Ukazují to výsledky polských vědců Buguslawa Pawlowského a Gryzyny Jasienské, které byly publikovány v nejnovějším čísle časopisu Biological Psychology.
Autoři studie zkoumali celkem 110 žen. Jejich úkolem bylo prohlédnout si kresby šesti párů (žena a muž) a určit, který pár se k sobě nejvíce hodí. Jednotlivé páry na obrázcích se mezi sebou lišily tělesnou výškou a poměrem výšky muže a ženy. Muži byli buď o 19 procent nebo o 14 procent či devět procent vyšší než žena, případně o čtyři procenta nižší či stejně velcí.
Páry s výškovým rozdílem 19 a 14 procent určily jako "hodící se k sobě" častěji ženy v plodné fázi svého cyklu. Naopak páry se stejnou výškou či vyšší ženou si významně častěji vybíraly ženy v neplodné fázi menstruačního cyklu.
Následně měly účastnice výzkumu za úkol určit ideální poměr tělesné výšky mezi mužem a ženou pro krátkodobý a dlouhodobý vztah. Naprostá většina žen zvolila pro krátkodobý vztah muže vyššího než pro vztah dlouhodobý.
Podle autorů souvisí preference vyšších mužů s tím, že tělesná výška může být indikátorem kvalitnějšího genotypu. Ženy se touto neuvědomovanou preferencí snaží zajistit co nejlepší genetickou výbavu svým potomkům.
Text byl převzat ze zářijového čísla časopisu Psychologie Dnes. V časopise si dále můžete přečíst text pojednávající o fenoménu strach, rozhovor s psychologem a buddhistickým mnichem Mirko Frýbou Bhante Áyukusala. Psychiatr Petr Pöthe se zabývá porozvodovými spory o dítě a psycholog Joža Spurný se zamýšlí nad psychologickým pozadím takových zásahů, jako byl postup policie proti účastníkům letošní CzechTek.