Protože chřipka i běžné nachlazení jsou onemocnění dýchacích cest, bývá někdy nesnadné určit, co vás právě potkalo. Nachlazení se obvykle vyvíjí postupně, kdežto chřipka udeří náhle: ráno ještě máte pocit plného zdraví a odpoledne se už cítíte velice špatně. Klasické příznaky nachlazení - ucpaný nos, bolesti v krku, chrapot a kýchání nebývají tak závažné jako příznaky chřipky, k nimž patří horečka, nesmírná únava, bolesti hlavy a svalů.
Také uzdravování je při těchto infekcích různé; nachlazení trvá obvykle týden, ale máte-li v pořádku imunitní systém, mohou vás příznaky obtěžovat jen tři čtyři dny. Chřipka může trvat až deset dní, ale únava, která ji provází, může přetrvávat i několik týdnů. Po nachlazení se zřídka objevují závažnější komplikace, chřipka však může způsobit těžký zánět průdušek i zápal plic.
pocit napětí v hlavě a na plících
kýchání a kašel
bolesti v krku
vodnatá sekrece z nosu
bolesti svalů
horečka a zimnice
bolesti hlavy
únava
- Máte-li teplotu nad 38°C tři dny nebo stoupne-li nad 39°C a výše.
- Máte-li bolesti v krku a teplotu nad 38°C 24 hodiny, mohla by to být také streptokoková angína vyžadující léčení antibiotiky.
- Změní-li se hlenový sekret v zelený, žlutý nebo nahnědlý, bývá to známka bakteriální infekce ve vedlejších nosních dutinách nebo na plících.
- Máte-li bolesti na prsou a dušnost; můžete mít zánět plic, zvláště trvá-li horečka.
Nachlazení i chřipku vyvolávají viry, které se uchytí na sliznici nosu nebo krku, rozšíří se v horních cestách dýchacích a někdy přejdou až do plic. Odpovědí imunitního systému je zaplavení postižených oblastí bílými krvinkami bojujícími s infekcí. Příznaky nachlazení a chřipky nejsou působeny samotnými viry. Jsou výsledkem pokusů organismu odvrátit infekci. Chřipka i nachlazení jsou častější v zimě, když topení snižuje v bytech vlhkost vzduchu. Nedostatek vlhkého vzduchu vysušuje nosní sliznici a vytváří tak dokonalou základnu k množení virů a následnému onemocnění chřipy nebo nachlazení..
vitamín C
dávkování: l000 mg třikrát denně, dokud se příznaky nezlepší; bude-li nutné užívání delší než tři dny, snižte dávku na 500 mg třikrát denně
doporučeni: objeví-li se průjem, snižte dávku
echinacea (třepatka)
dávkování: 200 mg výtažku pětkrát denně
doporučení: preventivně užívejte 200 mg denně po dobu tři týdnu,střídavě s Kozincem (400 mg denně)
zinkové tablety
dávkování: jedna pastilka třikrát denně nebo podle návodu
doporučení: neužívejte déle než pět dnu
česnek
dávkování: 400 až 600 mg koncentrátu čtyřikrát denně při jídle
doporučeni: tableta má dodat 4000 mcg allicinového potenciálu
třezalka
dávkování: 300 mg výtažku třikrát denně
doporučení: výtažek standardizovaný na obsah 0,3 procenta hypercinu
Multivitaminové a multiminerální doplňky, které užíváte během zimy, podporují imunitní systém a pomáhají odvrátit infekci nejen chřipky a nachlazení. Doplňky uvedené v tabulce pomohou vašemu organismu v boji proti nachlazení a chřipce. Nepotlačují příznaky nemoci, proto se nebudete cítit po jejich užití bezprostředně lépe, ale velmi pravděpodobně se rychleji zotavíte. V některých případech může okamžitá léčba zabránit plnému rozvinutí choroby. Začněte s potravinovými doplňky hned, když se objeví první příznaky, a pokračujte, dokud onemocnění neodezní.
