Tato choroba dostala název podle města Lyme v Connecticutu, kde byla v polovině sedmdesátých let poprvé identifikována. Od té doby se její výskyt zintensivnil. V roce 1983, rok poté, co začal celostátní výzkum lymské boreliózy, bylo oficiálně hlášeno 48 případů. Do roku 1991 toto číslo stouplo na 9344, což představuje téměř 200x zvýšení, a nemoc se do té doby nevyskytla pouze na Aljašce, v Arizoně, na Havaji, v Montaně a Nebrasce. Přibližně 90 procent hlášených případů v USA se vyskytlo v Kalifornii, Connecticutu, Massachusetts, Minnesotě, New Jersey, New Yorku, Rhode Islandu a Wisconsinu. Vyskytuje se i v Evropě, Rusku, Číně, Japonsku a Austrálii.
Lymská borelióza je nejčastější klíšťaty přenášenou nemocí ve Spojených státech. Bakterie, které ji způsobují, druh Borrelia burgdorferi, jsou přenášeny klošem jelením (druhem klíšťat, který žije na jelenech a myších). V Kalifornii však dochází i k přenosu příbuzným druhem, který žije na jiných druzích hlodavců. Oba druhy roztočů jsou velmi malé. Dospělý exemplář je menší než 2,5 mm, a larva není větší než špendlíková hlavička. Je velmi obtížné je zpozorovat, protože jsou ještě menší než běžné psí klíště. Často proto tito roztoči pozornosti napadeného unikají. Dospělí jedinci mohou přežívat na řadě živočichů, především na jelínkách, ptácích, veverkách, kravách, koních, kočkách, psech, ještěrkách a podobně. Klíště ze svého hostitele odpadá v travních porostech pastvin nebo kulturních porostů, nebo do křovin v lesích, z nichž se dostává na procházející lidi i zvířata, z nichž udělá svého nového hostitele. Není ničím překvapivým, že nejčastěji napadá lidi, kteří tráví hodně času v lesích nebo v jejich okolí, a že se nejhojněji vyskytuje v létě a na podzim. I domácí zvířata, jako jsou psi a kočky, mohou tyto parazity zanést domů, kde může dojít k přenosu na člověka.
Poté, co klíště kousne, vyčkává několik hodin, než se začne živit krví hostitele, a jakmile k tomu dojde, pokračuje odsávání tři až čtyři dny. Při sání může parazit nakazit infekčním organizmem krev hostitele. Čím déle je klíště přisáto, tím vyšší je riziko onemocnění.
Symptomy lymské boreliózy jsou velice variabilní, stejně jako její inkubační doba, která se pohybuje od 2 do 32 dní. Prvními příznaky může být červenavá vyrážka. Ta je způsobena migrací infekčního organizmu ven kůží a může se objevit kdekoliv a kdykoliv v době od několika dní do několika týdnů po kousnutí. Vyrážka se obvykle kruhovitě šíří, zatímco střed se postupně hojí. Z toho důvodu je někdy nazývána "býčím okem". Spolu s vyrážkou (někdy místo ní) dochází k projevům únavy, chřipkových příznaků, obtíží se spánkem, svalových slabostí, bolestí hlavy a zad a někdy ke zvracení.
Choroba obvykle prochází třemi stadii, ačkoliv ne každý pacient prodělá všechny:
Protože je kousnutí klíštěte obvykle nebolestivé, inkubační doba dlouhá a příznaky lymské boreliózy tak mnohočetné, porucha může být celé týdny i měsíce nerozpoznaná. Lékař nemusí poznat, o jakou nemoc jde, než dojde k projevům pokročilých stadií. Lymská borelióza se vyznačuje příznaky, které připomínají roztroušenou sklerózu, dnu, lupus a chronický únavový syndrom, a chybná diagnóza není ničím neobvyklým. Jakmile dojde k projevům artritidy, bolest kloubů a ztuhlost se může projevovat i po letech. Podle odhadu trpí asi 10 procent lidí, kteří tuto lymskou boreliózu prodělali, trvale ztuhlostí kloubů ..
Lymská borelióza je léčitelná a téměř vždy jsou její následky odvratitelné, pokud je léčba zahájena včas. Pokud však není nemoc léčena již v počátečním stadiu, dochází k rozvoji zbytnění sleziny a mízních uzlin, k nepravidelnostem srdečního rytmu, artritidě a poškození srdečně cévní a centrální nervové soustavy. Někteří lidé zjišťují, že projevy choroby u nich po dvou či třech letech ustupují, u jiných jde o chronické problémy. Často se příznaky vytratí a znovu se projeví s dalším kousnutím klíštěte.
Byl již vypracován test k identifikaci lymské boreliózy. Využívá se při něm krevního vzorku, v němž se měří množství určitých protilátek, které se obvykle množí v období tří dnů až tří týdnů po infekci.
zdroj: Bible předpisů zdravé výživy, vydavatelství PRAGMA
Škoda těch vynaložených peněz. Žádný výsledek, ale mínus 3000 korun...
Dozvěděla jsem se, že paní Chudová zemřela, mému manželovi nepomohla, ale i přesto jí děkuji, že se o to pokusila, tenkrát jsem věřila, že z toho... (zkráceno)
Ahoj Zuzi. Je mi moc líto, že nečtu lepší zprávu. Ani nevíš, jak moc bych si to přála.... Je to tak hnusná potvora, že se to ani vypovědět nedá.... (zkráceno)
22.3. 2023 jsem si zlomila obě ramínka v pravo dobré postaveni. V Jakém rozsahu mohu rehabilitovat abych si jeste vice neublizila. Zdrsvim Lenka
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je u Menierovi choroby možné, že mi nejdříve zalehne ucho a až za tři/čtyři dny dostanu prudkou závrať se... (zkráceno)