Nejedná se sice o závažné onemocnění, ale bolestivý, bílý, červeně ohraničený vřídek uvnitř dutiny ústní znepříjemňuje žvýkání, polykání i mluvení.
Přesná příčina tohoto onemocnění není známá, nejčastěji však postihuje jedince s porušenou imunitou, která přímo ovlivňuje kvalitu ústní mikroflóry. Dalším faktorem ovlivňujícím vznik aft jsou hormonální výkyvy, z tohoto důvodu onemocnění postihuje ženy před menstruací.
Afty vznikají také při vysokém množství usazených škodlivin, právě proto jimi často trpí kuřáci, lidé s rovnátky nebo ústními protézami. Afty se ale mohou objevit i při nedostatku vitaminu B, kyseliny listové nebo železa a také u těch, kteří dlouhodobě čelí stresovým situacím.
Výskyt většího počtu aft – tzv. stomatitis aphtosa – se připisuje přímo infekci herpetickým virem. U dětí se kromě nálezu v dutině ústní může objevit i zvýšená teplota či horečka spolu se zvýšenou tvorbou slin. Náchylnější jedinci mohou trpět aftami i několikrát ročně.
Vznik afty můžeme zpozorovat už den před jejím objevením, prvním příznakem je totiž velmi citlivá až bolestivá sliznice. Aft se může v ústech objevit hned několik najednou.
Malá afta, ne větší než špendlíková hlavička, by měla do deseti dnů samovolně vymizet, a to bez zanechání jizvy. Oproti tomu velká afta se může hojit i několik týdnů a zanechat v dutině ústní jizvy.
Nepříjemná řezavá bolest, která afty provází, je častou příčinou odmítání příjmu potravy a tekutin. Je proto zvláště důležité věnovat pozornost průběhu onemocnění především u dětí, a zabránit tak snadné dehydrataci.
Afty by měly za normálních okolností a s pomocí vitaminů po několika dnech samy vymizet. Pokud jich ale v ústech máte více než 4 nebo vás bolí natolik, že nemůžete pít, či vám dokonce způsobují horečku, neotálejte s vyhledáním lékaře. Pokud trpíte afty více než třikrát ročně nebo jejich léčba trvá déle než 2 týdny, taktéž vyhledejte odbornou pomoc.
Jelikož stále neznáme přesnou příčinu vzniku aft, jejich léčba není jednoznačná. Často se můžete setkat s desinfekčními prostředky, které pomohou odstranit nadbytečné množství bakterií, a brání tak vzniku zánětů. Na trhu najdete také lokální anestetika, tedy léky, které zmírní bolest provázející afty. Je však potřeba použít gely s vysokou přilnavostí, které postižené místo překryjí i ve vlhkém prostředí dutiny ústní. Vedlejším účinkem těchto gelů může být dočasná ztráta chuti.
Po dobu výskytu aft se vyvarujte konzumace kořeněných jídel, citrusů, kávy a alkoholu, kouření a žvýkání žvýkaček.
Nově se také můžete ve stomatologických ordinacích setkat s laserovým ošetřením aft. Toto ošetření zmírňuje bolest, urychluje proces hojení a předpokládá se snížené riziko opakovaného výskytu na takto ošetřeném místě.
V případě velkých a bolestivých aft při nošení rovnátek pomáhá i dočasné omezení dráždění sliznice dutiny ústní, např. pomocí vosků.
Postižené místo pomůžou zklidnit cucání kostky ledu nebo heřmánkové výplachy. Účinným pomocníkem je i propolis, který bolavou sliznici zklidní a dezinfikuje. Stejně tak obyčejná cibule působí antisepticky a přispívá k obranyschopnosti organismu.
Pomoc najdete také v přírodě. Zaměřte se na byliny podporující imunitní systém, ideální jsou harmonizující bakterie zlepšující celkovou tělesnou mikroflóru, takové bakterie obsahují například vojtěška nebo kaktus nopál.
Pro dezinfekci ústní dutiny můžete použít chlorophyll, a to ideálně v tekuté podobě, šalvěj a nebo oreganový olej, který můžete nanést přímo na postižená místa. Pokud afta krvácí, sáhněte po odvaru z řebříčku nebo extraktu z arniky horské. Tyto byliny mají skvělé stahující a hojící účinky.
Borax 9 CH: 3x denně jednu lžičku roztoku. Afty na vnitřní straně tváří, ojedinělé, dítě špatně jí a má hodně slin.
Mercurius solubilis 9 CH: 3x denně jednu lžičku roztoku. Zánět dásní s afty, oteklé, bolestivé, krvácející dásně, povleklý jazyk, zápach z úst.
Afty zpravidla vznikají při oslabené imunitě a imunitní systém je přímo závislý na životosprávě. Je proto důležité soustředit se na dostatek spánku, kvalitní stravu a vyhýbání se dlouhodobým stresovým situacím.
Prevence také tkví ve správné péči o dutinu ústní. Nicméně pozor na tvrdé zubní kartáčky, které mohou sliznici snadno porušit.
Dodejte tělu potřebné vitamíny. Pokud jste náchylní na tvorbu aft, zvyšte příjem vitaminu B, který najdete například v droždí, kyseliny listové – tu naleznete v čerstvé zelené zelenině, a železa, které je přítomno zejména v červeném mase.
Kdy jít k lékaři
Léčení aftů se většinou obejde bez lékařské pomoci. Nebezpečné mohou u malých dětí, kde hrozí dehydratace, protože nechtějí pít, v tom případě lékaře vyhledejte. Stejně tak pokud trpíte afty více než třikrát ročně nebo jejich léčba trvá déle než 2 týdny.
Tam se mi to složení nelíbilo, takže jsem šla do ověřenější a osvědčenější značky a to do protopanu. Kde je i to složení mnohem lepší.
Co mi pomohlo, tak jsou doplňky stravy od protopanu ph balance.
K této kosmetice a doplňkům jsem se dostala půl roku zpátky a do jisté míry mi to změnilo život, protože jsem se konečně zbavila ekzému a našla něco,... (zkráceno)
Ano. Mají své stránky, kde je možné si kapky zakoupit. Všechno mají hezky popsané, takže se zorientuješ velmi rychle a najdeš, co hledáš.
Ahoj.Sarkoidoza + covid a je ze mě invalida.Je to těžké ale dá se s tím žít.