Tisíce českých žen zažívají podobnou situaci: z nevinné bulky v prsu, které nepřikládaly žádnou váhu, se vyklube zhoubná nemoc. Šance na uzdravení je tím větší, čím dříve jsou příznaky choroby odhaleny při odborném vyšetření.
Poté, co lékař u ženy diagnostikuje rakovinu prsu, následuje psychicky vyčerpávající a složitá léčba: odstranění nádoru, mnohdy i s částí postiženého prsu, případně odstranění neboli ablace celého prsu. "Do třiceti let věku je výskyt karcinomu prsu poměrně vzácný," říká Jan Daneš, přednosta Radiodiagnostické kliniky 1. lékařské fakulty UK VFN v Praze. "Pak počty vzrůstají - u žen kolem čtyřicítky až o jednu třetinu."
Od čtyřiceti let se tedy screening určitě vyplatí, ženy by měly na mamograf chodit jedenkrát ročně. Také mladší ženy je třeba vést ke správným preventivním návykům. Protože se jim mamografické vyšetření ještě nedoporučuje, preventivní prohlídka se provádí na ultrazvuku, který je i později vhodnou doplňující metodou k mamografii. Podle Jana Daneše pravidelné mamografické vyšetřování žen od určitého věku snižuje úmrtnost na rakovinu prsu až o třicet procent. Včas odhalený zhoubný nádor prsu je totiž většinou relativně dobře léčitelný.
Prs je při mamografickém vyšetření přitlačen na podložku plastovou deskou. Ta rozprostře prsní tkáň tak, aby bylo možné získat co nejlepší snímek celého prsu. Ženy se často obávají bolesti, ale moderní přístroje jsou hodně šetrné. Mamograf velmi přesně zobrazí stav prsu, ale jen lékař, který se problematikou podrobně zabývá (radiodiagnostik-mamolog), je schopen odlišit malý nádor od jiných změn. Zjednodušeně lze říci, že tuková tkáň je na snímku šedavá, žláza a uzliny bílé a vápenné usazeniny vypadají jako prachová zrnka. Prvními příznaky zhoubnosti nádoru často bývají drobné uloženiny kalcia nepravidelného tvaru - ty se na ultrazvuku neznázorní, na mamografu však ano.
Velký význam má fakt, že mamografie je nejprokazatelnější metodou k odhalování nádoru prsu i v počátečním stadiu. Její spolehlivost (pokud je prováděna ve screeningových centrech) činí přibližně 96 procent. Navzdory zkresleným informacím, které se mezi pacientkami občas šíří, může na mamografické vyšetření každá žena bez ohledu na velikost prsů. Lékaři rovněž ujišťují, že se není třeba bát ani škodlivých účinků rentgenových paprsků - dávky záření jsou velmi nízké a v žádném případě nemohou vyvolat rakovinu..
Objeví-li mamolog podezřelý ložiskový nález, doporučí pacientce diagnostický odběr malého válečku tkáně (core-cut biopsie). Zákrok se samozřejmě provádí při znecitlivění. Po vyhodnocení stanoví lékař optimální individuální způsob léčení - zpravidla kombinaci chirurgické a onkologické léčby.
Pro ženu to je fyzicky i psychicky namáhavé období - často umocněné chybnou domněnkou, že chirurgické odstranění prsu nebo jeho části je definitivní. Přitom existuje možnost rekonstrukce postiženého prsu. Jestliže se po roce či dvou od skončení léčby cítí pacientka dobře, nejeví známky recidivy či metastáz, může se obrátit na plastického chirurga. Případná rekonstrukční operace patří do komplexní léčby nádorů prsu a je hrazena ze zdravotního pojištění. n
Autorka je spolupracovnicí redakce
Poukázky na život
Společnost AVON Cosmetics zahájila v roce 1997 projekt proti rakovině prsu prodejem růžových symbolů. Vybrané prostředky jsou každoročně věnovány na akce zaměřené na boj proti této zákeřné nemoci. Mezi nejznámější aktivity patří Avon pochod proti rakovině prsu (7. ročník odstartuje 16. června ve 12 hodin na náměstí Republiky v Praze) a poukázky na vyšetření v rámci projektu Ženy ženám. Právě tyto poukázky podle slov primářky Miroslavy Skovajsové z Mamma centra začínají reálně zachraňovat zdraví pacientek: "Na mém pracovišti se každý den setkávám se ženami, které přicházejí na vyšetření s poukázkou v ruce. Osobně znám případy, kdy žena díky jejich existenci přišla na preventivní vyšetření a skutečně jí byla začínající nemoc diagnostikována. V těchto případech se dá mluvit o záchraně života."
Rakovina prsu v současnosti zaujímá první místo mezi příčinami úmrtí žen věkové kategorie 20 - 54 let. Ročně tato choroba postihuje u nás pět tisíc žen a téměř dva tisíce případů končí smrtí. Úmrtnost může výrazně snížit kvalitně organizovaný mamografický screening. Ten byl v Česku oficiálně zahájen v září 2002. Všem ženám ve věku 45 - 69 let je jednou za dva roky pojišťovnou hrazena prohlídka na akreditovaném odborném pracovišti. Na své zdraví však musí myslet i ženy mladší, neboť karcinom prsní žlázy se může objevit takřka v každém věku.
Škoda těch vynaložených peněz. Žádný výsledek, ale mínus 3000 korun...
Dozvěděla jsem se, že paní Chudová zemřela, mému manželovi nepomohla, ale i přesto jí děkuji, že se o to pokusila, tenkrát jsem věřila, že z toho... (zkráceno)
Ahoj Zuzi. Je mi moc líto, že nečtu lepší zprávu. Ani nevíš, jak moc bych si to přála.... Je to tak hnusná potvora, že se to ani vypovědět nedá.... (zkráceno)
22.3. 2023 jsem si zlomila obě ramínka v pravo dobré postaveni. V Jakém rozsahu mohu rehabilitovat abych si jeste vice neublizila. Zdrsvim Lenka
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je u Menierovi choroby možné, že mi nejdříve zalehne ucho a až za tři/čtyři dny dostanu prudkou závrať se... (zkráceno)