Označení „alergie na prach“ není zcela přesné, ve skutečnosti se jedná o alergii na roztoče nebo plísně. Právě tyto pouhým okem neviditelné látky vybudí imunitní systém k tomu, že buňky začínají produkovat protilátky, například histamin, a tím ve své podstatě tělo ohrožují. Vědci prozatím marně hloubají nad tím, proč k takové poruše obranyschopnosti dochází. Do jisté míry jde o dědičnou záležitost. Pokud jeden z rodičů trpí alergií, riziko vzniku alergického onemocnění u dítěte je 30 %, jestli se s příznaky alergie potýkají oba rodiče, u potomka je 60% pravděpodobnost, že půjde v jejich šlépějích.
Alergická reakce nejčastěji postihuje dýchací systém a oči, ale i pokožku a trávicí trakt. Mezi celoroční alergická onemocnění náleží nesezónní alergická rýma a alergické astma. Průvodními jevy jsou ucpaný nos, vodnatá rýma, časté kýchání, svědění nosu a zánět spojivek. V případě alergie na roztoče a plísně obyčejně nebývají příznaky tak náhlé a prudké jako u alergie na pyl, na druhou stranu se prach usazuje stále a na všem a alergikovi znesnadňuje život.
Přes veškerou snahu udržet domácí i pracovní prostředí v čistotě, prachu se prostě nezbavíme. Tvoří ho nepatrné šupinky lidské i zvířecí kůže, vlasové lupy, chlupy, peří, textilní vlákna a nechutnosti typu výměšky roztočů, bakterie, plísně, řasy, pylová zrna atd.
Při projevech mírné a středně těžké alergie jsou spásou speciální přípravky, které je zapotřebí mít neustále po ruce, doma i v zaměstnání. Z volně prodejných antihistaminik II. generace se v praxi osvědčily kupříkladu oční kapky Livostin a nosní sprej Livostin. Působí jen lokálně, tedy v místě potíží, a zbytečně nezatěžují celý organismus. Zabírají bezprostředně po aplikaci a přinášejí úlevu až na několik hodin. Důležité je, že na rozdíl od dřívějších léků proti alergii nevyvolávají ospalost.
Potíže vyplývající z alergie na prach často propukají po ulehnutí do postele a v průběhu noci, neboť v ložnici bývá až stonásobně větší koncentrace roztočů než třeba v obývacím pokoji. Z toho vyplývá nutnost často a vydatně větrat, měnit ložní prádlo i pyžamo alespoň jednou za 14 dnů, minimálně 1x týdně vyluxovat matrace a 2x týdně důkladně vyklepat prostěradla, přikrývky i polštáře.
V domácnosti a v rámci možností i na pracovišti je záhodno minimalizovat plochy, kde se prach tvoří a usazuje. To znamená pryč s koberci, textilními závěsy, tapetami, čalouněným nábytkem, ale i sušenými květinami a plyšovými hračkami. Optimální teplota vzduchu je 19 až 21 °C a relativní vlhkost 40 až 50 %. V místnostech, kde pobýváme delší dobu, se nečešeme, nepoužíváme aromatickou kosmetiku, osvěžovače vzduchu ani spreje proti hmyzu.
Pravidelný a důkladný úklid je pochopitelně samozřejmostí. Rozhodně nezametáme, protože tím se prach rozvíří, ale luxujeme a podlahu pokaždé vytřeme. A pozor na odpadkové koše, kazící se zbytky potravin jsou zdrojem plísní a ve vysypané lopatičce smetí se to alergeny jen hemží!
Škoda těch vynaložených peněz. Žádný výsledek, ale mínus 3000 korun...
Dozvěděla jsem se, že paní Chudová zemřela, mému manželovi nepomohla, ale i přesto jí děkuji, že se o to pokusila, tenkrát jsem věřila, že z toho... (zkráceno)
Ahoj Zuzi. Je mi moc líto, že nečtu lepší zprávu. Ani nevíš, jak moc bych si to přála.... Je to tak hnusná potvora, že se to ani vypovědět nedá.... (zkráceno)
22.3. 2023 jsem si zlomila obě ramínka v pravo dobré postaveni. V Jakém rozsahu mohu rehabilitovat abych si jeste vice neublizila. Zdrsvim Lenka
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je u Menierovi choroby možné, že mi nejdříve zalehne ucho a až za tři/čtyři dny dostanu prudkou závrať se... (zkráceno)