Do roku 2050 odborníci očekávají, že čtyřikrát vzroste počet zlomenin, které vznikly kvůli osteoporóze. Tento tichý zloděj kostí, jak je nemoc často nazývána, se projevuje ztrátou kostní hmoty a trápí 75 miliónů lidí v Evropě, Japonsku a Spojených státech. Za vším stojí podle odborníků životní styl - lidé často jedí nevhodná jídla, nesportují, nehýbou se. Již dnes mají senioři určitého věku horší stav kostry, než měli jejich stejně staří předchůdci o generaci dříve.
V Česku se tento problém týká půl miliónu žen a dvou set tisíc mužů. Vzhledem k tomu, že v naprosté většině trápí lidi nad 50 let věku, lze vzhledem k demografické situaci očekávat, že nemocných bude stále přibývat.
Kromě zlomenin, o kterých se v souvislosti s osteoporózou hovoří nejčastěji, je nemoc spojená i se snížením tělesné výšky a zmenšenou pohyblivostí páteře. Některé bolesti zad, které mohou být zpočátku dávány do souvislosti s neurologickým onemocněním, jsou způsobeny právě osteoporózou. Bolesti zad také bývají u starších lidí brány jako nutná součást stárnutí, která se musí "vydržet". Tak to ale není. Odborníci odhadují, že léčeno je pouze 10 až 20 procent těch, kteří by potíže s osteoporózou měli řešit.
Cvičení zpevňuje kosti
Lékaři upozorňují, že na riziko osteoporózy je třeba myslet od dětství. Člověk by měl dosáhnout co největšího množství takzvané vrcholové kostní hmoty mezi 25 a 30 rokem. Po zbytek života ji pak již jen ztrácí. Je tedy třeba mít dostatek vápníku, vitamínu D a také hodně pohybu. Nejde nutně o nějaké sportovní výkony, stačí i pravidelná delší chůze.
Proč má pohyb tak dobrý vliv? Kosti se během života mění a je možné je posilovat pravidelným zatěžováním fyzickou aktivitou. Na kosti se pomocí šlach upínají svaly, které se při cvičení napínají. Tahem šlach se přenáší mechanické dráždění na kost, která se pak přestavuje a obnovuje. To znamená, že pravidelné cvičení prospívá správnému vytváření kosti. Porušení této tvorby během dětství a dospívání je vedle nedostatečného příjmu vápníku významným rizikem pro možný rozvoj osteoporózy v pozdějším věku. Zjednodušeně řečno - cvičení kosti zpevňuje.
Proti častým pádům
Cvičí-li pravidelně mladý člověk, pomáhají mu svaly k vytvoření pevných kostí. V dospělosti pak udržují jejich sílu a ve stáří napomáhají k lepší koordinaci a zabraňují častým pádům, které způsobují těžké zlomeniny.
Lidem, kteří již mají s osteoporózou potíže, vyhovují cviky spíše relaxační, pomalé posilovací, bez prudkých a kroutivých pohybů. Proto může být jóga a taiči v prevenci osteoporózy efektivnější než zdánlivě namáhavější sporty.
Taiči je vhodné hlavně pro starší lidi, protože pomáhá posilovat svaly, zlepšuje rovnováhu a koncentraci. Mezinárodní nadace proti osteoporóze uvádí, že po šestiměsíčním cvičení taiči se snižuje riziko osteoporózy až o 70 procent, hlavně u starších lidí.
Odborná spolupráce:
Doc. MUDr. Milan Bayer, CSc.
Klinika dětského a dorostového lékařství 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze
Hlavní rizikové faktory osteoporózy:
výskyt nemoci u matky u žen klesající hladina estrogenu v krvi u mužů užívání kortikosteroidů silné a časté pití alkoholu kouření nadměrné pití kávy nepřiměřeně nízká hmotnost prokázaná zlomenina obratle snížení tělesné výšky špatná životospráva (nedostatek vápníku, vitamínu D, časté držení diet, anorexie) některé nemoci hormonální soustavy omezení pohybu
Ženy a osteoporóza
V Česku je podíl žen a mužů majících osteoporózu šest ku jedné. Proč ženy trpí více? Dožívají se vyššího věku a v období menopauzy u nich dochází k úbytku pohlavních hormonů. U mužů je tento pokles pozvolný. Muži jsou také v průměru větší a mají robustnější kostru. Osteoporózou trpí spíše ženy křehčí konstituce. Také dědičnost hraje při rozvoji osteoporózi roli. Její vývoj je v 60 až 80 procentech podmíněn právě dědičnými faktory. Ženy, jejichž babičky prodělaly zlomeninu krčku stehenní kosti, jsou více ohroženy. Ovšem i přes podíl dědičnosti, lze rozvoji osteoporózy pomocí prevence i léčby v mnoha případech zabránit a předejít komplikacím.
One Minute Test - Orientační test rizika osteoporózy
Pokud jste na nějakou z otázek odpověděli "ano", neznamená to ještě, že máte osteoporózu. Diagnózu této nemoci může stanovit pouze lékař na základě vyšetření včetně denzitometrie. Odborníci doporučují poradit se o výsledku tohoto testu se svým gynekologem či praktickým lékařem. Ten rozhodne, zda je nutné další vyšetření. Osteoporózu lze dobře diagnostikovat a je léčitelná. Vhodnou změnou životosprávy můžete také riziko nemoci snížit.
Škoda těch vynaložených peněz. Žádný výsledek, ale mínus 3000 korun...
Dozvěděla jsem se, že paní Chudová zemřela, mému manželovi nepomohla, ale i přesto jí děkuji, že se o to pokusila, tenkrát jsem věřila, že z toho... (zkráceno)
Ahoj Zuzi. Je mi moc líto, že nečtu lepší zprávu. Ani nevíš, jak moc bych si to přála.... Je to tak hnusná potvora, že se to ani vypovědět nedá.... (zkráceno)
22.3. 2023 jsem si zlomila obě ramínka v pravo dobré postaveni. V Jakém rozsahu mohu rehabilitovat abych si jeste vice neublizila. Zdrsvim Lenka
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je u Menierovi choroby možné, že mi nejdříve zalehne ucho a až za tři/čtyři dny dostanu prudkou závrať se... (zkráceno)