Zarudlou a intenzivně svědící ekzematickou vyrážku na kůži zklidňují místně aplikované krémy. Některé vnitřně užívané potravinové doplňky mohou urychlovat hojení a hrát důležitou roli v prevenci recidiv tohoto běžného, ale nepříjemného kožního onemocnění.
Ekzém, v medicíně známý také jako dermatitida, vytváří zánětlivé, zarudlé a často se olupující či mokvající skvrny na kůži končetin, obličeje i hlavy. Nejčastěji se objevuje na zápěstích, kolenou a loktech. Vyrážka silně svědí a škrábání ji značně zhoršuje.
. oblasti svědivé, červené, suché, olupující se nebo praskající kůže
. drobné pupínkové puchýřky
. při chronickém ekzému ztluštělá, suchá kůže
Ekzém bývá často vyvolán alergií na některé potraviny, pyly, zvířecí srst i jiné látky a jeho výskyt má nezřídka původ v rodině - bývá geneticky podmíněný. Alergické projevy mohou být kombinované, k ekzému nejednou přistupuje senná rýma nebo astma. V organismu lidí trpících ekzémem je větší množství histaminu, látky, která uvolněním do kůže vyvolává alergickou reakci. V některých případech dochází ke vzniku ekzému při styku kůže s alergeny, například s některými rostlinami, barvami, prvky a některými léky. U nemocných s křečovými žilami a nedostatečným prokrvením dolních končetin se vyskytuje v postižené oblasti tzv. varikózní (nepravý) ekzém, charakterizovaný šupinatou a později až atrofickou kůží, která je velmi náchylná k infekci. Ekzém může být také vyvolán suchým vzduchem, přílišným sluněním a stresem.
Různé minerály, vitaminy a potravinové doplňky mohou při ekzému přinést úlevu. Příznivý účinek by se měl projevit během tří až čtyř dnů. Doporučené doplňky je možno užívat i dlouhodobě jako prevenci recidiv.
Mnohé vnitřně užívané doplňky mohou být prospěšné při prevenci vzplanutí ekzému i pro zmírňování alergických projevů. Různé zdroje omega-3 mastných kyselin jako rybí tuk, pupalkový a lněný olej obsahují různé typy esenciálních mastných kyselin posilujících kůži. Mohou mírnit svědění ekzému i zánět kůže stejně jako vitamin E, který navíc může zlepšit suchost kůže. Zinek podporuje hojení a posiluje funkci imunitního systému; je také nezbytný při zpracování esenciálních mastných kyselin. Užívá-li se zinek dlouhodobě a ve vyšších dávkách, je nutné užívat zároveň měď, protože zinek vyčerpává její zásoby. Výtažek z jadérek vinných hroznů je bohatý na antioxidační látky nazývané flavonoidy, které potlačují alergickou reakci organismu.
Dobře působí na ekzém místní aplikace krému s obsahem heřmánku nebo lékořice. Byliny mohou být prospěšné ve formě čajů - například z kopřivového listí, jetele lučního, sarsaparily a kořene lopuchu - ať je užijete jednotlivě nebo ve vzájemné kombinaci. Přelijte 15 g léčivky (nebo jejich směsi) 200 ml vroucí vody a nechte asi 10 minut louhovat; sceďte a vypijte najednou nebo v několika denních dávkách.
Článek Ekzém Autor: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr
Škoda těch vynaložených peněz. Žádný výsledek, ale mínus 3000 korun...
Dozvěděla jsem se, že paní Chudová zemřela, mému manželovi nepomohla, ale i přesto jí děkuji, že se o to pokusila, tenkrát jsem věřila, že z toho... (zkráceno)
Ahoj Zuzi. Je mi moc líto, že nečtu lepší zprávu. Ani nevíš, jak moc bych si to přála.... Je to tak hnusná potvora, že se to ani vypovědět nedá.... (zkráceno)
22.3. 2023 jsem si zlomila obě ramínka v pravo dobré postaveni. V Jakém rozsahu mohu rehabilitovat abych si jeste vice neublizila. Zdrsvim Lenka
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je u Menierovi choroby možné, že mi nejdříve zalehne ucho a až za tři/čtyři dny dostanu prudkou závrať se... (zkráceno)