Proti všeobecnému přesvědčení vitamin C nezabrání vzniku nachlazení, ale může pomoci zkrátit jeho trvání nebo minimalizovat příznaky. Echinacea povzbuzuje imunitní systém k zahájení útoku proti virům. Zinkové tablety mohou rovněž pomoci zastavit nachlazení pravděpodobně tím, že přímo ničí viry. Několik kapek eukalyptového oleje do horké vody k inhalaci je výtečným prostředkem k splasknutí sliznic. Nálev z bezinkového květu působí protizánětlivě a posiluje činnost dýchacího ústrojí. Odstraňovat toxiny pomáhají čaje z řebříčku a lipového květu.
Vyvine-li se po nachlazení bakteriální superinfekce, jako je sinusitida a bronchitida, přidejte při prvních příznacích česnek - obsahuje složky, které mohou zabránit pronikat bakteriím do tkání. Chcete-li hodně posílit imunitní systém, zkombinujte při léčení třezalku s echinaceou; v prevenci však již nemají takový význam.
- Myjte si často ruce, abyste snížili možnost zachycení infekce.
- V zimě zvlhčujte vzduch v bytě zvlhčovačem.
- Uvažujte o očkování proti chřipce; vytvoření imunity trvá šest až osm týdnů, proto se nechte naočkovat již na podzim, než začne chřipková sezona. Každý rok se objevují jiné kmeny viru chřipky, takže je nutné každoroční očkování.
Pokud jde o prevenci nachlazení, zřejmě pomáhá mít mnoho přátel. Podle studie u 276 mužů a žen se u lidí s širokým společenským zázemím vyvinulo méně příznaků nachlazení i tehdy, když byl virus dán přímo na sliznici.
Podle studie chřipky, provedené týmem pro zdravotní výzkum v Salisbury, jsou kuřáci dvakrát náchylnější k nachlazení než nekuřáci.
Podle jedné studie se rychleji zotavovali z chřipky ženy a muži, kteří užívali bezinkový květ. U 93 procent pacientů, kteří užívali tuto léčivku, se zlepšily příznaky během dvou dnů; ve skupině užívající placebo se první známky zlepšení objevily až po šesti dnech.
Při nákupu zinkových pastilek si přečtěte seznam přísad. Zdá se, že proti nachlazení působí pouze askorbát, glukonát a glycinát zinku. Neutrácejte peníze za výrobky obsahující sorbitol, manitol nebo kyselinu citronovou. V kombinaci s těmito látkami ztrácí zinek účinnost.
Řebříčkový, bezinkový a mátový čaj pomáhá zmírňovat příznaky chřipky. Smíchejte léčivky ve stejném poměru a 10g směsi přelijte vroucí vodou; louhujte 10 minut a sceďte. Pijte třikrát denně. Účinný bývá i zázvorový nálev z 10g kořene přelitého I 00 ml vroucí vody.
Článek: Nachlazení a chřipka Autor: Publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr
Škoda těch vynaložených peněz. Žádný výsledek, ale mínus 3000 korun...
Dozvěděla jsem se, že paní Chudová zemřela, mému manželovi nepomohla, ale i přesto jí děkuji, že se o to pokusila, tenkrát jsem věřila, že z toho... (zkráceno)
Ahoj Zuzi. Je mi moc líto, že nečtu lepší zprávu. Ani nevíš, jak moc bych si to přála.... Je to tak hnusná potvora, že se to ani vypovědět nedá.... (zkráceno)
22.3. 2023 jsem si zlomila obě ramínka v pravo dobré postaveni. V Jakém rozsahu mohu rehabilitovat abych si jeste vice neublizila. Zdrsvim Lenka
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je u Menierovi choroby možné, že mi nejdříve zalehne ucho a až za tři/čtyři dny dostanu prudkou závrať se... (zkráceno)