U každého případu neplodnosti je možnost, že zdrojem problémů je partner, přesně v poměru 1: 1. V některých případech je nutný chirurgický zákrok nebo jiné lékařské řešení, ale přírodní léčba může přispět k příznivému vyřešení
Lékaři pokládají za mužskou neplodnost stav, kdy žena s partnerem neotěhotní po roce nechráněného sexu v nejplodnějších obdobích menstruačního cyklu. Vědci přesně nevědí, kolik spermií je zapotřebí k tomu, aby byl muž označen za plodného, ale vědí, že čím větší je počet živých spermií, tím větší je pravděpodobnost otěhotnění.
- neúspěšné pokusy o početí během jednoho roku
- u některých mužů chlamydiová nebo jiná infekce reprodukčního ústrojí, která může způsobit zjizvení tkáně a blokovat cestu spermiím
Některé případy neplodnosti jsou zaviněny anatomickým poškozením nebo jizevnatými změnami po komplikovaných léčbách infekcí reprodukčního ústrojí, ale většinou nelze přesnou příčinu určit Mnozí neplodní muži mají nízký počet spermií, jehož příčinou je nízká hladina testosteronu, hormonu, který stimuluje varlata k tvorbě spermií. Počet spermií ovšem sám o sobě není jedinou příčinou mužské neplodnosti. Vysoké procento spermií musí být zdravé a dobře pohyblivé: vzhledem k tomu, že spermie jsou křehké, snadno je mohou poškodit přirozeně se vyskytující nestabilní molekuly kyslíku - volné radikály. Mnoho faktorů může nepříznivě ovlivnit jak hladinu testosteronu, tak hladinu volných radikálů pití alkoholu, kouření, špatná výživa a stres. Některé léky mohou omezit hybnost spermií, a být tak příčinou nesnadného početí.
Anatomické defekty obvykle nejlépe upraví chirurgický zákrok, ale pro mnohé muže stojí za to zkusit na neplodnost užívat vhodné doplňky. Mohou být prospěšné v každém věku: na rozdíl od ženské plodnosti, která po 35. roce života rychle klesá, není mužská plodnost na věku závislá. Studie 240 dvojic, u nichž bylo oplodnění provedeno laboratorně, jasně prokázala, že spermie mužů nad 60 let byly stejně živé jako ty, které byly získány od mužů kolem 30 let věku. Doplňky je nutné užívat několik měsíců, než se projeví jejich příznivé působení. Je vhodné je užívat zároveň s některým multivitaminovým a multiminerálním doplňkem.
Užíváte-li společně vitamin C, vitamin E a smíšené karotenoidy, získáte vysoce účinnou směs antioxidantů. Rozhodující úlohu v mužské reprodukci hraje zinek, který zvyšuje tvorbu testosteronu a tím i počet spermií. Vysoké dávky zinku potlačují v těle vstřebávání mědi, proto je nutné užívat ji zároveň se zinkem. Omega-3 mastné kyseliny z rybího tuku pomáhají udržovat zdravé spermie i reprodukční tkáň. Vitamin Bl2 je nezbytný pro proces buněčného dělení, jeho nedostatek může způsobit snížený počet spermií a jejich nedostatečnou pohyblivost.
Tyto doplňky je možné kombinovat s fytoterapií. Panax ženšen stimuluje tvorbu testosteronu a spermií. Každé tři týdny se má vystřídat sibiřským ženšenem, o kterém se rovněž předpokládá, že zvyšuje tvorbu spermií.
vitamin C
dávkování: 500 mg dvakrát denně
doporučení: objeví-li se průjem, snižte dávku
vitamin E
dávkování: 250 mg dvakrát denně
pozor: užíváte-li léky proti srážení krve, poraďte se s lékařem
karotenoidy
dávkování: 1 tobolka smíšených karotenoidů dvakrát denně při jídle
doporučení: tobolka má obsahovat 15 mg smíšených karotenoidů
zinek
dávkování: 30 mg denně
doporučení: užíváte-li zinek déle než jeden měsíc, užívejte doplněk obsahující také 2 mg mědi
rybí tuk
dávkování: 2 lžičky denně
pozor: užíváte-li léky proti srážení krve, poraďte se s lékařem
doporučení: vegetariáni mohou nahradit 1 lžící lněného oleje
vitamin B12
dávkování: 1000 mcg jednou denně
doporučení: užívejte ráno, nejlépe se 400 mcg kyseliny listové (vysoký příjem může maskovat nedostatek druhého vitaminu)
panax ženšen
dávkování: 100 až 250 mg výtažku dvakrát denně; střídejte se sibiřským ženšenem
doporučení: standardizovaný na obsah nejméně 7 procent ginsenosidů
sibiřský ženšen
dávkování: 100 až 300 mg dvakrát denně, střídejte s panax ženšenem
doporučení: standardizovaný na obsah nejméně 0,8 eleuterosidů
o Dbejte na to, aby váš jídelníček obsahoval celozrnné obilniny, tučné ryby a nejméně pětkrát denně ovoce a zeleninu.
o Vynechte alkohol a přestaňte kouřit.
o Zkuste jógu, meditaci a jiné relaxační techniky uvolňující stres.
o Zvyšte konzumaci sójových výrobků.
Podle nedávné studie 30 mužů zvyšuje vitamin E mužskou plodnost. Spermie těch, kteří užívali 500 mg vitaminu denně po dobu tří měsíců, byly schopnější se ve zkumavce navázat na ženské vajíčko a začít oplodňovací proces než spermie mužů užívajících placebo. Zprávy z praxe hovoří o příznivém působení L-karnitinu, nejlépe zároveň s aminokyselinou L-argininem.
Užívejte doplňky, ať už nosíte volné nebo těsné spodky. Podle dvou nedávných studií nezáleží na tom, zda vaše spodní prádlo je volné nebo těsné, jak prohlašuje reklama. Pevné slipy zvyšují o několik stupňů teplotu kolem varlat, ne však natolik, aby tím byla porušena tvorba spermií.
Zkuste tento rostlinný koktejl na zvýšení plodnosti: smíchejte stejný díl tinktury z damiany, serenoy a výtažku z ovsa. Fytoterapeuti používají damianu a serenou k povzbuzení mužské plodnosti a oves už dlouho používají chovatelé, aby samcům usnadnili oplodňování. Užívejte lžičku této bylinné směsi dvakrát denně.
Článek Neplodnost u mužů Autor: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr
Škoda těch vynaložených peněz. Žádný výsledek, ale mínus 3000 korun...
Dozvěděla jsem se, že paní Chudová zemřela, mému manželovi nepomohla, ale i přesto jí děkuji, že se o to pokusila, tenkrát jsem věřila, že z toho... (zkráceno)
Ahoj Zuzi. Je mi moc líto, že nečtu lepší zprávu. Ani nevíš, jak moc bych si to přála.... Je to tak hnusná potvora, že se to ani vypovědět nedá.... (zkráceno)
22.3. 2023 jsem si zlomila obě ramínka v pravo dobré postaveni. V Jakém rozsahu mohu rehabilitovat abych si jeste vice neublizila. Zdrsvim Lenka
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je u Menierovi choroby možné, že mi nejdříve zalehne ucho a až za tři/čtyři dny dostanu prudkou závrať se... (zkráceno)