Nejsnazším lékem na běžné nemoci je rychle ulehnout do postele. Čím déle totiž vir nebo baktérie v těle zůstanou, tím více uškodí.
Každá choroba je pro člověka zátěží. Organismus s ní musí bojovat a vynakládá na to obrovské množství energie. Lékaři hovoří o stresu. Od toho psychického se liší jen tím, že postihuje tělo. Následky jsou ale podobné.
"Stres sám o sobě musí někde zanechat stopy. Počínaje únavou, nesoustředěností, malou výkonností a konče řadou tělesných příznaků," říká pražský internista Martin Weis.
Problémy přitom zdánlivě nemusí souviset s obdobím, kdy byl člověk nemocný. To znamená, že pokud vás bolelo v krku a nemoc jste řádně nevyleželi, budou vás bolet třeba klouby.
Co si ale přesně představit pod slovy "řádně vyležet"? Dříve to bývalo celkem jasné, dnes ale každý raději polkne pilulku a chodí s oteklým nosem do práce. Přitom však platí pořád totéž: nejvíc léčí klid na lůžku a hodně tekutin. Jinak zdravý organismus nepotřebuje léky. Ty by měly přijít na řadu až při teplotě nad 38,5 stupně Celsia. A pokud už opravdu musíte do práce, tak odpočívejte aspoň o víkendu.
Když neulehnete, původce nemoci - tedy viry či baktérie - necháte v těle působit déle. A tím těžší následky si pak ponesete. I při běžných infekcích totiž v celém těle - nejen v místě, které v tu chvíli bolí - kolují škodlivé látky. Každý organismus se s tím vyrovnává různě.
Bohužel není vzácností, že i banální nemoc může mít trvalé následky. Při chřipce i jiných běžných onemocněních například trpí srdce, jiné virózy mohou přerůst v zánět mozkových blan s trvalým postižením mozku. Angína zase někdy způsobuje takzvanou revmatickou horečku s trvalým poškozením chlopně v srdci, ale také ledvin.
Viry napadají sliznici dýchacích cest - z obyčejné rýmy se může vyvinout třeba i komplikovanější nemoc, jako je zápal plic. Pokud se virová nákaza dlouhodobě neléčí, může být sliznice poškozena trvale. Potom je zranitelnější a náchylnějších k dalších infekcím - například k chronickému zánětu průdušek podobnému tomu, jakým trpí kuřáci.
Přecházení nemocí však někdy vyvolává ještě vážnější následky. Jedním z nich je poškození kostní dřeně a porucha tvorby krvinek. To vede k chudokrevnosti a snížení obranyschopnosti organismu.
Kdy jít k lékaři?
Určitě tehdy, jestliže máte teploty déle než týden. Zvláště když jsou vysoké nebo kolísají z vysokých hodnot do normálních teplot. Varovat by vás měl i dlouhodobý kašel s bolestmi na hrudi a dušností. Také vykašlávání hlenu, který je zabarvený do žluta či zelena, bolesti hlavy, zhoršující se únava, nechutenství až zvracení a průjem delší než čtyři až pět dní.
Škoda těch vynaložených peněz. Žádný výsledek, ale mínus 3000 korun...
Dozvěděla jsem se, že paní Chudová zemřela, mému manželovi nepomohla, ale i přesto jí děkuji, že se o to pokusila, tenkrát jsem věřila, že z toho... (zkráceno)
Ahoj Zuzi. Je mi moc líto, že nečtu lepší zprávu. Ani nevíš, jak moc bych si to přála.... Je to tak hnusná potvora, že se to ani vypovědět nedá.... (zkráceno)
22.3. 2023 jsem si zlomila obě ramínka v pravo dobré postaveni. V Jakém rozsahu mohu rehabilitovat abych si jeste vice neublizila. Zdrsvim Lenka
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je u Menierovi choroby možné, že mi nejdříve zalehne ucho a až za tři/čtyři dny dostanu prudkou závrať se... (zkráceno)