Pokud se v domácnosti objeví jeden nemocný, je nutno věnovat zvýšenou pozornost hygieně, aby se omezila rizika přenosu choroby (i když úplně se vyloučit nedá).
Jsou většinou velmi výrazné. Objeví se opakované silné průjmy s řídkou stolicí. Není je možné zastavit a jsou doprovázeny bolestmi břicha. Kromě toho, zvláště u dětí, střevní chřipka znamená silné zvracení několikrát denně. Naše ratolest v takovém případě většinou okamžitě ze sebe dostává cokoliv, co jsme mu nabídli k jídlu nebo k pití. Důvod, proč se onemocnění říká chřipka je ten, že únava, bolesti celého těla (zvláště kloubů) a případná horečka, které patří mezi další příznaky, jsou velmi podobné, jako ty, co se objevují u naší asi nejčastější virózy. Není vyloučená ani menší rýma a bolest v krku.
V případě, že se nemocný rozhodne jít k lékaři, což by měli učinit všichni, u nichž střevní chřipka neustupuje ani po týdnu, bude podroben vyšetření, které bude mít za úkol zjistit původce tohoto onemocnění. Na základě získaných údajů se pak zvolí medikamenty, které zmírní projevy, ale také pomohou nastolit opětovnou rovnováhu v trávicím traktu. U virové nákazy se musí dodržovat víceméně jen přísná dieta, u bakteriální střevní chřipky se k ní musí přidat i desinfeciencia (především známé živočišné uhlí), někdy se také mohou zvolit antibiotika.
Stěžejním bodem léčby střevní chřipky je dieta. Pokud je pečlivě dodržována, dosáhne se požadovaných výsledků velmi rychle. Důležité je ale vytrvat s úsilím, i když už je člověku trochu lépe. Podrážděný trávicí trakt je zpravidla po střevní chřipce velmi citlivý, a tak určitě není vhodné dopřávat si týden po prodělání této nemoci mastná, smažená a jinak dráždivá jídla, především tučná. Dieta u střevní chřipky má při domácím léčení obecné zásady:
1. den se nedoporučuje jíst. Nikdo neumře hlady, když to vydrží. Je důležité hodně pít nejlépe zchlazený černý, bylinný čaj nebo balenou neperlivou vodu.
2. a 3. den se mohou do jídelníčku zařadit suchary, suché starší pečivo, suchá rýže nebo dušená mrkev. Jíst je potřeba po menších porcích.
4. a 5. den lze přidat brambory, některé ovoce, např. jablka, banány. Zpočátku je dobré jídlo nastrouhat nebo upravit do podoby, která se dobře tráví.
Další dny: Pokud se nemocný cítí lépe, je možné do jídelníčku postupně zařazovat i ostatní jídla. Nějakou dobu je dobré se vyhnout mléčným výrobkům, sladkostem a hlavně tučným jídlům.
Velmi důležité je, aby dítě pilo. V případě střevních potíží ale nemůžeme dát miminku jen tak láhev nebo skleničku, protože nejpravděpodobněji přijatý obsah okamžitě vyzvrátí. Je potřeba mu tekutiny podávat pomalu malou lžičkou co pár minut. Pít by se měla voda (případně oslazená hroznovým cukrem) nebo minerálky, ale pouze neperlivé. Kysličník by žaludek dítěte ještě více podráždil. Tekutiny by měly být studené. Pokud kojíme, tak není důvod přestávat, je dobré ale krmení obohatit navíc dalšími tekutinami, abychom se vyhnuli dehydrataci. Dokud se stav alespoň trochu neuklidní, nedáváme děcku jídlo. Došlo by pravděpodobně jen k dalšímu podráždění a museli bychom uklidňování žaludku začínat znova. Jídlo podáváme vlastně až ve chvíli, kdy se ho dítě samo začne dožadovat. Na začátek je nejlepší rýže rozvařená ve vodě, nebo rozvařená mrkev. Rozhodně mu nedávejme mléčné výrobky (mateřské mléko je jediná výjimka). V noci je třeba dítě se střevní chřipkou uložit na bok a pokud možno pravidelně hlídat, protože stále existuje riziko zadušení vlastními zvratky.
Škoda těch vynaložených peněz. Žádný výsledek, ale mínus 3000 korun...
Dozvěděla jsem se, že paní Chudová zemřela, mému manželovi nepomohla, ale i přesto jí děkuji, že se o to pokusila, tenkrát jsem věřila, že z toho... (zkráceno)
Ahoj Zuzi. Je mi moc líto, že nečtu lepší zprávu. Ani nevíš, jak moc bych si to přála.... Je to tak hnusná potvora, že se to ani vypovědět nedá.... (zkráceno)
22.3. 2023 jsem si zlomila obě ramínka v pravo dobré postaveni. V Jakém rozsahu mohu rehabilitovat abych si jeste vice neublizila. Zdrsvim Lenka
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je u Menierovi choroby možné, že mi nejdříve zalehne ucho a až za tři/čtyři dny dostanu prudkou závrať se... (zkráceno)