V čem jsou výhody cvičení ve vodě?
Vodní prostředí má příznivé účinky na páteř a pohybovou soustavu. Oproti cvičení na zemi je to cvičení bez jakýchkoliv otřesů a tím nejúčinněji chrání nejen naše klouby, ale i kardiovaskulární systém. Jelikož je tělo zanořeno, dochází automaticky díky hydrostatickému tlaku vody ke snížení krevního tlaku a ke zlepšení srdeční funkce při cvičení.
Odpor vody je v závislosti na rychlosti prováděného pohybu 4x až 42x vyšší než odpor vzduchu a tím zvyšuje intenzitu cvičení a současně masíruje svaly. Dochází k vyrovnávání svalových dysbalancí, svalové rehabilitaci a zlepšení krevního oběhu. A jako každé cvičení odbourává i stres a napětí.
Obvyklá hloubka pro vykonávání cvičení je od pasu po prsa, můžeme však cvičit i pomocí speciálních nadlehčovacích pásů v hluboké vodě.
Co si pod lákavými názvy různých druhů aqua-fitness představit? (členění je u nás ještě značně nejednotné).
Aqua-aerobik - nejznámější aerobní cvičení ve vodě doprovázené hudbou je využívané jako jediné ve všech hloubkách bazénů.
Aqua-power – silové a vytrvalostní cvičení s využitím pomůcek jako jsou: vodní činky, aqua-rukavice, vodní návleky, manžety s ploutvemi (swimbelts), floaty, plavecké desky, nadlehčovací pásy, aj.
Aqua-step aerobik - aerobní cvičení na vodních stepech (stupíncích), místo klasického výstupu a sestupu, však provádíme výskok na step a seskok na dno bazénu (o proti suchozemskému cvičení zde pracujeme s nadlehčením a šetříme naše klouby).
Aqua-jogging - běh v nízké nebo hluboké vodě - výrazně silově a vytrvalostně založené cvičení.
Aqua-kick-box - aerobní cvičení využívající bojových postojů, kopů a úderů se stavených do kombinací (ve vodě výhoda možnosti většího kloubního rozsahu, taktéž opět zdolávání odporu vody).
Aqua-power jóga – ve speciálních lekcích se cvičí jen ve vodě s teplotou cca 32°C. Vodní varianta power jógy je používána převážně jako terapie. Hlavní důraz je zaměřen na strečinkové protahování a relaxační dýchání o nižší intenzitě. Tento druh cvičení lze zařadit jako relaxaci v rámci každého cvičení ve vodě.
Aqua-gymnastika – předchůdce aquafitness, dříve nedostatečně dynamická. Dnes již pracuje s novou metodikou zaměřenou hlavně na pohybově-estetický druh gymnastických cvičení rozvíjejících kloubní pohyblivost, flexibilitu a koordinaci. Využívá se vodního náčiní k udržení stability, rovnováhy a vzpřímeného držení těla (floaty - pěnové válce nebo plavecké desky).
Tanec ve vodě - v samostatných lekcích se používá ve spojení s aqua-gymnastikou nebo aqua-aerobikem. Využívají se krokové variace, které je možno pohybově zvládnout ve vodě - rock and roll, country tance, břišní tance, řecké tance v kruhu, aj. Při vertikálních polohách se tančí samostatně s dopomocí floatů, dále v řadách, zástupech nebo vázaném kruhu. Lze tančit také v horizontální poloze (vázaný kruh), kdy tanec doplněný hudbou připomíná nádherné obrazce aquabel.
Co sebou na cvičení aqua-fitness?
Pro ženy jsou nejvhodnější jednodílné plavky sportovního střihu se zpevněnými zády, dvoudílné plavky špatně drží. Dále samozřejmě osušku , hygienické potřeby (mýdlo, šampon,…) a něco k pití, protože i při cvičení ve vodě se člověk potí (i když si to většinou ani neuvědomuje).
zdroj: http://vyziva.danjutsu.com
No nesmíš se samozřejmě vrátit ke stejnému způsobu stravování. Já se třeba hlídám a přešla jsem na LC stravu a to mi vyhovuje.
Taky ho máme vyzkoušený, funguje a ulevuje velmi rychle a spolehlivě. Je vhodný jak pro děti tak i dospělé.
Chodila jse pravidelně do Nugabestu na lehatka,Mám i zakoupený produkt.Prosim nevíte někdo zda nekde ještě lehátka funguji. Diky za odpověd. Lea
Ahojky Karlo tam jsem nikdy nebyla, je tam možné aby se mi někdo věnoval? Moc se nevyznám ve cvičení a nerada bych se nějak přetáhla