Plicní hypertenze je onemocnění plic, které způsobuje vysoký krevní tlak v plicních cévách. To zvyšuje námahu pravé srdeční komory, která pumpuje krev přes plicní cévy do levé poloviny srdce.
Plicní hypertenze je definována jako střední tlak v plicnici ≥ 25 mm Hg v klidu. Dlouho trvající a neléčený zvýšený tlak v plicních cévách vyčerpává pravou srdeční komoru, přičemž levá polovina srdce a vlastně pak celý organizmus dostává menší množství krve, která je navíc hůře okysličena. Důsledkem takto omezené funkce plic je nízký krevní tlak ve velkých cévách, slabost, únava, ospalost, dušnost, otoky končetin, závratě, apod.
Jak se projevuje plicní hypertenze
Plicní hypertenze je onemocnění plic, na jehož existenci může poukazovat řada příznaků, které však zároveň bývají typické i pro další jiná onemocnění srdce a plic. Průměrná doba od projevů prvních příznaků plicní hypertenze až do jejího diagnostikování bývá často i několik let. Nejčastějšími příznaky plicní hypertenze bývají: únava, ospalost, mdloba, problémy s dýcháním: dušnost (pocit nedostatku dechu), dýchavičnost, bušení srdce, zrychlený tep, závratě, hlavně při sedání a vstávání, otoky (otoky rukou a otoky nohou), atd. I když žádný z těchto příznaků není u plicní hypertenze jednoznačně specifický, nejběžnější a nejčastější bývá dušnost vyvolaná námahou a s ní spojená únava.
Plicní arteriální hypertenze ( PAH )
Je to onemocnění plic, které postihuje častěji ženy, především ve věku 35-40 let. Může se však vyskytnout ve všech věkových skupinách. Vzniká jako důsledek některých vrozených srdečních vad, u nemocných s onemocněním jater nebo HIV infekcí. Z historie jsou velmi známé případy, kdy PAH často vznikala u žen, které užívaly léky na hubnutí. Pokud zůstává příčina plicní hypertenze nejasná, označuje se jako idiopatická plicní arteriální hypertenze, dříve primární plicní hypertenze.
Existují vrozené formy plicní hypertenze, které se dají geneticky diagnostikovat, jsou však spíše vzácné. Dále může být PAH způsobena léky a jedy, může provázet HIV infekci, onemocnění vaziva, portální hypertensi či vrozené srdeční vady.
Chronická tromboembolická plicní hypertenze (CTEPH)
Vzniká jako důsledek opakovaně prodělané plicní embolie. U těchto nemocných dochází k nedostatečnému rozpuštění krevních sraženin, které při embolii do plic vniknou. Důsledkem je opět zúžení průsvitu plicních tepen a tepének, zvýšení tlaku krve v této oblasti a postupného vyčerpávání pravé srdeční komory. Odhaduje se, že CTEPH se rozvine do 2 let asi u 4 % nemocných, kteří přežili akutní plicní embolii.
Pro pokročilé stadium takového onemocnění plic je zejména typické, že nemocný je schopen jen těch nejnutnějších úkonů. Problémy s dýcháním a ostatní příznaky se objevují i v klidu. V obdobích zhoršení nemoci bývá pacient upoután na lůžko. Příznaky trombózy mohou být bolest a otok lýtek po delším znehybnění (úraz, operace či dlší sezení). Trombóza žil dolní končetiny a trombóza pánevních žil je častou příčinou plicní embolie.
Plicní hypertenze při onemocnění plicního parenchymu nebo hypoxická
Plicní arteriální hypertenze (PAH) bývá také následkem chronických onemocnění plic a onemocnění dýchacích cest. Tato onemocnění buď přímo poškozují plicní cévy, nebo způsobují problémy s dýcháním a nedostatek kyslíku v plicních cévách a to vede k zúžení cév a tak k plicní hypertenzi se všemi jejími důsledky. Tedy i lidé, kteří mají pouze problémy s dýcháním, mohou v pozdějších fázích onemocnění trpět plicní hypertenzí.
Plicní hypertenze se také objevujke jako důsledek onemocnění levého srdce, kdy dochází k hromadění krve “za plícemi“ a tedy ke zvýšení tlaku v celém plicním řečišti. Takto může PAH vzniknout u osob po infarktu myokardu, s nedomykavostí mitrální či aortální chlopně. Chronické levostranné srdeční selhání se projevuje také problémy s dýcháním, dušností a objevuje se nízký tlak v systémovém řečišti.
Doporučujeme: jedinečný vzdělávací projekt o reálné výživě a hubnutí www.Akademie-Zdravi.cz
Více informaci nejen o plicní arteriální hypertenzi najdete na stránkách: http://www.jakdychat.cz/
http://www.zplnychplic.cz/
Škoda těch vynaložených peněz. Žádný výsledek, ale mínus 3000 korun...
Dozvěděla jsem se, že paní Chudová zemřela, mému manželovi nepomohla, ale i přesto jí děkuji, že se o to pokusila, tenkrát jsem věřila, že z toho... (zkráceno)
Ahoj Zuzi. Je mi moc líto, že nečtu lepší zprávu. Ani nevíš, jak moc bych si to přála.... Je to tak hnusná potvora, že se to ani vypovědět nedá.... (zkráceno)
22.3. 2023 jsem si zlomila obě ramínka v pravo dobré postaveni. V Jakém rozsahu mohu rehabilitovat abych si jeste vice neublizila. Zdrsvim Lenka
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je u Menierovi choroby možné, že mi nejdříve zalehne ucho a až za tři/čtyři dny dostanu prudkou závrať se... (zkráceno)