Spokojený intimní život dvou životních partnerů není vždy samozřejmostí. Základními podmínkami jsou zdravý životní styl, psychická vyrovnanost a omezení rizikových faktorů jako jsou kouření, nadměrná konzumace alkoholu, obezita či zvýšený cholesterol.
Přes veškeré dodržování životosprávy nebo právě v souvislosti s jinými zdravotními potížemi ale mohou přijít potíže v oblasti sexuálního zdraví. Začínají nenápadně. Partnerka si všimne, že muž tráví v pracovně více času než dříve. Občas tam i přespí. Nebo „to prostě najednou nejde“…
Jednorázové selhání partnera obvykle nemusí znamenat žádné komplikace pro dlouhodobý partnerský vztah. Pokud se potíže opakují, pak mohou přinášet vážné komplikace v životě partnerů. Dobrý partnerský vztah překoná občasné potíže, ale tyto problémy se mohou stát pravidelným návštěvníkem ložnice. Partnerka je obvykle ochotna situaci nějakou dobu tolerovat, potom však následují výčitky a podezření z nevěry. Nakonec se stejně musí s pravdou ven. A je třeba začít hledat řešení.
Milion mužů v Česku trpí erektilní dysfunkcí
Selhání mužů při sexuálním styku se často považuje za tabu, přitom se ale nejedná o problém vzácný. Na základě celosvětových údajů mělo v roce 1995 problémy s erekcí až 152 milionů mužů. Jejich počet neustále roste a v roce 2025 se předpokládá zvýšení počtu až na 322 milionů mužů. V České republice trápí problém s erekcí až milion mužů.
Kvůli poruchám erekce, odborně nazývané erektilní dysfunkci, mnohokrát zbytečně dochází k narušení jinak harmonických vztahů. Nedostatek komunikace mezi samotnými partnery způsobuje, že nedokáží prožívat svůj vztah jako předtím. V této oblasti existuje množství mýtů. O poruše erekce se mluví jakožto o mužské nemoci, i když tomu tak přesně není.
Podle definice Světové zdravotnické organizace je porucha erekce (porucha ztopoření penisu, erektilní dysfunkce) stav, kdy muž při sexuálním vzrušení není schopen dosáhnout a/nebo udržet ztopoření penisu dostatečné pro uspokojivý pohlavní styk.
Při opakovaných potížích navštivte lékaře
Odborníci doporučují při častějších problémech tohoto rázu navštívit lékaře. „Existují určité faktory, které mohou přispět ke krátkodobým problémům s erekcí – přepracovanost, únava, stres apod. To ještě neznamená, že muž trpí poruchou erekce,“ říká androlog MUDr. Karel Kočí. „Pokud však závažné problémy přetrvávají delší dobu, je vhodné se obrátit na lékaře. Psychogenní faktory mají vliv na poruchu erekce přibližně ve 20 procentech případů, více než 80 procent případů potíží s erekcí je ale zapříčiněno fyzickým onemocněním. V mnoha případech působí fyzické a psychické vlivy současně.“
Poruchy erekce jsou samy o sobě nepříjemné, v mnoha případech ale mohou signalizovat i vážnější nemoci jako například cukrovku, některá srdeční onemocnění nebo třeba tzv. metabolický syndrom a další.
V pokračováních si přečtete podrobně o příčinách poruch erekce a možnostech jejich léčení.
Více na www.zivot-jako-predtim.cz