Močový měchýř je klíčovou součástí vylučovacího systému, který pomáhá tělu odstraňovat odpadní látky a udržovat správnou rovnováhu tekutin. Zdravý močový měchýř se během dne vyprazdňuje pravidelně každé 3-4 hodiny. Pokud tomu tak není, je nutné navštívit lékaře urologa.
Moč nesmí zůstat v močovém měchýři příliš dlouho. Pokud nelze zajistit úplné vyprázdnění, zůstává část moči na dně měchýře. Taková moč se označuje jako zbytková moč a může být velmi škodlivá, protože vytváří podmínky pro růst a množení bakterií, které mohou následně způsobit infekci.
Čistá intermitentní katetrizace (ČIK) je jedním z efektivních způsobů, jak řešit problémy s retencí (zadržováním) moči. Jedná se o opakované zavádění močové cévky do měchýře za účelem jeho vyprázdnění. Léčbu indikuje a předepisuje odborný lékař (urolog nebo neurolog) a pacient musí být řádně vyškolen zdravotnickým personálem. Obvykle se může pacient cévkovat přímo sám, v některých případech může pomoci někdo z rodiny.
Pokud je správně prováděna, je to jednoduchá, dobře zvládnutelná technika, kterou lze provádět v domácím prostředí nebo i mimo domov. Tato metoda také nejvíce připomíná normální močení.
Katetrizaci (nebo také cévkování) je nutné provádět v pravidelných časových intervalech. Doporučuje se cévkovat 4krát až 6krát denně, ale vše závisí na posouzení lékaře.
Lékař pomůže pacientovi vybrat močový katétr vhodné velikosti a typu. Používají se jednorázové katétry, které se ponechávají v močovém měchýři pouze tak dlouho, dokud se měchýř úplně nevyprázdní, a poté se odstraní a zlikvidují. Dnes se používají především katétry, které jsou po celém povrchu cévky potažené tzv. hydrofilní vrstvou, která je hladká a ve srovnání s nepotaženými cévkami minimalizuje riziko podráždění močové trubice. Hladký a kluzký povrch zajišťuje snadné zavedení a vytažení katétru a snižuje riziko infekcí močového traktu. Cévkování intermitentním katétrem není složité a pacienti ho snadno zvládnou.
Moč může být vypuštěna do toalety, láhve či jiné vhodné nádoby, nebo do urinálního sáčku připojeného přímo na katétr.
Problémy s močovým měchýřem nemusí být neřešitelné. Čistá intermitentní katetrizace je efektivní metodou, která pomáhá důkladně vyprázdnit močový měchýř. Pokud máte potíže s močením, poraďte se se svým lékařem o možnosti této léčby a jak ji provádět správně.
PM-32247
Škoda těch vynaložených peněz. Žádný výsledek, ale mínus 3000 korun...
Dozvěděla jsem se, že paní Chudová zemřela, mému manželovi nepomohla, ale i přesto jí děkuji, že se o to pokusila, tenkrát jsem věřila, že z toho... (zkráceno)
Ahoj Zuzi. Je mi moc líto, že nečtu lepší zprávu. Ani nevíš, jak moc bych si to přála.... Je to tak hnusná potvora, že se to ani vypovědět nedá.... (zkráceno)
22.3. 2023 jsem si zlomila obě ramínka v pravo dobré postaveni. V Jakém rozsahu mohu rehabilitovat abych si jeste vice neublizila. Zdrsvim Lenka
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je u Menierovi choroby možné, že mi nejdříve zalehne ucho a až za tři/čtyři dny dostanu prudkou závrať se... (zkráceno)