Syfilis
Chronické onemocnění postihující kterýkoliv orgán či tkáň. Získaná syfilis se u mužů a žen projevuje stejně. V místě, kudy se do těla dostala infekce, se vytvoří červená skvrnka. Ta se mění v chrupavčitě tuhý pupínek, který zvředovatí. Později se projeví nebolestivým vředem na kůži a sliznici pohlavního ústrojí, konečníku, úst či prstů a zvětšením lymfatických uzlin. Léčí se antibiotiky. Při neléčené formě (za dva měsíce) se objevuje zvýšená teplota, únava, bolest hlavy, kloubů a vyrážka. Pokud se nemoc ani pak neléčí, příznaky vymizí a za dalších pět až deset let dochází k poruchám centrálního nervového systému, srdce, cév, kůže a kostí.
Kapavka
Postihuje především močové a pohlavní orgány, ale i sliznici konečníku, úst a očí. U mužů se projevuje pálením a bolestí při močení a výtokem z močové trubice. U žen jsou příznaky podobné (výtok z pochvy), často ale méně výrazné. Nemoc se léčí se antibiotiky. Kapavka může vyvolat poruchu plodnosti.
Zánět pochvy, děložního čípku a močové trubice
Způsoben může být bakteriemi jako gardnerella vaginalis, prvoky (trichomoniáza) nebo plísněmi (mykotický zánět). Na vzniku se podílí změna kyselého prostředí, které je normálně přítomno v pochvě dospělé ženy a které ji chrání před infekcí. Nemoc tedy nemusí vzniknout jako následek pohlavní nákazy. Příčinou mohou být různé hormonální pochody, infekce, úraz či třeba jen oslabení organismu. Příznaky choroby jsou pálení, pocity tlaku v podbřišku, nucení na moč, výtok, sexuální obtíže. Léčí se v závislosti na příčině onemocnění antibiotiky, respektive chemoterapeutiky (léky působící proti baktériím a prvokům) nebo léky proti plísním.
Vaginóza (bakteriální)
Onemocnění pochvy, pro které je charakteristické narušení normální bakteriální flóry, v níž zaujímá významné místo laktobacil a přemnožení různých baktérií. Projevuje se výtoky, pálením či bolestmi. Při těžších stavech se léčí antibiotiky.
Záněty močových cest
Mohou vzniknout z různých příčin. Třeba vinou infekcí, z nichž některé se dostávají do močových cest z pohlavních orgánů, jiné třeba i ze střev. Jde například o streptokoky či stafylokoky. Ty se také mohou dostat do pohlavních orgánů z úst. Způsobit je může také prvok - bičenka poševní. Projevují se bolestí při močení. Léčí se chemoterapeutiky.
Rakovina děložního čípku
Na jejím vzniku se podílí takzvaný papilomavir, těch je několik typů. Rizikovým faktorem pro toto vážné onemocnění je především promiskuitní život. Prevencí jsou pravidelné každoroční kontroly u lékaře. V současnosti už je vyvinuta vakcína, která bude před nákazou většiny z typů papilomaviru chránit. Na trhu bude nejpozději do dvou let.
AIDS/HIV
Infikovaní lidé mohou zůstat bez průvodních jevů po mnoho let, poté se dostaví příznaky AIDS. Projeví se horečkou, zduřením mízních uzlin, nechutenstvím, průjmy, hubnutím a únavou. Nakažené osoby umírají na běžné infekce, které u lidí s normální obranyschopností probíhají bez příznaků nebo jen lehce. Nemoc se přenáší pohlavním stykem a krví. Přenos je možný také v těhotenství z infikované matky na dítě. Moderní léky dokážou výrazně prodloužit dobu od nákazy do vypuknutí nemoci, ale pacienta zcela vyléčit nedovedou.
Pohlavním stykem se dále přenášejí: chlamydie, muňky, vši, roupi, svrab, opary, žloutenka, bradavice (kondylomata), různé vyrážky (dermatitidy). (mag)
Odborná spolupráce: gynekolog a sexuolog Zlatko Pastor ihned.cz