Výpověď pacientů v alternativně-medicínské poradně zní velmi často takto: pobolívá mně v pravé straně břicha, spíše pod žebry. Někdy hodně, pak to zase najednou ustane. Poslední dobou mě trápí nezvyklá únava a nechuť s čímkoli začít. Lékař se obává, že jsem přechodil nějakou lehčí žloutenku. Jak se můžu léčit? Za únavou stojí špatná funkce jater.
Hlavním a jedním z prvních příznaků postižení jater (nejen u žloutenky) je únava. Ta se dostaví náhle, nebo přijde pomalu a zůstává. Vůlí proti ní nic nezmůžeme. Postižený bojuje s únavou, ale v první řadě má myslet na přezkoumání funkce jater. I zapřisáhlí příznivci alternativní medicíny - nechť mi prominou - by si měli nechat udělat klasické jaterní testy u "normálního doktora". Ne, že by se tím všechno řešilo, ale o prokazatelné poruše jaterní funkce by se každopádně mělo vědět. V případě, že jaterní testy jsou negativní a únava přetrvává, je na místě užití následujících postupů, už jako "neškodný pokus naslepo". Za únavou stojí v naprosté většině případů lehce snížená a laboratorně (často) neprokazatelná, zhoršená očistná funkce jater. Její zlepšení přinese i to, čemu říkáme výkonnost a radost ze života. Už proto stojí za to se o játra a jejich odlehčení starat.
Jak se léčit?
• Vzhledem k tomu, že oficiální tablety jsou většinou výtažky z bylin, doporučuji i běžné preparáty dostupné v lékárnách a předepisované lékaři. Možnosti podpory a ochrany jaterní buňky přívodem nějakého přípravku do těla je nevděčná záležitost a z účinných látek mnoho na výběr není. Hlavním zástupcem je výtažek z ostropestřce mariánského a z něj vyrobené léky, dostupné nebo aspoň registrované v tuzemsku, jako třeba Flavobion, Lagosa, Legalon, Silygal. Kombinované preparáty jsou Hepabene, Simepar. Játra podpoří i preparát Essentiale Forte. Tablety obsahují převážně látku zvanou silymarin. Jednotlivé přípravky je lépe mezi sebou dlouhodobě nekombinovat. Čaj ze semen ostropestřce by se měl pít dvakrát denně, šálek nalačno. Příprava doma je o něco náročnější, než u běžného čaje. Semena se po zakoupení (v lékárně) musí drtit, k čemuž tomu je zapotřebí malý moždíř a tlouk. Ostropestřec mariánský je hlavním zdrojem látek chránících jaterní buňku. Čaj z něho však někdy dráždí a musí se třeba více ředit.
Další užitečnou rostlinkou je například Phyllanthus amarus, asijská rostlina, která v jedné americké klinické studii prokazatelně snížila množství v krvi kolujících virů infenkční žloutenky. U jedné pacientky dle zprávy dokonce vyléčily kapsle tohoto preparátu jaterní ztvrdnutí po žloutence. Jde asi o jednu z mála možností, choroby jater "nechemicky potlačit". Další přírodní novinkou v léčbě jater se zdá být ovoce avokádo. U pokusných zvířat svým jaterně-ochranným účinkem předčilo nebo se rovnalo i klasickým výtažkům z ostropestřce. Vzhledem k tomu, že se jde o běžně prodávané a neškodné ovoce, lze jeho požívání jenom doporučit. Komplikace by mohla spočívat v jeho případné nesnášenlivosti.
• Co někdy hodně pomůže, je inhalace stoprocentního lékařského kyslíku přes masku z láhve, asi půl hodiny týdně. V kombinaci s cílenou masáží zad to někdy přinese neuvěřitelné zlepšení celkového stavu, se znovunabytím subjektivně ztracené akceschopnosti.
• Baňkování zad má v případě vnímavosti k této metodě nečekaně rychlý a opakovatelný účinek. Baňkuje se tzv. jaterně-žlučníková zóna, která se nachází zhruba mezi pravou lopatkou a páteří. Nad touto zónou se baňka (či dvě) nechá stát až do vzniku kruhovité modřiny, většinou 5 až 15 minut, případně se baňkami po naolejované kůži přejíždí ve smyslu masáže. Opakovat to lze jednou až dvakrát týdně, později jednou do měsíce či do roka. Při náhlém subjektivním zesílení potíží, které většina pacientů rozpozná, je možné léčbu také (přechodně) zintenzívnit. Současně s masáží baňkami je radno zkusit jednou až dvakrát do měsíce vypustit 200 až 300 ml krve ze žíly. Ano, jde o známé středověké pouštění žilou, které po vyčerpání všech jiných běžných léčebných metod může v této souvislosti výrazně ulevit. To platí i u náhlého zvýšení krevního tlaku, hlavně pro "krevnaté" lidi s nadváhou. Krev se částečně zředí a částečně lépe obíhá. Na tuto metodu se skoro nemyslí a je to škoda. Postižení by taky měli darovat krev, pokud proti tomu nemluví jiné nemoci.
• Jaterní dietu asi není třeba detailně popisovat. Ta bude určitě se všemi zákazy a doporučeními dobře známá. Jejím hlavním principem je vynechání tuků, ale měly by se vynechat i živočišné bílkoviny. Ty zatěžují játra více, než se obecně myslí. Proto by se mělo omezit nejen požívání masa, ale i solených aromatických sýrů, které nejsou jeho "zdravou náhradou".
zdroj: Celostnimedicina.cz
Škoda těch vynaložených peněz. Žádný výsledek, ale mínus 3000 korun...
Dozvěděla jsem se, že paní Chudová zemřela, mému manželovi nepomohla, ale i přesto jí děkuji, že se o to pokusila, tenkrát jsem věřila, že z toho... (zkráceno)
Ahoj Zuzi. Je mi moc líto, že nečtu lepší zprávu. Ani nevíš, jak moc bych si to přála.... Je to tak hnusná potvora, že se to ani vypovědět nedá.... (zkráceno)
22.3. 2023 jsem si zlomila obě ramínka v pravo dobré postaveni. V Jakém rozsahu mohu rehabilitovat abych si jeste vice neublizila. Zdrsvim Lenka
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je u Menierovi choroby možné, že mi nejdříve zalehne ucho a až za tři/čtyři dny dostanu prudkou závrať se... (zkráceno)