Průjem je velmi nepříjemná komplikace, se kterou se setká každý z nás často i několikrát za život. Příčin, které ho můžou způsobovat, je spousta. Velmi často se ale jedná o špatný životní styl, zejména pak životosprávu. Co tedy můžete zlepšit, aby se vám průjem obloukem vyhýbal?
Průjem je většinou jen krátkodobým trávicím problémem. Jeho symptomy jsou řídká stolice, kterou mohou doprovázet také křeče v břiše. Jestliže vás průjem trápí delší dobu, často se k němu přidají i zvýšená únava a teplota. Většinou průjem odezní sám od sebe, případně s malou dopomocí přírody či domácí lékárničky. Jestliže jím ale trpíte více než 2 dny v kuse, může dojít k vážné dehydrataci organismu a je proto nutné být nadmíru opatrný a hodně pít. Tato komplikace je jednou z nejvážnějších a zejména jsou jí ohroženi lidé starší 70 let a také menší děti. Průjem může být také projevem otravy jídlem, pokud se tedy dostaví po požití něčeho neobvyklého, je lepší se poradit s lékařem.
Průjem může být reakcí našeho těla na stres. Někdy je také příznakem virové střevní chřipky. Existuje i tzv. cestovatelský průjem, který se projevuje při cestování po exotických zemích – respektive po stravování se exotickými pokrmy, na které není náš trávicí systém zvyklý. Je proto důležité se při pobytu v cizí krajině stravovat v podnicích s dobrou pověstí a hodně dbát na zásady hygieny. Ze všeho nejčastěji je ale průjem reakcí na něco špatného, co jsme snědli.
Podle toho, jaký průjem vás trápí, se liší také způsob, jak se jej zbavíte. Akutní průjem se projevuje velmi rychlým nástupem a většinou je záležitostí jen pár dní. Průjem může být také důsledek virové nebo bakteriální infekce. Nejběžnější viry způsobující průjem jsou torovirus, rotavirus a adenovirus, z bakterií se na průjmu nejčastěji podílí Salmonella, Campylobacter nebo Shigella. Průjem můžete také dostat po požití vody či potravy kontaminované parazity. O něco vážnějším typem je pak průjem chronický. Ten je dlouhodobý a doprovází různé nemoci.
I přesto, že průjem nepatří k vážnějším zdravotním komplikacím, je nutné při něm dodržovat některá pravidla. Tělo se při něm hodně vyčerpává a musíme mu zajistit dostatek tekutin i živin. Pitný režim je opravdu velmi důležitý. Pijte především vodu, černý čaj či nápoje obsahující magnesium. Dobrým pomocníkem, jak zastavit průjem, je také škrob obsažený v rýži a samozřejmě bramborách. A nezapomeňte si dopřát také řádnou dávku vlákniny.
Vláknina je při průjmu opravdu důležitá, je ale nutné si dát pozor na to, jaký typ přijímáte. Existuje totiž tzv. nerozpustná vláknina a té je dobré se vyvarovat. Tento typ vlákniny obsahují ořechy, slupka jablek či luštěniny a během průjmu se jejich konzumace nedoporučuje. Co na průjem? Z dalších potravin, které vám při průjmu přinesou úlevu, se doporučují syrová mrkev a banán, které jsou plné přínosných vitamínů. Určitě se vyhněte mléčným výrobkům. Škrob je obsažen také v ovesných produktech a libové maso vám rovněž při průjmu neublíží.
Už na začátku průjmu byste měli nasadit probiotika. Ty vám dodají prospěšné bakterie, které vytvoří v trávicím traktu zdravé prostředí a urychlí jeho uzdravení. Dalším zázrakem z přírody je pryskyřice řečíku lentišku, která je známá jako chioská masticha. Chioská masticha je přírodní doplněk stravy, který přispívá k normální činnosti trávicího traktu. Díky jejímu ryze přírodnímu složení se navíc nemusíte obávat žádných negativních vedlejších účinků. Masticha je také účinnou prevencí, která vám může pomoci průjmu předcházet.
Škoda těch vynaložených peněz. Žádný výsledek, ale mínus 3000 korun...
Dozvěděla jsem se, že paní Chudová zemřela, mému manželovi nepomohla, ale i přesto jí děkuji, že se o to pokusila, tenkrát jsem věřila, že z toho... (zkráceno)
Ahoj Zuzi. Je mi moc líto, že nečtu lepší zprávu. Ani nevíš, jak moc bych si to přála.... Je to tak hnusná potvora, že se to ani vypovědět nedá.... (zkráceno)
22.3. 2023 jsem si zlomila obě ramínka v pravo dobré postaveni. V Jakém rozsahu mohu rehabilitovat abych si jeste vice neublizila. Zdrsvim Lenka
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je u Menierovi choroby možné, že mi nejdříve zalehne ucho a až za tři/čtyři dny dostanu prudkou závrať se... (zkráceno)