Do odborné, andrologické i urologické a chirurgické ordinace přichází dosti velký počet mužů, kteří mají potíže s předkožkou. Pro mnohé z nich je jediné možné řešení obřízka. Tito pacienti přicházejí s problémy, které ovlivňují jejich sexuální život, někteří mají současně problémy s močením a s opakovanými infekcemi předkožky.
Zúžená předkožka – fimóza, česky starším názvem “kukla”, může vyvolávat různé potíže v různém věku. Pokud je výrazná již při narození, může způsobovat částečnou či úplnou překážku odtoku moči z močové trubice, byla popisována i selhání ledvin v důsledku obstrukce odtoku moči při fimóze. Zde je nutno řešit problém okamžitě uvolněním předkožky u novorozeného chlapce. U starších chlapců a mužů dochází při zúžení předkožky často k infekcím. Předkožka vytváří skutečně “kuklu” na žaludu penisu, podobnou kukle lupičů nebo příslušníků zvláštních jednotek. Otvor v kukle může být tak malý, že neumožňuje přetáhnutí předkožky za okraj žaludu. V rýze mezi okrajem (“korunou”) žaludu a tělem penisu se pak hromadí maz, který má být odstraňován při pravidelné denní hygieně. Snadno dojde k infekci kvasinkami, bakteriemi či obojím a k následnému velmi bolestivému zánětu, který při zúžené předkožce lze jen těžko vyléčit bez operačního řešení.
Doposud jsme se zmiňovali o tzv. absolutní fimóze, kdy předkožka nejde nikdy přetáhnout přes okraj žaludu. Existuje také fimóza relativní, kdy v klidu je možné přetáhnout předkožku dobře, nejsou potíže s udržováním hygieny, s infekcí ani s močením. Při erekci, kdy dojde ke zvětšení žaludu, však předkožku přetáhnout nelze, při snaze o přetáhnutí silou nebo při sexuálním styku vznikají v předkožce bolestivé trhliny. Pokud se přetažení silou podaří, hrozí parafimóza. Parafimóza je stav, kdy je zúžená předkožka přetažena za okraj žaludu, zde zaškrcuje penis a nejde přetáhnout dopředu. Stav lze přirovnat k příliš malému prstenu navlečenému za kloub silného prstu. Žalud otéká, silně bolí, močení činí potíže, při výrazném zaškrcení hrozí porucha přítoku krve a poškození tkáně žaludu nedokrevností (ischémií), která může vést při zanedbání až ke sněti (gangréně) žaludu. Tomuto stavu je nejlépe předcházet včasným ošetřením zúžené předkožky. Pokud se již dostaví, je třeba jej co nejdříve řešit – buď repozicí (zpětným přetažením přes okraj žaludu), nebo operačně – protětím škrtícího prstence či lépe obřízkou.
Při relativní fimóze mohou převládat potíže při sexuálním styku. Pokud vznikají na okraji předkožky opakovaně drobné trhlinky, dochází k jizvení okraje předkožky, dalšímu zužování a stav se zhoršuje. Podobné potíže se týkají uzdičky – kožní řasy, která ze spodní strany penisu vybíhá z předkožky k vrcholu žaludu. Může být zkrácena již vrozeně nebo ji zkracují drobné trhlinky, které vznikají při sexuálním styku a hojí se jizvami. Někdy může být krátká uzdička příčinou předčasného výronu semene, neboť sklání nejcitlivější část – vrchol žaludu do příliš těsného kontaktu se sliznicí pochvy při styku. Potíže s předkožkou a s uzdičkou se mohou objevovat současně či zvlášť, samostatně.
Problémy se zúženou předkožkou či zkrácenou uzdičkou se většinou musí řešit operačně. Mastičky a krémy obvykle moc nepomáhají nebo jen dočasně. Obřízka je operace, kdy se odstraňuje část předkožky nebo předkožka celá. Je třeba odlišit obřízku rituální, prováděnou proto, že tak nařizuje určité náboženství (judaismus, islám), obřízku prováděnou ze zdravotních důvodů (infekce, bolestivost, parafimóza), obřízku prováděnou “preventivně” u malých chlapců jako prevence problémů v dospělosti (časté v USA) a obřízku prováděnou kvůli sexuálním problémům. Součástí operace či samostatnou operací je plastika uzdičky (frenuloplastika). U některých mužů se výše zmíněné faktory kombinují. U všech operací penisu (tedy i u obřízky) by mělo být důležité hledisko estetické. U řady mužů vzniká po nedobře zhojených či neesteticky provedených operacích pocit méněcennosti, který se projevuje problémy v navazování partnerských a sexuálních vztahů.
