Přecházíte chřipku nebo jinou virózu? Myslíte si, že to v nejhorším skončí několikatýdenním kašlem? Pozor, není to pravda. Hazardování může vést až k selhání srdce.
Jakákoli běžná viróza, při které vás třeba bolí klouby a máte rýmu nebo kašel, vám může vážně poškodit srdce. Stejně nebezpečná jsou onemocnění způsobená baktériemi - například angína. Pokud vás totiž nějaká nemoc zasáhne a vy ji nevyléčíte, není vyloučeno, že se rozšíří dále do těla. A v nejhorším případě zasáhne srdce.
Jak vysvětluje Petr Niederle, primář kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce v Praze, když se v některé části srdce objeví zánět, je třeba jej ihned léčit. Dost často se ale potíže nijak výrazně neprojevují. Jestliže se však o problémech neví a tudíž se neléčí, vede to často k dlouhodobějším potížím a trvalému poškození srdce.
To se projeví třeba až za několik let. Poškození srdce může v krajním případě skončit i srdečním selháním. Dokládají to případy lidí, u nichž přechození běžné virózy vedlo k tak závažným následkům, že je bylo nutné řešit transplantací srdce.
Jak poznáte, že přechozená nemoc mohla způsobit změny na srdci? "Zásadním příznakem je, když nejen při námaze, ale i v klidu, pociťujete dušnost, špatně se vám dýchá a máte nedostatek vzduchu," popisuje Petr Niederle.
Obvykle se také zrychlí tepová frekvence a změní srdeční ozvy. Přidává se zvětšení jater, případně i hromadění tekutiny v pobřišnici. To ovšem laik na sobě většinou nepozná. Dalších příznaků si ale každý všimne bez větších vyšetření. Jde zejména o únavu, sníženou výkonnost, případně otoky nohou.
"Virové záněty se léčí zpravidla takzvanými nesteroidními antirevmatiky, jako jsou aspirin, ibuprofen a podobně," vysvětluje Petr Niederle. "Pokud nepomohou, je třeba sáhnout po kortikoidech. V těžších případech i po lécích povzbuzujících nebo usnadňujících srdeční činnost. Záněty srdeční nitroblány se pak léčí antibiotiky, které je třeba podávat dlouhodobě."
Pacient by se měl v každém případě léčit v nemocnici. Na mnoho případů se ale často nepřijde, protože příznaky nejsou tak výrazné.
[*]
Záněty srdce
Nejčastějším následkem přechozených virových onemocnění je zánět srdečního svalu a zánět osrdečníku. V prvním případě (myokarditida) má srdce sníženou výkonnost. Zánět osrdečníku (perikarditida) může být akutní nebo chronický. Často se v osrdečníkové dutině následkem zánětu hromadí tekutina. Tím je omezeno normální plnění srdečních síní a komor krví. Přecházení nemocí vyvolaných baktériemi (angína či jiná infekce) může vést - pokud už pacient měl nějaké potíže s chlopněmi - k zánětu takzvané srdeční nitroblány. To pak způsobí chlopenní vady a následně zhoršení činnosti srdce (endokarditida). Záněty srdečního svalu i osrdečníku mohou vzniknout jak v době nemoci, tak i po ní. Nejčastěji se projeví do tří týdnů po prodělaném onemocnění.(zdroj: ihned.cz)
Škoda těch vynaložených peněz. Žádný výsledek, ale mínus 3000 korun...
Dozvěděla jsem se, že paní Chudová zemřela, mému manželovi nepomohla, ale i přesto jí děkuji, že se o to pokusila, tenkrát jsem věřila, že z toho... (zkráceno)
Ahoj Zuzi. Je mi moc líto, že nečtu lepší zprávu. Ani nevíš, jak moc bych si to přála.... Je to tak hnusná potvora, že se to ani vypovědět nedá.... (zkráceno)
22.3. 2023 jsem si zlomila obě ramínka v pravo dobré postaveni. V Jakém rozsahu mohu rehabilitovat abych si jeste vice neublizila. Zdrsvim Lenka
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je u Menierovi choroby možné, že mi nejdříve zalehne ucho a až za tři/čtyři dny dostanu prudkou závrať se... (zkráceno)