Rozhodující pro vznik jakékoli nemoci je především stav imunity, tedy to, jak je organismus schopen se bránit různým virům a také baktériím. Tuto schopnost ovlivňuje mnoho faktorů. Důležité je, jak jste otužilí, jaké je vaše strava - především co se týče vitamínů, minerálů a bílkovin, ale také třeba to, jak dýcháte.
Dýchací cesty, zejména pak nos, jsou totiž vstupní bránou nejen pro vzduch, ale pro všechno, co se v něm nachází. Nos v podstatě funguje jako úpravna, která vzduch čistí, ohřívá a zvlhčuje. Je také filtrem před vstupem do plic. Proto je tak důležité dýchat nosem, a ne ústy, a s nadsázkou řečeno, mít nos v pořádku, čili plně funkční.
Zvlhčujte svůj nos
Proč je pro tělo výhodnější, aby se do něj vzduch dostával nosem, a ne ústy. "Nos si prostě se zpracováním vzduchu poradí lépe než ústa, protože je k tomu uzpůsoben," vysvětluje Hana Fišerová z ORL oddělení Fakultní nemocnice Motol. Pro plíce je výhodné, aby teplota vzduchu, který do něj přichází, byla zhruba 37 stupňů Celsia. A nos to "dokáže", například při teplotě okolo nula stupňů ohřeje vzduch na dvacet stupňů. Výhodné pak je nosem i vydechovat. Tím totiž sliznici vracíte teplo.
Problémem při dýchání není ale jen chladný vzduch, ale i teplý. Když totiž například dojde k prudkému zvýšení tepoty, hlen, který se v nose přirozeně posouvá pomocí řasinek, se začne ukládat a tvoří různé krusty. K tomu se přidá například i pocit suchosti v ústech. Špatně pak stav ovlivňuje také nízká vlhkost vzduchu. Při ní se mění viskozita hlenu, který pak není vlhký a hůře se po sliznici posouvá.
"Vzhledem k tomu, že se málokdy pohybujeme v místnostech, kde by byla vhodná snesitelná vlhkost vzduchu, pomáhá někdy jako prevence proti přesychání různé zvlhčování sliznic. To lze dosáhnout například nosními spreji," doporučuje Hana Fišerová a zároveň zdůrazňuje, že tyto přípravky si není možné plést s nosními kapkami, které rozhodně není vhodné používat dlouhodobě (obvykle déle než týden) a už vůbec ne jako prevenci.
Léčba uleví od potíží
Nejčastější problém, který brání nosu, aby fungoval tak, jak má, je rýma. Začne pálením v krku, svěděním v nose a pokračuje ucpaným nosem, ve kterém se tvoří výtok. Ten je reakcí sliznice na to, že něco není v pořádku, že v nose je nějaká infekce, nejčastěji viry.
Sliznice nejen nosu, ale i nosohltanu jsou zarudlé a zduřelé a z nosu vám doslova "teče". Onemocnění může být doprovázeno zvýšenými teplotami. Druhý nebo třetí den se výtok z nosu zahušťuje a později nabývá bělavé až žlutavé barvy. V tu chvíli již budete mít pocit ucpaného nosu.
Uvědomte si ale, že nos není ucpaný hleny, ale tím, že sliznice v něm jsou oteklé. Nemá tedy cenu usilovně smrkat. Mnohem výhodnější je použít nosní kapky, které obsahují látky, jež dokáží otok zmírnit. Neléčená rýma sice opravdu trvá stejně jako ta léčená pět až sedm dní, ale léky dokáží pacientovi ulevit, díky nim se mu bude lépe spát i dýchat.
Když zaútočí baktérie
Kromě nosních kapek doporučuje Hana Fišerová také nosní spreje, neboli nosní sprchy, které ve chvíli, kdy již sliznice není po užití kapek tak opuchlá, dokáží naředit hlen v nose. Ty pak jdou snáze odstranit. A to je důležité, protože hlen brání správné funkci nosu, máte tendenci dýchat ústy a navíc se může posouvat nosohltanem do dolních cest dýchacích či nosních dutin a tam způsobit zánět. A takový průběh pak může skončit komplikovaným onemocněním, kde již nebudou na vině jen viry ale i baktérie a jedinou pomoc nabídnou antibiotika.
Právě antibiotikům by se přitom měl každý snažit vyhnout. Dokáží sice zničit původce potíží, ale jejich účinek je podobný kobercovému náletu. Likvidují i dobré baktérie, zejména ty ve střevech. Bez jejich správné funkce je pak organismus oslaben, ztrácí svoji obranyschopnost, a až se vyléčíte, rozhodně budete náchylnější k další viróze či jinému zdravotnímu problému.
Pokud už tedy na antibiotika dojde, vždy spolu s nimi jezte laktobacily - ať již ty přírodní z kysaných mléčných výrobků, nebo v tabletách. Pozitivně totiž působí na střevní sliznici a dokáží ji rychleji obnovit.
info
Naučte se dýchat jinak
Většina populace prožije svůj den v sedě nebo v leže. Výsledkem je, že dýchací svalstvo ochabuje, hrudník ztrácí pružnost, pohyblivost a dýchání se stává povrchní a ne-úplné. Dýchání založené na špatných návycích, tedy takových, které nedovolují bránici plně se roztáhnout a aktivovat rytmický pohyb břišních svalů, vnitřních orgánů a tkání, má mnoho škodlivých účinků na organismus. Snižuje výkonnost plic, omezuje přívod kyslíku do buněk. Pokud při dýchání převládá činnost žeber, mluvíme o žeberním dýchání, pokud převládá činnost bránice, jedná se o brániční dýchání (nebo také břišní). Brániční dýchání by přitom mělo převažovat. Pomáhá především jakákoliv fyzická aktivita a také dechová cvičení.
zdroj: ihned.cz
Škoda těch vynaložených peněz. Žádný výsledek, ale mínus 3000 korun...
Dozvěděla jsem se, že paní Chudová zemřela, mému manželovi nepomohla, ale i přesto jí děkuji, že se o to pokusila, tenkrát jsem věřila, že z toho... (zkráceno)
Ahoj Zuzi. Je mi moc líto, že nečtu lepší zprávu. Ani nevíš, jak moc bych si to přála.... Je to tak hnusná potvora, že se to ani vypovědět nedá.... (zkráceno)
22.3. 2023 jsem si zlomila obě ramínka v pravo dobré postaveni. V Jakém rozsahu mohu rehabilitovat abych si jeste vice neublizila. Zdrsvim Lenka
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je u Menierovi choroby možné, že mi nejdříve zalehne ucho a až za tři/čtyři dny dostanu prudkou závrať se... (zkráceno)