Plastická a estetická hlediska při provádění obřízky ze zdravotních důvodů by proto neměla být opomínána. Obřízku lze provést kompletně (odstranění celé předkožky) nebo částečně (odstranění jen té části předkožky, která je zúžená). Kompletní obřízka má výhody v tom, že se již problémy s předkožkou nemohou opakovat, neboť byla odstraněna. Někteří muži však jsou raději, když jim část předkožky zůstává. V naší populaci je většina mužů bez obřízky a někteří muži mohou mít psychické problémy např. při společném sprchování v mužském kolektivu (kupř. po sportu, v sauně apod.). Zda je vhodné provést úplnou nebo částečnou obřízku, jaký typ operace bude proveden, zda bude současně provedena plastika uzdičky, zda je vhodné operaci provést v místním znecitlivění či v celkové narkóze – tyto věci rozhoduje odborný lékař při vyšetření pacienta. Měl by brát v úvahu i přání pacienta, jeho představu o výsledném stavu a důležité je nezapomenout na sexuální funkce. Obřízka je možná provést řadou postupů, které modifikují různým způsobem odstranění předkožky (či její části) a poté obnovení návaznosti okrajů řezu na kůži penisu, případně zbývající části předkožky a uzdičky. Operaci je možné provést ve svodné anestezii (podobně jako operace zubu) u některých mužů i ambulantně. Někdy je nutné provést operaci v celkové narkóze. Je třeba říci, že většina mužů dává přednost celkové narkóze. Dnes je možné využít všech možností speciálních atraumatických (tkáň neporaňujících) návleků vstřebatelných syntetických vláken s pevně připojenými jemnými jehlami, které se vyrábějí zejména v USA.
Je zde možné využít některých typů stehů používaných v estetické a plastické chirurgii, které nesou podstatně menší riziko jizvení tkáně.
Základní ošetření z hlediska zdravotního poskytují urologická a chirurgická pracoviště v celé republice, ošetření hradí zdravotní pojišťovny. Pokud někdo potřebuje nebo si přeje ošetření náročnějšími postupy, zejména ze sexuálního a estetického hlediska, poskytnou mu je specializovaná pracoviště. Náklady pak pacient hradí sám, včetně nákladů spojených s narkózou a případným pobytem na lůžku. Výše nákladů závisí na postupu, který pacient spolu s vyšetřujícím lékařem při vyšetření zvolili. Pohybují se v desetitisících korun, přibližují se cenám v zemích západní Evropy, obvykle jsou ale podstatně nižší než v USA. S náklady musí být pacient seznámen předem.
Obřízka nesnižuje možnost nákazy sexuálně přenosnými chorobami, včetně HIV (AIDS). Sexuální “výkonnost” může být ovlivněna pozitivně. Pod pojmem sexuální “výkonnost” u muže si obvykle lidé představí buď dlouhou dobu sexuálního styku, nebo možnost častého opakování styku. Delší doba od zavedení penisu do pochvy do výronu spermatu je dána snížením citlivosti penisu na dotyky. Žalud penisu je po obřízce vystaven dotykům prádla, zpočátku bývá citlivý, později se citlivost sníží. U řady mužů je to pociťováno jako výhoda. Schopnost opakovat styk se obřízkou nezvyšuje.
Sexuální aktivita po operaci je možná po zhojení, obvykle 6 až 8 týdnů po operaci. U některých mužů se hojí rána rychleji, jindy (třeba u diabetiků) pomaleji. Obřízku lze provést v jakémkoli věku, je-li zapotřebí. Záleží spíše na celkovém stavu – u velmi malých dětí je každá operace značnou zátěží. Obřízka se nemá provádět tehdy, není-li ústí močové trubice na konci penisu. Vrozená vývojová vada, kdy močová trubice ústí dříve, než dospěje k vrcholu penisu (tzv. hypospadie), se dá operačně řešit pomocí přenosu části předkožky, z které se “ušije” chybějící úsek močové trubice. Po obřízce k této plastice často chybí materiál.
Článek obřízka - Ukázka z knihy Penis – rádce nejen pro muže, Vladimír Kubíček Právě vychází v nakladatelství Smart Press, s.r.o.
K dostání u dobrých knihkupců (distribuje Grada Publishing, a.s.) Objednávky a ukázky z knihy možné také přes: www.smartpress.cz
Telefonické objednávky na tel: 608 265 336